Duel: Radeon RX 6800 XT vs. GeForce RTX 3080 (časť 1/2)

Grafické karty v detailoch

Osemnásť výberových hier v rôznych rozlíšeniach a nastaveniach, meranie výkonu vo výpočtových aplikáciách, detailné analýzy spotreby či generovaného zvuku, pri ktorom ideme až na úroveň frekvenčných charakteristík. To vystihuje novú robustnú metodiku na testy grafických kariet. A hneď takto na úvod si to rozdajú populárne high-endové modely z oboch táborov.

Hodnotenie

Výkonnostný rozdiel medzi kartami je minimálny. Naprieč rozlíšeniami sa pohybuje na úrovni 3–4 % v neprospech RX 6800 XT. Treba však poznamenať, že takéto výsledky dosahuje s vypnutým AMD SAM. Kam výkon posunie aktivácia Smart Access Memory sa už čoskoro dozviete v rámci nadstavbových testov.

RX 6800 XT je z pohľadu vektorovej grafiky v závislosti od rozlíšenia o 5–15 % efektívnejšia karta. Spotrebu má nižšiu o 14–21 % a na strane Radeonu je za istých okolností (bez DXR) aj pomer ceny k výkonu. Pokiaľ teda kalkulujete s odporúčanými cenami alebo s tým, že je RTX 3080 aspoň o sto eur drahšia. Ale ani tieto príplatkové peniaze len tak z okna nevyhadzujete. Ray-tracingová grafika je na GeForce podstatne rýchlejšia a hlavne v takom Cyberpunk 2077 je stále exkluzívne. Nehovoriac o podpore CUDA a Optix. To je ale na ďalší článok s pohoršovaním na tému, ako je OpenCL na AMD „k ničomu“…

Za predpokladu, že má ísť o hernú kartu a na ray-tracingových efektoch si zase až tak nepotrpíte, tak dáva RX 6800 XT väčší zmysel. A jej atraktivita sa ešte väčšmi zvyšuje v kombinácii s procesorom AMD s aktívnym SAM. Každopádne namiesto  testovaného referenčného modelu odporúčame sa pohliadnuť radšej po nejakom z dielní tretích strán. Účinnosť chladiča je síce slušná a karta je aerodynamicky tichá, no celé jej to kazia hlasité cievky.

GeForce RTX 3080 je atraktívnejšia nielen pre nadšencov do ray-tracingu, ale i to DLSS 2.0 je na pohľad pôsobivejšie ako FidelityFX CAS. V tomto prípade môžete pokojne siahnuť po testovanej karte TUF O10G Gaming od Asusu.  Vyzdvihnúť treba pri nej i to, že deklarovaný boost GPU (1815 MHz) v praxi výrazne prekračuje (1900–1960 MHz podľa záťaže). Výhoda oproti RX 6800 XT je aj v celkovo vyšších minimálnych fps, ktoré významnou mierou určujú celkový pôžitok z hrania. A síce o 8–14 % a platí, že s rastúcim počtov bodov sa náskok RTX 3080 prehlbuje.

Nebyť toho, že s grafikami začíname a zatiaľ nemáme žiadnu databázu a nič na porovnanie, tak by si možno zaslúžila aj ocenenie Smart buy! Z uvedených dôvodov však zostaneme pri „Approved“, ktoré si od nás odnáša (a bude odnášať) hardvér, ktorý prejde testovaním bez zjavných nedostatkov, ale nezapadá do kategórie „výhodná kúpa“ a ani sa neradí k špičke (Top-notch).

Za poskytnutie hier na testovanie ďakujeme Spacebaru


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Levné 4nm Ryzeny 5 8400F a Ryzeny 7 8700F už jsou v obchodech

Začátkem jara prosákly z Číny zprávy o tom, že by se pro desktopové desky se socketem AM5 měla dát koupit verze nových APU Ryzenů 8000G s deaktivovanou grafikou. Tyto modely Ryzen 7 8700F a Ryzen 5 8400F pak skutečně byly vydané, ale zprvu jen pro OEM trh. Nyní je však AMD začíná prodávat globálně jako levnou možnost pro zájemce o něco se Zen 4. To platí hlavně pro Ryzen 5 8400F, který by teď mohl být nejlevnějším CPU pro socket AM5. Celý článok „Levné 4nm Ryzeny 5 8400F a Ryzeny 7 8700F už jsou v obchodech“ »

  •  
  •  
  •  

RDNA 4 je prý jen opravená RDNA 3, ale RDNA 5 bude úplně nová

AMD ještě nevydalo novou generaci grafik Radeon RX 8000, které budou používat architekturu RDNA 4, takže je asi ještě dlouho do příchodu nové generace, která by se mohla jmenovat RDNA 5 – ale možná i úplně jinak. Přesto se teď objevily první neoficiální zvěsti o tom, co by RDNA 5 mohla v grafikách Radeon znamenat. Tato architektura by mohla být značným skokem vpřed, na rozdíl od RDNA 3 a přicházející RDNA 4. Celý článok „RDNA 4 je prý jen opravená RDNA 3, ale RDNA 5 bude úplně nová“ »

  •  
  •  
  •  

Když vy Core Ultra, tak my Ryzen AI. I AMD přejmenuje procesory

Intel loni v létě oznámil pomyslný přechod na novou éru procesorů, symbolizovaný změnou značení na Core Ultra u procesorů Meteor Lake a chystaných Lunar Lake a Arrow Lake. Konkurenční AMD v minulosti často kopírovalo způsoby značení Intelu a vypadá to, že nyní to udělá zase a hodně doslovně. Přicházející procesory s architekturou Zen 5 dostanou vlastní verzi jména Core Ultra, přičemž je možné, že tentokrát bude paradoxně Intel závidět. Celý článok „Když vy Core Ultra, tak my Ryzen AI. I AMD přejmenuje procesory“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (5) Pridať komentár

  1. Bomba clanek!!! Moc, moc dik.

    Ja to teda neprojel uplne cele, az bude o vikendu vic casu, navic v tuhle chvili je mit to vcelku jedno, protoze stejne ani jedna karta na trhu bohuzel neni k dispozici.
    Kdyby ty karty byly, chtel bych si koupit spis RX 6800XT kvuli nizsi spotrebe a v dusledku teda i nizsimu hluku. Tovarni AMD kartu ale nechci a nemuzu, potrebuju pripojit na normalni vystup 4 monitory, to znamena HDMI a DP. Treba Asus ma ale dobrou kartu nejen GeForce, ale i Radeon.

    1. bože, ten šašo je už aj tu….

      vzhľadom na nulovú dostupnosť kariet a šibnuté ceny na e-bay, má vôbec význam sa takto podrobne drbať pri testovaní? keď ťažiari skúpia či ukradnú z baliacej linky všetko čo vyrobia, možno by nezaškodil aj test výkonu v ťažbe nejakej tej kryptomeny, he-he 🙂 lenže smiech prejde, keď si človek uvedomí, že nádej na zlepšenie situácie je v nedohľadne a kto si neuchmatol v prvých minútach predaja má smolíka možno nafurt….

    2. Áno, treba si na to nájsť čas, nejde o testy na rýchle čítanie. 🙂

      Miro, jasné, že to má význam, nech je dostupnosť aká je. Osobne ma podrobné merania hardvéru fascinujú z technických dôvodov nových, najlepšie neprebádaných zistení. A to, že sa to dá aj reálne kúpiť, je len bonus. Ale chápem, že je toto asi menšinový pohľad na veci.

  2. Výborný článok, diky. Teším sa na druhú časť, aj keď viem ako dopadne. Štve ma to, lebo budem musieť kúpiť NV, neznášam politiku tej firmy. Holt u mňa prevláda práca s videom 80:20.

    1. S tým videom by to ale snáď na Radeonoch nemuselo byť až také beznádejné? Verím, že optimalizácie AMD VCE vo väčšine strihových programov sú na podstatne lepšej úrovni než implementácia OpenCL.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *