Asus ROG Zephyrus G14 – maximálny výkon, minimálne rozmery

Parametre a detaily

Asus ROG Zephyrus G14 je azda najzaujímavejším notebookom tohto roka, teda aspoň zatiaľ. Prináša totiž nevídaný formát, a to mimoriadne vysoký výkon v malom 14″ tele. To sme tu už dlho nemali, naposledy asi pri Razer Blade. O to zaujímavejšie to je, že ho poháňa nový AMD Ryzen 9 4900HS s 8 jadrami a 16 vláknami. Ide tak o najvýkonnejší najmenší herný notebook, ktorý je momentálne dostupný na trhu.

Hodnotenie

Asus ROG Zephyrus G14 je aktuálne jediným notebookom svojho druhu. Vysoký výkon v malom a ľahkom tele s excelentnou výdržou. Asusu sa podarilo niečo unikátne a G14 si rozhodne zaslúži vašu pozornosť. Svoj podiel má na tom hlavne procesor AMD Ryzen 9 4900HS, ktorý sa ukázal ako viac než schopný konkurent pre všetky mobilné čipy Intel a v niektorých prípadoch poráža dokonca aj síce staršie, ale desktopové verzie. To všetko len v 1,6 kg tele. Navyše výdržou batérie sa poľahky vyrovná Ice Lake ultrabookom, čo samo o sebe je skvelý výsledok. Ak hľadáte čo najmenší ale čo najvýkonnejší notebook na cesty, Zephyrus G14 môžem odporučiť všetkými 10.

Samozrejme, na notebooku sa nájdu aj negatíva. Osobne mi vadilo komplikovanejšie otváranie veka displeja bez akéhokoľvek zárezu. Taktiež rozumnejšou voľbou bude displej Full HD so 120 Hz než WQHD v našom testovacom kuse. Najväčšou slabinou notebooku je ale grafika, ktorá patrí len k mainstreamu. Žiaľ RTX 2060 Max-Q nie je žiadne delo a vyšší model od Nvidie by zrejme nebolo možné do takto malého tela vzhľadom na spotrebu a teploty osadiť. G14 tak nie je ultimátny najvýkonnejší herný stroj, aký na trhu nájdete. Hocičo s RTX 2070 ho v hrách porazí a pokiaľ sú hry vašou prioritou, konkurencia s RTX 2070 a 2080 bude lepšou voľbou. Pokiaľ však potrebujete vysoký výkon procesora a je pre vás dôležitá aj výdrž na batériu, Zephyrus G14 bude dobrou voľbou. Osobne ho tak pokladám za viac biznisový notebook ako čisto hernú mašinu.

Notebook si môžete zakúpiť u nášho partnera czc.cz za 42 490 Kč/1558 eur vo verzii AniMe Matrix, 4800HS, GTX 1660 Ti Max-Q, 16 GB RAM a 1 TB SSD.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (6) Pridať komentár

    1. Niekto kto na to má a nachádza sa v priesečníku týchto troch skupín : hráč, imidž, vysoký výkon.

      Ak by som presedlával na NTB tak si viem kúpu tejto mašinky predstaviť.

      1. Hádam, že tá narážka bola skôr na ten nepomer výkonných komponentov k malej uhlopriečke displeja? Na všetky tie náročné veci, kde sa ten vysoký aplikačný výkon náramne hodí, je predsa len takéto vyhotovenie trochu neergonomické. A extra herné atribúty RTX 2060 Max-Q na QHD na takisto nemá…

        1. Volbu procesoru a kombinaci pamětí příliš nechápu. Být to 17″, úplné SODIMM a s certifikací RTX Studio, ale tohle je vážně zvláštní paskvil tak pro nějakého Alzáka.

          1. Mám info od výrobcu, že bude aj verzia s 32 GB RAM, teda aj pamäť na doske bude 16 GB a nie 8 ako v tomto prípade.

            1. To problém řeší jen částečně, myslím si, že kombinace LPDDR na desce s SODIMM mohou přinést problémy s kompatibilitou a stabilitou. Business class notebooku bych asi chtěl důvěřovat trochu více.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *