Gelid IceCap verzus viac než 40 iných chladičov SSD M.2

Detaily chladiča Gelid IceCap

Počet otestovaných chladičov SSD sa hromadí a vzájomné porovnanie rôznych modelov je už pomerne objemné. Obsahuje neefektívne konštrukcie, jednoduchšie (ale efektívne) i zložitejšie návrhy. Chladič IceCap, ktorý je predmetom tejto analýzy, patrí medzi rozumnejšie riešenia za pár eur. Skrátka lacná možnosť, nad ktorou má pri dumaní nad tým, ako znížiť zahrievanie SSD, zmysel uvažovať.

Záver

Nenechajte sa zmiasť priemerným (chladenie radiča) až podpriemerným (chladenie pamätí) umiestnením v grafoch. V chladení radiča, čo je kľúčové, je nad drahším chladičom BeQuiet! MC1 a Akasa Gecko Pro s vyššou hmotnosťou. S výnimkou Axagonu CLR-M2L10 (to je lacnejší, ľahší, ale vyšší chladič) sú nad Gelid IceCap chladiče buď s výrazne ťažšie alebo drahšie chladiče. Z konštrukčného hľadiska preto musíme chváliť. Malý, nízky, efektívny a lacný chladič.

Tak ako pri iných modeloch musíme zároveň poznamenať, že hoci sa jedná o celkovo lepšie riešenie, ako bývajú na základných doskách, tak IceCap nemusí predstavovať vhodnú náhradu. Ani do podmienok, kde sú kladené vysoké nároky na chladenie SSD. A do herných či multimediálnych počítačov už vôbec, v nich bohato stačí chladiaci výkon aj tých najslabších riešení na základných doskách.

IceCap je každopádne dobrá možnosť všade tam, kde chladič chýba. To typicky na lacných doskách alebo eventuálne i tam, kde síce je, ale sú dosahované najhoršie výsledky ako napríklad u niektorých dosiek MSI. Riešenie druhého slotu na Z690 Tomahawk (DDR4) stráca na IceCap viac než 20 °C. Dané je to čiastočne i tým, že montážny systém má tendenciu PCB u SSD trochu prehýbať, čím sa zhoršuje kontakt. To sa s chladičom Gelid IceCap pre prítomnosť backplate na tejto doske diať nebude.

Za 9 eur/214 Kč je Gelid IceCap veľmi dobrá, výhodná ponuka. V niektorých obchodoch s avšak objavuje za výrazne vyššie, až dvojnásobné sumy, za ktoré sa už neoplatí. V tejto cenovej kategórii sú už atraktívnejšie chladiče ako napríklad BeQuiet! MC1 Pro, ktorý má vo všetkých aspektoch navrch.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Axagon CLR-M2XT. So 40 rebrami na výkonné SSD

Jeden z najrebrovanejších chladičov SSD vôbec. Axagon pri modeli CLR-M2XT pristúpil k priečnemu uloženiu rebier, čim sa tento chladič líši od všetkých ostatných (v rámci Axagonu). Rebrá sú prirodzene kratšie a na jedno pripadá menšia plocha, ale zase je ich viac a pre dosiahnutie čo najvyššieho chladiaceho výkonu sa konštruktéri snažili dobre pracovať aj s výškou. Ale zase tak, aby bola zachovaná pokiaľ možno čo najlepšia kompatibilita. Celý článok „Axagon CLR-M2XT. So 40 rebrami na výkonné SSD“ »

  •  
  •  
  •  

Detailná analýza: Ako veľmi chladiče SSD znižujú teploty

Do databázy chladičov SSD konečne pribúdajú výsledky zahrievania SSD bez chladiča. Tie ukazujú, do akej miery je ktorý chladič prospešný, respektíve o koľko zrazí teploty radiča a pamätí. Niektoré naozaj výrazne, u iných je to horšie. Dôvodov k tomu je viac, dôležité je mať ale kontrolu, čo a za akých okolností sa deje. Možno nakoniec dospejete k záveru, že namiesto chladiča základnej dosky použijete nejaký alternatívny. Celý článok „Detailná analýza: Ako veľmi chladiče SSD znižujú teploty“ »

  •  
  •  
  •  

Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?

Asus má medzi grafickými kartami RTX 4060 Ti multifunkčné vyhotovenia so slotom M.2 pre SSD NVMe. Tie na rozdiel od iných modelov nemrhajú tak výrazne potenciálom rozhrania PCI Express ×16. Na posúdenie tohto návrhu sa teraz náramne hodia čiastkové výsledky z testov základných dosiek. Tie výsledky, ktoré odkazujú na rýchlosti slotov M.2 a efektivitu chladičov SSD. V oboch disciplínach totiž súťaží aj Asus Dual RTX 4060 Ti SSD. Celý článok „Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (4) Pridať komentár

  1. Nerad vidím bezšroubková upevnění, ale tady by za provedení měla být udělena nějaká zvláštní cena. Vedle hojně rozšířených pofidérních gumiček, zdvojených děr a odpadních pásků kovu působí jako zjevení, záblesk elegance.

    1. Súhlasím. Dali sme do plusov aspoň zvláštny text, ktorý vyzdvihuje šikovnú realizáciu tohto riešenia.

      K tým gumičkám. Ani neviete, ako ten Váš komentár z minula Axagon zasiahol. Hlavná téma najbližšej technickej porady vraj bola, ako „to urobiť inak, odolnejšie“. Tak uvidíme, ako bude montážny systém v tejto cenovej triede ich chladičov vyzerať niekedy nabudúce. 🙂

  2. pekná recenzia, Ľubo, len si oprav ten preklep v podtitulku, …zmysel uvažovať.
    ináč k tým upevňovacím pérkam, ako ti teda šiel demontovať chladič zo ssd? na jedno použitie ako v pohode, ale ak chceš vymeniť ssd, ide to normálne vycvaknúť?

    1. Díky! Opravené.

      Jednoduchá je aj demontáž. Ten zapadávajúci výstupok je pomerne nízky a hlavne jeho strany sa rozbiehajú pod pomerne veľkým uhlom, takže i po vynaložení pomerne malej sily je možné ho z tej „koľaje“ pohodlne vyhodiť. Pomáha aj vyššia pružnosť tej ocele (než má napríklad hliník). Ide to dobre tam i späť. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *