Duel: Radeon RX 6800 XT vs. GeForce RTX 3080 (časť 1/2)

Metodika: ako meriame spotrebu

Osemnásť výberových hier v rôznych rozlíšeniach a nastaveniach, meranie výkonu vo výpočtových aplikáciách, detailné analýzy spotreby či generovaného zvuku, pri ktorom ideme až na úroveň frekvenčných charakteristík. To vystihuje novú robustnú metodiku na testy grafických kariet. A hneď takto na úvod si to rozdajú populárne high-endové modely z oboch táborov.

Metodika: ako meriame spotrebu

Spôsob merania spotreby sme ladili pomerne dlho a ešte nejaký čas ho ladiť budeme. Ale už teraz máme k dispozícii prípravky, s ktorými môžeme spokojne fungovať.

Aby ste dostali presnú hodnotu celkovej spotreby grafickej karty je treba mapovať interný odber na slote PCI Express a externý na prídavnom napájaní. Na analýzu slotu PCIe bolo treba zostrojiť medzikartu, na ktorej meranie spotreby prebieha. Jej základ sú odpory kalibrované na presnú hodnotu (0,1 Ω) a podľa výšky úbytku napätia na nich vieme vypočítať prúd. Ten následne dosadzujeme do vzorca k zodpovedajúcej hodnote výstupného napätia ~ 12 V a ~ 3,3 V. Úbytok napätia je pritom natoľko nízky, že VRM grafickej karty nijako nerozhodí a na výstupe je stále viac než 12/3,3 V.

Spotrebu meriame na karte medzi grafikou a slotom PCI Express. O návrh a realizáciu sa ochotne postaral Rado Kopera (ďakujeme!)

Na podobnom prípravku pracujeme aj pre externé napájanie. Pri ňom sú však dosahované podstatne vyššie prúdy, je nevyhnutná aj dlhšia kabeláž a viacero priechodov medzi konektormi, čo znamená, že úbytok napätia bude treba odčítavať na ešte menšom odpore 0,01 Ω, súčasný stav (s 0,1 Ω) máme zatiaľ nestabilný. Dokým to poriadne vyladíme budeme na merania na kábloch používať prúdové kliešte Prova 15, ktoré takisto merajú s peknou presnosťou, akurát majú rozsah do 30 A. To ale stačí aj na OC verziu RTX 3090 Gaming X Trio. V prípade, že by bola nejaká karta cez rozsah, je vždy možnosť realizovať meranie spotreby na dvakrát (najprv na jednej a potom na druhej polovici 12 V vodičov).

A prečo sa vôbec trápime s takýmito prípravkami, keď má Nvidia analyzátor spotreby PCAT? Pre úplnú kontrolu nad meraniami. Zatiaľ čo naše zariadenia sú transparentné, tak to od Nvidie používa procesor ktoré môže (ale samozrejme i nemusí) merania rôzne prifarbovať. Po testovaní grafiky AMD na meracom prístroji Nvidia by sme asi pokojne nezaspávali.

Na čítanie a záznam meraní používame riadne skalibrovaný multimeter UNI-T UT71E, ktorý vzorky posiela do XLS. Z neho získavame priemernú hodnotu a dosadením do vzorca s presnou hodnotou výstupných napätí na vetve získavame podklady do grafov.

   

Čiarové grafy s priebehmi budeme rozoberať pre každú časť napájania zvlášť. Aj keď podiel na 3,3 V je obvykle zanedbateľný, monitorovať ju treba. Ťažko povedať, čo táto vetva presne napája, ale obvykle je odber na nej konštantný a keď tak sa mení iba s ohľadom na to, či sa vykresľuje statický alebo dynamický obraz. Spotrebu v rámci tohto článku budeme merať v náročnejšej hre (Shadow of the Tomb Raider) a menej náročnej (CS:GO) s nastavením najvyšších grafických detailov a rozlíšenia UHD (3840 × 2560 px) a mimo záťaž na pracovnej ploche nečinných Windows 10. Pribudnú ale merania aj z pracovného prostredia, ktoré dobre prezentuje LuxMark a u úspornejších režimov dekódovania videa 4K@60 fps (Jellyfish) s dátovým tokom 120 Mb/s v online formáte VP9 (Google Chrome) a HEVC (VLC). A možno vás bude zaujímať aj to, čo sa deje a o koľko stúpne spotreba po pripojení druhého monitora s vysokým rozlíšením? 🙂


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

MSI přestává prodávat grafiky Radeon. Soustředí na GeForce

Vypadá to, že se opět zmenší výběr grafických karet AMD Radeon. Ty výrobci obvykle nabízejí v menším počtu variant proti grafikám Nvidia GeForce, ale je i o dost více výrobců, od nichž se dá koupit grafika Nvidie, proti těm, kteří vyrábějí Radeony. Mezi těmi teď ubude společnost MSI, která podobně jako Asus nebo Gigabyte dlouho vyráběla grafiky obou značek, ale nyní se přeorientovává čistě na Nvidii. A prakticky s okamžitou platností. Celý článok „MSI přestává prodávat grafiky Radeon. Soustředí na GeForce“ »

  •  
  •  
  •  

Windows 11 už nepoběží na dalších procesorech, potřebují SSE4.2

Letos Microsoft naplnil mlhavá varování provázející od vydání kompatibilitu Windows 11 se staršími počítači, jejichž procesory nejsou oficiálně podporované, a začal používat instrukci POPCNT, čímž systém přestává fungovat na řadě procesorů. To však nebylo všechno a požadavky se mohou dále zvyšovat. Teď totiž Windows 11 začínají vyžadovat další instrukční rozšíření, které odstaví další skupiny procesorů, mezi nimi i Phenomy a první APU. Celý článok „Windows 11 už nepoběží na dalších procesorech, potřebují SSE4.2“ »

  •  
  •  
  •  

Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6

O Velikonocích se objevily údajné specifikace pro grafické karty Radeon RX 8000, tedy nové grafiky založené na architektuře RDNA 4 pro mainstream a levnější část trhu (zatímco highendový model údajně AMD zrušilo). Teď se k nim objevila další zvěst, dle níž AMD u těchto grafik nepřejde na novou technologii pamětí GDDR7, která se má objevit u Nvidie. Vypadá to však, že ani nevyužije možností rychlejších pamětí GDDR6, které jsou na trhu. Celý článok „Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (5) Pridať komentár

  1. Bomba clanek!!! Moc, moc dik.

    Ja to teda neprojel uplne cele, az bude o vikendu vic casu, navic v tuhle chvili je mit to vcelku jedno, protoze stejne ani jedna karta na trhu bohuzel neni k dispozici.
    Kdyby ty karty byly, chtel bych si koupit spis RX 6800XT kvuli nizsi spotrebe a v dusledku teda i nizsimu hluku. Tovarni AMD kartu ale nechci a nemuzu, potrebuju pripojit na normalni vystup 4 monitory, to znamena HDMI a DP. Treba Asus ma ale dobrou kartu nejen GeForce, ale i Radeon.

    1. bože, ten šašo je už aj tu….

      vzhľadom na nulovú dostupnosť kariet a šibnuté ceny na e-bay, má vôbec význam sa takto podrobne drbať pri testovaní? keď ťažiari skúpia či ukradnú z baliacej linky všetko čo vyrobia, možno by nezaškodil aj test výkonu v ťažbe nejakej tej kryptomeny, he-he 🙂 lenže smiech prejde, keď si človek uvedomí, že nádej na zlepšenie situácie je v nedohľadne a kto si neuchmatol v prvých minútach predaja má smolíka možno nafurt….

    2. Áno, treba si na to nájsť čas, nejde o testy na rýchle čítanie. 🙂

      Miro, jasné, že to má význam, nech je dostupnosť aká je. Osobne ma podrobné merania hardvéru fascinujú z technických dôvodov nových, najlepšie neprebádaných zistení. A to, že sa to dá aj reálne kúpiť, je len bonus. Ale chápem, že je toto asi menšinový pohľad na veci.

  2. Výborný článok, diky. Teším sa na druhú časť, aj keď viem ako dopadne. Štve ma to, lebo budem musieť kúpiť NV, neznášam politiku tej firmy. Holt u mňa prevláda práca s videom 80:20.

    1. S tým videom by to ale snáď na Radeonoch nemuselo byť až také beznádejné? Verím, že optimalizácie AMD VCE vo väčšine strihových programov sú na podstatne lepšej úrovni než implementácia OpenCL.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *