Dvojtest monitorov MSI: 2160p alebo 1440p rozlíšenie na 32″?

Možnosti nastavení

32-palcové monitory boli ešte nedávno pomerne okrajovou kategóriou a výrobcovia tlačili najmä na menšie 27″ verzie. V poslednej dobe akoby sa s monitormi s 32″ uhlopriečkami roztrhlo vrece a po novinke od AOC sa pozrieme hneď na dva nové herné modely MSI. Na prvý pohľad vyzerajú rovnako, no okrem názvu sa líšia aj v paneloch, konektivite, či iných drobnostiach, ktoré si postupne rozoberieme.

Možnosti nastavení

Ovládanie menu OSD je jednoduché a rýchle vďaka prítomnosti 5-smerového joysticku.

Samotné menu ponúka množstvo sekcií a nastavení, pričom dizajnová stránka patrí medzi tie najkrajšie na trhu. V prvej sekcii sú k dispozícii rýchle nastavenia jasu, osvetlenia RGB, ovládanie KVM prepínača ale aj herné funkcie ako zameriavač a zoom.

Druhá sekcia zameraná na hranie ponúka výber herného režimu, nočného videnia (úprava zobrazenie čiernej), zobrazenie obnovovacej frekvencie a odpočtu či povolenie Adaptive-Sync alebo zmenu času odozvy.

Tretia sekcia zameraná na profesionálne využitie ponúka najmä Low Blue Light režim či vylepšenie obrazu a Pro Režim s Eco nastavením. Parametre obrazu viete zmeniť vo štvrtej sekcii kde nechýba jas, kontrast, pomer strán či teplota farby a ostrosť.

Nasleduje výber vstupu, možnosti úpravy funkcií joysticku, a potom už len nastavenia, kde si viete vybrať slovenský aj český jazyk, zmeniť dobu a priehľadnosť zobrazenia menu OSD či nastavenia HDMI 2.1 a správanie osvetlenia RGB aj tlačidla napájania.

Rýchly pohľad na Optix Scope nám ukazuje tri možnosti veľkosti priblíženia a rozmerov priblíženie plochy. Táto funkcia môže predstavovať výraznú výhodu najmä v FPS hrách.

Pri rýchlom menu, ktoré aktivujete pohybom joysticku do strán si viete zvoliť zo vstupov, zapnúť zameriavač s rôznymi dizajnami ale aj ktorý vstup je preferovaný pre KVM prepínač. Rýchle akcie sú však plne konfigurovateľné v menu OSD, čo veľmi chválim.

Dizajn zameriavačov je rôznorodý a určite si nájdete vhodný pre vás.

Zobrazenie obnovovacej frekvencie či časovača dopĺňajú aj ďalšie parametre pripojenia ako rozlíšenie, farebná hĺbka, režim a typ zobrazovaného obsahu (SDR/HDR).

PiP a PbP

Režimy PiP a PbP majú pri väčších uhlopriečkach rozhodne význam a MSI na to v prípade dvojice noviniek nezabudlo, ba práve naopak. Mám pocit, že táto sekcia je najprepracovanejšia spomedzi doteraz testovaných monitorov, nakoľko ponúka o zopár funkcií viac, ako je štandardom.

Pri režime obraz v obraze máte na výber z troch veľkostí sekundárneho vstupu.

Umiestniť ho môžete do každého zo štyroch rohov. Novinkou pre mňa je ale ľubovoľné umiestnenie v priestore, čo predstavuje piaty voliteľný stav.

Takisto môžete hocikedy vymeniť hlavný za vedľajší vstup a naopak.

Monitor ponúka aj režim PbP teda obraz vedľa obrazu, kde viete displej rozdeliť na polovicu a zobraziť vstupy vedľa seba. Na výber máte z niekoľkých konfigurácií a to rozdelenie na polovicu horizontálne aj vertikálne a treťou možnosťou je preferencia jedného zo vstupov, ktorý zaberá väčšiu časť obrazu.

Aplikácie

Podpora aplikácií býva pri veľký herných brandoch lepšia ako pri menších výrobcoch a MSI sa v tejto oblasti rozhodne nenechalo zahanbiť. Aplikácia MSI Gaming Intelligence ponúka všetky doteraz spomenuté možnosti z menu OSD, ale pridáva aj niekoľko ďalších. Môžete si napriklad vytvoriť konfigurácie aplikácií s konkrétnym rozložením na obrazovke, určiť aká aplikácia sa má spustiť po stlačení makro tlačidla či ovládať pripojený joystick.

Takisto nechýbajú nastavenia myši, možnosti klonovania obrazu, pripojenia aplikácie či priblíženia obrazu. Medzi štandardnými nastaveniami potom nájdeme rýchle nastavenia vlastností obrazu, herných funkcií či voľby niektorého z prednastavených profilov (AdobeRGB, sRGB atď), ktoré v menu OSD priamo nie sú zobrazené. No a na záver nesmie chýbať ani voľba RGB podsvietenia s možnosťou synchronizácie cez MSI Mystic Light.

V pokročilých nastaveniach nájdete možnosti prepínania vstupu, rýchlych skratiek aj úpravy funkcií rýchlych akcií joysticku. Opäť ide teda o duplicitu ponuky menu OSD doplnenú o niekoľko drobností.

Aplikáciu hodnotím veľmi pozitívne, ponúka množstvo nastavení a vychytávok, je odetá do pekného šatu a predovšetkým funguje ako by sa dalo očakávať. Takže za túto oblasť MSI veľmi chválim a ďalší výrobcovia by sa mohli „inšpirovať“.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED

Ako sa hovorí, do tretice všetko dobré. Tretí OLED u nás v teste je po širokáči MSI a obrovi ROG opäť z dielne MSI a tentokrát konečne tradičnejší 32″ formát so 4K rozlíšením a s obnovovacou frekvenciou obrazu až 240 Hz, čo sú špičkové parametre. Okrem toho prináša MPG 321URX tretiu generáciu QD-OLED s 3-ročnou zárukou a veľkým množstvom funkcií, na ktoré sa pozrieme podrobnejšie. Celý článok „Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED“ »

  •  
  •  
  •  

Monitor Philips 40B1U5601: Veľký, ultraširoký a rovný

Ultraširoké monitory boli dlhé roky dostupné predovšetkým v 34-palcovom vyhotovení. Či už išlo o modely s rovnými alebo zahnutými panelmi, na prácu alebo na hranie. Philips však po novom expanduje a prechádza na 40-palcovú uhlopriečku. Jedným z prvých takýcho zväčšenych prírastkov je WQHD monitor s označením 40B1U5601, sprituálny nástupca Philips 34B1U5600. Ten už z testov poznáte. Celý článok „Monitor Philips 40B1U5601: Veľký, ultraširoký a rovný“ »

  •  
  •  
  •  

AOC U32P2CA – Známa tvár s nový trikom

Pri pohľade na U32P2CA môžete zažiť mierne deja-vu. Ide totiž o vynovenú verziu U32P2, ktorý sme pred nejakým časom testovali. Novinka navonok neponúka žiadne zmeny a neprináša ani nový panel, ale jedno zásadné zlepšenie, ktoré ocenia najmä používatelia notebookov. Ako už možno podľa modelového označenia tušíte, ide o USB-C konektor. A nie hocijaký, ale s podporou 65 W nabíjania aj DisplayPort 1.2. Celý článok „AOC U32P2CA – Známa tvár s nový trikom“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (4) Pridať komentár

  1. Pre mladých s dobrým zrakom, 32″ UHD, pre starších, s horším zrakom 32″ QHD a keď UHD, tak 43″ TV.
    Celé určenie tých monitorov je pre mladých s orlím zrakom, ktorí využijú vysoké frekvencie. Cena oproti 60-75Hz trojnásobná.
    Určite odporúčam radšej väčší v rozmeroch, alebo s nižším rozlíšením. Ušetríte si tak časom 2-3 dioptrie.
    Inak fajn recenzia, prečítal, pozrel som si ju, ale viac ako 500 eur do monitoru by som nedal. Tie nad 500 sú určené profíkom, ktorí majú aj kalibračné sondy.
    Skôr by som uvítal občas recenziu lacnejších. Už som kúpil monitory, plánujm akurát tak kúpiť 32″ QHD pre príbuzného, čakám na nové modely, nechcem tie predávané už 2-3 roky, ale s cenou to je asi tak do 300 Eur. Kedysi (2019-2020) 32″ IPS AOC alza predávala za 170Eur a ja nekúpil, že načo 🙂

    Vie niekto, prečo takmer všetky monitory QHD a UHD od tých 27″ sú väčšinou IPS? Mám aj ja teraz IPS, ale predtým keď som mal FHD, vyberal som VA strašený zlou čiernou pri IPS, ale na mojom IPS čierna je čierna. Čo sa zlepšilo, majú matné povrchy, pred niekoľkými rokmi blázni vyrábali chvíľu s lesklými. Keď som sa pýtal prečo, no sýtejšie farby. Ja že ok, aspoň sa nemusím otáčať, uvidím všetko za sebou.

    1. Tak to teda nevím, jak bys klasifikoval můj zrak, když léta používám 4K na 24″ a výhledově bych se nebránil ani 5K na stejné úhlopříčce 😀

      1. Že nečítaš z mobilu v posteli. To je ničiteľ očí. Potom prídeš pracovať ku PC a zistíš, že musíš ísť bližšie, lebo nevidíš. Mne oči zničil mobil, keď narástli a namiesto 10″ tabletu som začal používať 5″ mobil. Ale 4K na 24″ by som nedal. Samozrejme pokiaľ máš nastavené 100% zväčšenie a nie 150-200%. Len samotné tlačidlá by boli tak malé, že by to musela byť extra presnosť, aj s laserovou myškou.
        Nech ti zrak vydrží čo najdlhšie.

        1. Škálování GUI je samozřejmě stále problém, nic ale nevyřešíme tím, že vývojáře nedonutíme mu čelit. Používám běžné škálování, mám ve zvyku pracovat s mnoha nástroji najednou a myš mám za pár stováků. Používám ještě 13″ tablet s 1080p, kde bych ocenil 1440p a na terminálu mám 1440p na 24″ – to považuji za ještě použitelné. Mi zase příjde docela zhovadilé lifrovat do omezeného prostoru domácnosti i kanceláře monitor větší jak 27″, vícero monitorů, nebo zakřivený ultrawide, který zkreslí každou rovnou čáru – nemám potřebu si při práci připadat jak pilot Boeingu 😛

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *