Philips 439P9H – širokáč na multitasking s kamerou

Obrazové vlastnosti

Ultrawide monitory majú nielen herné, ale aj pracovné využitie. To obzvlášť vtedy, ak ide o tzv. super ultrawide alebo modely s pomerom strán 32:10. Presne do tejto kategórie spadá aj Philips 439P9H. Okrem širokého displeja zaujme aj inými vlastnosťami, ako je bohatá portová výbava alebo IR kamera pre Windows Hello. Ponúka tiež KVM switch na pripojenie príslušenstva k dvom počítačom naraz a ich jednoduchého prepínania.

Obrazové vlastnosti

Vlastnosti displeja sme otestovali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Displej má matricu VA s uhlopriečkou 43″ a pomerom strán 32:10, rozlíšenie má 3840 × 1200 px, antireflexnú úpravu a minimalistické rámčeky z troch strán. V praxi ide ako keby o dvojicu spojených 16:10 Full HD displejov bez stredového rámčeka a so zakrivením. Chválim väčší vertikálny rozmer, ktorý je vhodnejší na prácu než tradičnejší pomer 32:9. Hoci nejde o herne orientovaný monitor, ponúka 100 Hz obnovovaciu frekvenciu a Adaptive-Sync. Môžem potvrdiť aj kompatibilitu s G-Sync. Podobne ako pri iných podobných modeloch, aj tu nájdete certifikáciu VESA Display HDR400, ktorá už ako vieme hovorí skôr o možnosti prehrať HDR obsah, no o plnohodnotnom HDR zážitku nemôže byť reč.

Kvalitu zobrazenia sme porovnali v základnom režime, teda takom, v akom bude monitor hneď po rozbalení. Na stránke výrobcu nájdete informácie o 123 % pokrytí sRGB, 91 % AdobeRGB, 95 % DCI-P3 a 105 % NTSC, kontrast 3000:1 a jas 450 nitov. Vďaka panelu VA sa môžete tešiť na o niečo lepšie podanie farieb a hlavne pozorovacie uhly než v prípade modelov s matricami TN. Aké hodnoty sme namerali sondou?

Tá nám potvrdila viac ako 100 % pokrytie sRGB a pridala aj informácie o 87 % AdobeRGB, 96 % DCI-P3 a 86 % NTSC. Hodnoty AdobeRGB a NTSC teda máličko zaostávajú za propagovanými hodnotami. Hodnota gamy je na úrovni 2,1 s malou odchýlkou, kopíruje tak krivku 2.2.  Farebná odchýlka Delta E má hodnotu 2,79, čo znamená, že interpretácia farieb monitora je pomerne presná.

Monitor ponúka aj režim sRGB, určený pre prácu a povedzme pre tlač a podobne. Zníženie zobrazených farieb sa odrazí na 95 % sRGB, 73 % AdobeRGB, 73 % DCI-P3 a 69 % NTSC pokrytí. Gama sa zmenila na 2.2 a zmenu k lepšiemu vidíme tiež pri Delta E s hodnotou 2,26. V tomto prípade ide o jeden z najlepších výsledkov v režime sRGB. Väčšinou sa v takomto dedikovanom móde stráca ešte viac percent z farebných gamutov, no tu je reprezentácia sRGB s 95 % a vylepšením gammy aj Delta E hodná skôr pochvaly ako kritiky.

Monitor ponúka až päť režimov Gama – 1.8, 2.0, 2.2, 2.4 a 2.6. Namerané hodnoty sú 1.8, 1.9, 2.1, 2.3 a 2.5. Maximálny nameraný jas je 432 nitov v základnom režime, čo je len o máličko menej ako prezentovaných 450 nitov. Po prepnutí do farebného režimu Native bol maximálny jas až 482 nitov, čím je prekročená udávaná hranica. Jas je teda naozaj veľmi dobrý a zaslúži si pochvalu. Kontrast sa pohyboval medzi 900 – 1200:1 v závislosti od farebného režimu a teploty farieb. Uniformita viac menej potvrdzuje zistenia zo zobrazenia čiernej, isté odchýlky je vidieť hlavne v podsvietení, nejde však o nič dramatické. Treba počítať aj s tým, že merania sondou nemusia úplne zodpovedať realite. Dôvodom je fakt, že pri takomto meraní sa plocha displeja rozdeľuje na 9 častí – 3 vertikálne a 3 horizontálne a v týchto oblastiach sa následne prevádzajú merania. Plocha displeja je však pomerne veľká a tak jeden dielik, na ktorom sa meria, je pomerne veľký. Menšie nedokonalosti podsvietenia pri meraní sondou preto nebolo možné dobre zachytiť.

Input Lag a Response Time

Na monitore sme odmerali aj input lag a to vo viacerých režimoch SmartResponse.

Základné nastavenie Vyp. má pomerne dobrý input lag len 11,9 ms, čo patrí medzi tie lepšie namerané hodnoty. Postupným prepínaním na Rychlý, Rychlejší a Nejrychlejší dostávame hodnoty 11,6/11,2/10,5 ms, čo sú drobné ale merateľné zlepšenia. Monitor sa za input lag rozhodne nemusí hanbiť.

Na stránke výrobcu nájdete informáciu 4 ms response time GTG, teda rýchlosti obnovy pixelov. V štyroch režimoch SmartResponse je možné sledovať len mierne rozdiely v ghostingu. Najmenší rozdiel je asi medzi Vyp a Rychlý, tam skoro žiadnu zmenu nevidieť. O niečo lepšie je to pri Rychlejší a prekvapivo Nejrychlejší nemá nijako výrazne viditeľný inverse ghosting, čo býva pri maximálnej hodnote pomerne častý jav. Prvýkrát teda môžem odporučiť najvyššiu alebo druhú najvyššiu hodnotu pre elimináciu ghostingu.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

AOC U32P2CA – Známa tvár s nový trikom

Pri pohľade na U32P2CA môžete zažiť mierne deja-vu. Ide totiž o vynovenú verziu U32P2, ktorý sme pred nejakým časom testovali. Novinka navonok neponúka žiadne zmeny a neprináša ani nový panel, ale jedno zásadné zlepšenie, ktoré ocenia najmä používatelia notebookov. Ako už možno podľa modelového označenia tušíte, ide o USB-C konektor. A nie hocijaký, ale s podporou 65 W nabíjania aj DisplayPort 1.2. Celý článok „AOC U32P2CA – Známa tvár s nový trikom“ »

  •  
  •  
  •  

Uperfect UGame K118 – veľký prenosný monitor nielen pre hráčov

Téme prenosný monitorov sme sa už párkrát venovali a teší ma preto fakt, že sa k nám dostal aj ďalší model na test. To od v našich končinách menej známeho výrobcu, ktorý je však špecialistom na prenosné monitory, dvojobrazovkové zostavy či dokonca dotykové tablety a lapdocky. Prvý monitor, ktorý nám výrobca poslal na test, je 18-palcový WQXGA herný model so 144 Hz obnovovacou frekvenciou obrazu. Celý článok „Uperfect UGame K118 – veľký prenosný monitor nielen pre hráčov“ »

  •  
  •  
  •  

Pravá čierna na rýchlom kinoformáte – MSI MEG 342C QD-OLED

Monitory s panelmi OLED sa pomaly dostávajú na trh v rôznych formátoch a rozmeroch. Po masívnom 42-palcovom modeli ROG sa nám do rúk dostal aj širokáč od MSI. Ten ponúka ešte rýchlejší panel so 175 Hz, ale čo je ešte zaujímavejšie, je použitie QD-OLED, ktoré bude mať u nás premiéru. A ako sa na prémiový monitor patrí, nechýba ani rozbočovač s USB-C či osvetlenie RGB LED. Celý článok „Pravá čierna na rýchlom kinoformáte – MSI MEG 342C QD-OLED“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *