Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?

Jak jsme testovali

Alan Wake II je prvá hra, v ktorej sú od začiatku podporované Nvidia DLSS 3.5. Okrem technologickej stránky je tu aj vysoká popularita hráčov. Tým máme pokope základné dôvody na to, prečo sa podrobne pozrieť na fungovanie pri rôznych nastaveniach. V prieniku s herným výkonom sa budeme zaujímať nielen o vizuálnu stránku, ale aj spotrebu. Nielen grafickej karty, ale i procesora.

Ako sme testovali

Merania prebiehali v podmienkach, v akých robíme štandardné testy grafických kariet. To znamená pri aktívnom systémovom chladení s prísne kontrolovanou teplotou vzduchu (21–21,3 °C) na vstupe do veterného tunela. Aj od nej sa odvíja presnosť sledovaných meraní.

Všeobecné nastavenia sú nastavené na najvyššie možné, ako môžete vidieť na screenshotoch nižšie.

   

Z testu na test sa menila iba aktivita technológii DLSS 3.5 (Frame GenerationRay Reconstruction) a renderovacie rozlíšenie, kde sme išli od najvyššieho, natívneho (s DLAA) až plynulo (cez DLSS Quality, Balanced, Performance) až po najnižšie (DLSS Ultra Performance). Na porovnanie máme aj výsledky bez ray-tracingovej grafiky.

Všetky merania sú realizované na tri priechody, z ktorých do grafov zapisujeme aritmetický priemer, v 2160p, 1440p a aj v 1080p. Testovacia scéna je na Bright Falls, začína na začiatku ulice, kde hrdinka beží k dverám bistra, pri ktorom sa merania končia.

Na testy sú použité grafické karty Nvidia RTX 4070 Super FE, MSI RTX 4070 Ti Super 16G Ventus 3X (s finálnym VBIOSom) a Gigabyte Aorus RTX 4080 Super Master 16G (s BIOSom „OC“). S najvýkonnejšou RTX 4080S podrobne meriame aj vývoj spotrieb, grafickej karty i procesora. To tradične pomocou kombinácie prúdových klieští a vlastného bočníka PCIe Express.

Procesor testovacej zostavy je Intel Core i9-13900K bez limitov napájania chladený Noctua NH-U14S a s pamäťami DDR5 Patriot Viper Venom (2× 16 GB, 6000 MHz/CL36). Základom všetkého je Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II (BIOS v0801) so zapnutým ReSizable BAR.

Grafické ovládače sú Nvidia GeForce 551.76 Game Ready. Napájací zdroj máme BeQuiet! Dark Power Pro 12 (1200 W) a na úplnosť ešte SSD – tie sú Patriot Viper VP4100 1 TB (systémové úložisko) a Patriot VPN100 2 TB (na tom je nainštalovaný Alan Wake II). Operačný systém je Windows 10 (22H2).


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Proč chtít GeForce RTX 4000? Rozbor technologií Nvidia DLSS 3.5

V tomto článku se podíváme na některé exkluzivní technologie, které vám můžou poskytnout grafické karty Nvidia GeForce generace RTX 4000. Některé jsme už probírali, jiné ne, zde tak naleznete vysvětlení nejzásadnějších novinek, které teď ekosystém grafik GeForce podporuje a testy ukazující, co dělají s výkonem ve hře Cyberpunk 2077 s novým rozšířením Phantom Liberty. A také se podíváme, co dělají s kvalitou obrazu. Celý článok „Proč chtít GeForce RTX 4000? Rozbor technologií Nvidia DLSS 3.5“ »

  •  
  •  
  •  

AMD FSR 3.0 poprvé poodhaleno, technologie bude podobná DLSS 3

Už před pár měsíci bylo oznámeno, že AMD pracuje na třetí generaci upscalingu FidelityFX Super Resolution (FSR), který by měl přinést podobnou funkci jako DLSS 3 – tedy interpolaci mezisnímků vkládaných mezi legitimní snímky hry podobně, jako to televize dělají s videem a filmy. AMD to teď formálně potvrdilo a představilo FSR 3.0, která interpolaci snímků přinese a opět bude otevřenou technologií (včetně zdrojového kódu). Celý článok „AMD FSR 3.0 poprvé poodhaleno, technologie bude podobná DLSS 3“ »

  •  
  •  
  •  

AMD FSR 2.0 se prosazuje. Už ho bude podporovat přes 100 her

Je to teprve tři čtvrtě roku od doby, kdy byla vydána technologie herního upscalingu FSR 2.0, určená primárně pro grafiky AMD Radeon, ale fungující univerzálně také na všech konkurenčních GPU. Zdá se, že úspěšně dosáhla přijetí mezi herními vývojáři, protože za poměrně krátkou dobu se podpora rozšířila na více než stovku her, které specificky obsahují už tuto druhou generaci používající temporální rekonstrukci. Celý článok „AMD FSR 2.0 se prosazuje. Už ho bude podporovat přes 100 her“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

  1. Teď ještě to generování snímků. Stejně je zvláštní, že si tahle technologie dávala tolik načas. Všechny ty integrované grafiky, low-poly, toon a cel-shade pojetí o to doslova křičely. Zatímco jsme kroutili hlavami nad soap-opera efektem na televizích.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *