Lacná a odteraz ešte lacnejšia RTX 3050 – MSI Ventus 2X 8G OC

Záver

Okrem globálneho poklesu cien všetkých grafických kariet teraz MSI znižuje aj odporúčanú cenu RTX 3050 Ventus 2X (OC) zo svojho najnižšieho radu. Fráza „cenovo dostupná grafická karta“ tak dostáva nový náboj a pokiaľ ste niekde čítali, že prevádzkové vlastnosti grafických kariet Ventus nestoja za veľa, zabudnite na to. Nám to takto rozhodne nevychádza a maloktorá RTX 3050 za tieto peniaze sa môže pýšiť funkčne atraktívnejším vyhotovením.

Záver

V porovnaní s Radeon RX 6600 XT je výkon RTX 3050 naprieč rozlíšeniami nižší o 14–24 % (najväčší rozdiel je pritom v cieľovom rozlíšení Full HD). Strata na RX 6650 XT je prirodzene ešte o trochu výraznejšia, ale výkonnostný deficit reflektuje adekvátne nižšia cena RTX 3050. Výkon najlacnejšieho GPU GeForce (t.j. toho v RTX 3050) s hardvérovou podporou ray tracingu je optimálny do rozlíšenia 1080p, v ktorom vo väčšine hier drží fps stabilne nad 60 aj pri nastavení najvyšších grafických detailov (s výnimkou ray tracingu). To vrátane Assassin’s Creed: Valhalla, Battlefield V, Control, Mafia: DE, Red Dead Redemption 2 či Shadow of the Tomb Raider.

Existujú dokonca AAA hry, kde RTX 3050 má dostatočný výkon aj v 1440p. Patrí medzi ne napríklad DOOM Eternal, F1 2020, Forza Horizon 4 (a snáď aj pre najnovšie tituly týchto závodných sérií…) či Wasteland 3. Výkonnostne nenáročné hry typu CS:GO, FIFA alebo Age of Empires II: DE sú pekne plynulé aj v Ultra HD (2160p). Každopádne je i pomerne veľa hier, ktorých chod môže byť nekomfortný aj v 1080p. Teda za predpokladu, že chcete zostať pri vysokých grafických detailoch a fungovať bez DLSS. S renderovaním pod 60 fps treba počítať v Borderlands 3, v Microsoft Flight Simulator, ale aj v Total War Saga: Troy alebo v Cyberpunk 2077. V týchto tituloch je na plynulejší zážitok nevyhnutné zníženie grafických detailov alebo v prípade Cyberpunk 2077 nastavenie DLSS. V režime performance (s 50 % škálovaním v každej z osí) hra beží stabilne okolo 70 fps.

Sledovali sme aj vplyv aktivity ReSizable BAR na výkon. Ten vo väčšine hier (Assassin’s Creed: Valhalla, Borderlands 3, Control či Cyberpunk 2077, FIFA 21 a podobne) znamená 4–5-percentné zrýchlenie. V Total War Saga: Troyvo Forza Horizon 4 viac, 10–11 %. Ojedinele ale dochádza aj k poklesom výkonu, to napríklad v DOOM Eternal (v 1080p -7 %) či v aplikačnom prostredí. S ReBARom môžu byť pomalšie niektoré filtre vo Photoshope (Fied/Iris Blur či Liquify) alebo animačný renderer Eevee v Blenderi.

Vektorová grafika v Affinity Photo (čo skôr nebývalo) je pre zmenu s ReBARom o chlp rýchlejšia a nižší s ním je (čo je dobre) pokles herných fps pri nahrávaní obrazu, v praxi sa jedná typicky o streamovanie, kodérom AMD VCE. Rozdiely sú to však vždy veľmi malé, ale napriek tomu badať určité zlepšenia. Novšie ovládače Nvidie (vrátane štúdiových) však prišli o podporu Hashcatu a preto v príslušnej kapitole chýbajú výsledky RTX 3050. Hashcat nepodporujú žiadne ovládače pre RTX 3050, ale na fungovanie (de)šifrovania v iných aplikáciách to vplyv nemá. V nich je všetko v poriadku.

Hrubý výkon RTX 3050 je síce nižší ako u RX 66×0 XT, ale mimo OpenCL sa jedná o typicky rýchlejšiu grafiku na 3D renderovanie. Špeciálne, keď je podporované API OptiX. Ale aj Blender s CUDA s najpoužívanejším rendererom Cycles je rýchlejší, a to súčasne pri jasne priaznivejšom výkone na watt. Energetická efektivita RTX 3050 je celkovo vysoká, aj v hráchmedzi RX 6600 XT a RX 6650 XT. A pomer cena/výkon je lepší než u týchto Radeonov. Pozoruhodné však je, že v prípade grafickej karty RTX 3050 Ventus 2X 8G OC je na podobnej a skôr horšej úrovni ako u RTX 3050 Eagle OC 12G. Tu však treba zohľadniť efektivitu chladiča, ktorá je u RTX 3050 MSI podstatne vyššia a medzi lacnejšími radmi je naozaj vynikajúca.

Chladič je oproti tomu na RTX 3060 Eagle OC 12G je veľmi výrazné tichší a zďaleka neprehluší ani Sapphire Pulse na RX 6600 XT. Áno, obe sú to výkonnejšie grafické, ale nárast ich spotreby (oproti RTX 3050 Ventus 2X 8G OC) ani v jednom prípade nezodpovedá nárastu hlučnosti. Nižšia hlučnosť pritom nie je dosahovaná ani na úkor vyššieho zahrievania. Teploty sú jedny z najnižších a držia sa pod oboma spomínanými kartami, ktoré sú hlučnejšie. Použitý chladič (Twin Frozr 7) MSI nevyvíjalo ako nízkorozpočtový riešenie, ale vychádza z high-endového radu Gaming X z predošlej generácie grafických kariet Nvidia Pascal. Nadštandardne tiché sú aj cievky, takže možno hovoriť o celkovo solídnom návrhu s vyšším kvalitatívnym štandardom, než býva v nižších radoch grafických kariet obvyklé. Vhodné je vyzdvihnúť aj vyššie frekvencie v hrách, než sú deklarované v špecifikáciách. Boost GPU je rýchlejší o zhruba 50–120 MHz (1854–1926 MHz podľa záťaže).

Do počítača na príležitostné hranie vo Full HD sa jedná o mimoriadne atraktívnu voľbu. Je to jedna z najlacnejších možností a pritom s jedným z najefektívnejších (ak nie s úplne najefektívnejším v rámci cenovej triedy) chladičov. Keď príde v internetových diskusiách debata na rad Ventus, často vídať akési dešpekt. Možno i preto, že pre výkonnejšie GPU chladiče na kartách Ventus takto štedro naddimenzované nebývajú (je pravda, že zatiaľ čo TDP high-endových GPU sa medzigeneračne zvyšovalo, tak u RTX 3050 je podstatne nižšie než na RTX 2060 Super, s ktorou sa tento chladič pároval), ale v prípade RTX 3050 to však celkom určite neplatí.

Táto grafika je nadmieru tichá, teploty sú dostatočne nízke a výhoda Ventus 2X je aj v relatívne menších rozmeroch. Na rozdiel od predsa len už trochu zbytočne predimenzovaných trojventilátorových variantov, sa táto karta zmestí aj do menších/kratších skriniek s priestorovo úsporná je aj jej dvojslotová výška, takže nekladie ani prílišné obmedzenia pre rozširovanie zostavy prídavnými kartami. MSI RTX 3050 Ventus 2X 8G je skrátka vo všetkých smeroch vyhotovená veľmi rozumne a súčasne si zachováva aj príjemný pomer cena/výkon. Takže to na HWC vidíme na zaslúžené ocenenie „Smart buy!“. Na úplnosť treba dodať, že priama cenová konkurencia v podobe Radeon RX 6600 je v mnohých prípadoch zrejme rýchlejšia, podrobnejšie to však rozvádzať nechceme, keďže túto grafickú kartu sme z časových dôvodov do porovnávajúcich testov dostať nedokázali.

Testovacie hry máme z Jamy levovej


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?

Alan Wake II je prvá hra, v ktorej sú od začiatku podporované Nvidia DLSS 3.5. Okrem technologickej stránky je tu aj vysoká popularita hráčov. Tým máme pokope základné dôvody na to, prečo sa podrobne pozrieť na fungovanie pri rôznych nastaveniach. V prieniku s herným výkonom sa budeme zaujímať nielen o vizuálnu stránku, ale aj spotrebu. Nielen grafickej karty, ale i procesora. Celý článok „Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?“ »

  •  
  •  
  •  

Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet

Veľkú analýzu vplyvu pískania cievok grafických kariet v závislosti od použitého zdroja už máte za sebou. Na to, aby za ňou šlo dať bodku, chýba ešte jedna vec. A tou je doplnenie správania sa lacných zdrojov s nižšou kvalitou súčiastok. V opačnom prípade by sa dalo stále špekulovať o tom, že naprieč triedami sa môže situácia výrazne odlišovať. Môže? Na to sa zameriame v meraniach so zdrojmi „80 Plus“, z ktorých jeden je už aj pomerne starý. Celý článok „Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet“ »

  •  
  •  
  •  

Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…

„Po výmene zdroja prestali pískať cievky grafickej karty“. Mimoriadne časté tvrdenie a pritom zostáva vždy iba na subjektívnej úrovni, čo je škoda. Ale aj preto sa teraz na veci pozrieme exaktným spôsobom, číselne. To otestovaním viacerých grafických kariet, kde sa pri každej sleduje hlučnosti cievok VRM v závislosti od použitého zdroja ATX (3.0). Ako je to s tým „pískaním“? Kedy je silnejšie a kedy slabšie? Celý článok „Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. Pekný podrobný test, super je že okrem tradičných vecí testujete aj veci ktoré v iných recenziách nie sú.

    Ale.
    Dosť chýba priame porovnanie s RX6600. Nielen že nie je v testoch, ale nie je ani spomenutá v texte, čo je veľmi zvláštne, keďže je priamou konkurenciu pre RTX3050, či už cenou, alebo spotrebou, a podľa recenzií je v hrách aj výrazne rýchlejšia.

    1. Ďakujem za trefnú pripomienku. Zmienka o RX 6600 je doplnená hneď v úvodnom odstaci s tým, že je to obvykle výkonnejšie GPU (+ je pridaná poznámka aj na samotný záver, posledná veta článku, za ocenením RTX 3050). K hardvéru, ktorý nemáme otestovaný (a nemám šajnu o jeho vlastnostiach), sa nerád akokoľvek vyjadrujem, ale je fakt, že to potom vyzea, akoby tá karta neexistovala. Ale rozhodne nebolo zámerom ju zatajovať. Jasné, priame porovnanie s RX 6600 by bolo skvelé, ale pri tom rozsahu, v akom to máme, testy grafík úplne pokryť nedokážem ani keby som sa rozkrájal. 🙂

      A potom je tu samozrjeme tá preferencia kvalitatívnych aspektov nad kvantitatívnymi. Niekto má otestované všetky GK, ale typicky iba s ReBARom (čo je nepresné a zavádzajúce pokiaľ s pridaním každej novej grafiky nepretestovávajú aj všetky staršie), bez výpočtových testov a bez x vecí, ktoré my podrobne rozoberáme nad rámec bežného, ako ste aj poznamenali.

      Z lacnejších Radeonov tám máme aspoň RX 6600 XT a RX 6650 XT. Lacnejšia GeForce bola doteraz iba RTX 3060 a teraz pribudla RTX 3050, tak je to vyrovnané (2:2). Iste, na ucelený obraz by bolo fajn tam mať aj RX 6600 a RX 6500, trpeli by tým iné a snáď i atraktívnejšie veci (testy ventilátorov).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *