Gigabyte chystá desky s čipsetem AMD X570S: fanless verze X570?

AMD X570S (Silent?) a Ryzeny Warhol

Podle úniku v databázi ECC chystá Gigabyte desky s novým čipsetem od AMD označeným X570S. Vypadá to, že by mohlo jít o už dřív zmiňovanou úspornější verzi highendového X570, která by možná na deskách konečně mohla mít pasivní chlazení. Také se nám možná začíná vyjasňovat obrázek o refreshi Ryzenů 5000 označeném Warhol. U toho se spekulovalo o jádrech Zen 3+ a 6nm procesu, ale podle všeho mylně.

Už před nějakou dobou (před CES 2021) proběhly zprávy o tom, že by AMD možná mohlo vydat verzi čipsetu X570 s nižší spotřebou. X570 má poměrně vysoké TDP a prakticky všechny desky kvůli tomu používají aktivní chlazení (což ovšem vzhledem k uložení blízko topící grafické karty často nezabrání vysokým teplotám), ale nějaká úspornější verze by možná mohla být bez ventilátoru.

Mezitím zprávy utichly a vypadalo to, že z plánu nic nebude. Ale nyní se doklady ukazující na existenci nové verze tohoto čipsetu objevily znovu..

X570S?

Podle eurasijské ekonomické databáze se možná chystá nová várka desek s čipsetem označeným X570S. Gigabyte si totiž zaregistroval několik modelů základních desek, které by podle toho, jak značení funguje, měly mít takto označený čipset. Někdy se ovšem stane, že výrobci zaregistrují něco, co pak na trh nejde, takže toto ještě nemusí být definitivní důkaz. V kombinaci s tím, že zprávy o úspornější verzi X570 se již objevily předtím a toto by do nich zapadalo, by na úkazu ale něco mohlo být. Seznam desek čítá tyto modely:

  • X570S Aorus Master
  • X570S Aorus Elite
  • X570S Aorus Elite AX
  • X570S Aorus Pro AX
  • X570S Aorus Aero G
  • X570S Aorus Gaming X
  • X570SI Aorus Pro AX (patrně Mini-ITX deska)
  • X570S UD

Youtuber s přezdívkou „Moore’s Law is Dead“ na Twitteru poté uvedl, že by opravdu mělo jít o refresh čipsetu se sníženou spotřebou a snad obvykle pasivním bezventilátorovým chlazením. Ono „S“ v názvu má údajně znamenat „Silent“, tedy tiché chlazení. Jak velké by snížení TDP mělo být nebo jestli budou nějaké rozdíly ve výbavě (například méně linek PCIe 4.0), to už neříká.

Čipset AMD X570 je poměrně velký kus křemíku, což asi souvisí i s vyšším TDP. Ve skutečnosti jde o stejný čip, který slouží jako IO čiplet v procesorech Ryzen 3000 a 5000

Doufejme tedy, že toto je pravda a na trh přijdou konečně desky, kde bude zároveň moderní konektivita a současně i nebude třeba se starat o ventilátor na čipsetu.

Žádný Zen3+, Warhol bude spíš nějako jako XT modely Ryzenu 3000

Stejný youtuber Moore’s Law také jinak zmiňuje, že AMD pravděpodobně nechystá nic jako „Zen3+“, o čemž se poměrně čile spekuluje (a dlužno říct, že se to hodně objevovalo právě od youtuberů, i když nevím, jestli i tohoto). Procesory „Warhol“, které by měly nahradit nynější Ryzeny 5000 „Vermeer“ a být poslední generací desktopových CPU na platformě AM4 (potom už bude Zen 4 a AM5 s procesory „Raphael“), měly podle těchto spekulací obsahovat vylepšenou verzi jádra Zen 3 (proto Zen 3+) s o něco vyšším IPC. A také se spekulovalo o tom, že by používaly 6nm proces, což by dovolilo vyšší takty. To se šířilo na základě spekulativní roadmapy od webu 3DCenter.

Ve skutečnosti ale toto vše nebylo založené na pevném základu, kterému je nejblíž uniklá roadmapa, kterou ukázal leaker MebiuW, jejíž části se již stihly potvrdit. Ale tato roadmapa pro Warhol uvádí pořád jádra Zen 3 a pořád 7nm proces, ve výbavě a architektuře neindikuje žádnou změnu:

Roadmapa procesorů AMD sestavená z útržků webem VideoCardz. Označení Dragon Crest berte s rezervou, nesedí do schématu a není jasné, zda platí (Zdroj: MebiuW, kompilace VideoCardz)

Je proto velmi pravděpodobné, že Warhol nebude žádný nový čip, ale spíše jen refresch Vermeeru se stejným křemíkem pořád na 7nm procesu bez EUV. 6nm proces je ostatně již s EUV a tudíž by si vyžádal velké změny návrhu čipu. Raději počítejte s tím, že Warhol by mohlo být něco podobného, jako XT modely Ryzenu 3000, které se lišily jen zvýšenými jednojádrovými turbo Boosty. Teoreticky by třeba Ryzen 7 5800XT a Ryzen 9 5900XT mohly mít maximální boost navýšený až na 4,9 GHz, jako to má Ryzen 9 5950X (s možností, že reálně bude maximum ještě o trošku výše). Ryzen 5 5600XT by měl asi boost o něco nižší. Ale 7nm křemík asi podobně jako v případě řady 3000XT nemá rezervy na to, aby se frekvence posunula o moc výš.

Zdroje: VideoCardz, ECC, Moore’s Law is Dead (Twitter)

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Windows 11 už nepoběží na dalších procesorech, potřebují SSE4.2

Letos Microsoft naplnil mlhavá varování provázející od vydání kompatibilitu Windows 11 se staršími počítači, jejichž procesory nejsou oficiálně podporované, a začal používat instrukci POPCNT, čímž systém přestává fungovat na řadě procesorů. To však nebylo všechno a požadavky se mohou dále zvyšovat. Teď totiž Windows 11 začínají vyžadovat další instrukční rozšíření, které odstaví další skupiny procesorů, mezi nimi i Phenomy a první APU. Celý článok „Windows 11 už nepoběží na dalších procesorech, potřebují SSE4.2“ »

  •  
  •  
  •  

Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6

O Velikonocích se objevily údajné specifikace pro grafické karty Radeon RX 8000, tedy nové grafiky založené na architektuře RDNA 4 pro mainstream a levnější část trhu (zatímco highendový model údajně AMD zrušilo). Teď se k nim objevila další zvěst, dle níž AMD u těchto grafik nepřejde na novou technologii pamětí GDDR7, která se má objevit u Nvidie. Vypadá to však, že ani nevyužije možností rychlejších pamětí GDDR6, které jsou na trhu. Celý článok „Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6“ »

  •  
  •  
  •  

AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5

Jak daleko je přesně chvíle, kdy AMD vydá novou generaci procesorů s chystanou architekturou Zen 5, stále není jasné. Ale zřejmě se ten okamžik přiblížil, protože základní desky už pro ně začínají přidávat podporu v BIOSech, respektive UEFI firmwarech. To je důležité i proto, aby desky koupené v e-shopech nové procesory hned po vydání podporovaly (byť dnes už to s možnostmi flashování z USB není tak kritické). Celý článok „AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *