Prisma AL-14 PWM: Najlepší 140 mm ventilátor Fractal Design?

Hodnotenie

Za svoje najefektívnejšie ventilátory vo formáte 140 mm Fractal Design označuje modely Prisma. Tie majú podľa parametrov dosahovať najvyšší prietok vzduchu pri zároveň nižšej hlučnosti, než je u Aspect 14. Vzhľadom na konštrukčné rozdielnosti je to však fyzikálne nemožné. Titulok článku má tak trochu pejoratívny tón. Prisma AL-14 PWM je slušný ventilátor, ale s už premožiteľom i vo vlastných radoch.

Hodnotenie

Aby sme nenavodili dojem, že je Prisma AL-14 PWM horší ventilátor než v skutočnosti, tak hodnotenie začneme konštatovaním kladných vlastností. Tých je určite viac než záporných.

V prostredí s veľmi nízkym odporom, typicky bez pôsobenia prekážky, je efektivita (pomer prietoku vzduchu k hlučnosti) na úrovni špičkových 120 mm ventilátorov. Na plastovom filtri ich Prisma AL-14 PWM pri vyšších než veľmi nízkych rýchlostiach (od cca 740 ot./min) jasne prevyšuje. To nakoniec podobne ako aj ostatné 140 mm ventilátory, ktoré sme doposiaľ testovali. Výhoda AL-14 PWM oproti väčšine z nich je v tom, že neprenáša žiadne vibrácie. Respektíve vibrácie sú také nízke, že ich antivibračné podložky pohltia a v mieste za ventilátorom (typicky na skrinke alebo na radiátore chladiča). Na výsledkoch je pekne vidieť o čo prichádza Aspect 14 RGB PWM nepoužitím týchto tlmiacich podložiek. Pri tejto geometrii sú vibrácie vždy nízke, ale Prisma AL-14 PWM je na tom rozhodne lepšie a spomedzi 140 mm ventilátorov ho dorovná iba zopár špičkových modelov a napríklad Aorus 140 ARGB.

Je tu ale aj jedna vec, pre ktorú väčšina používateľov pravdepodobne uprednostní Aspect 14 RGB PWM (nad Prisma AL-14 PWM). A tou je vrčiaci motorček (so špičkou na 1208 Hz), pre ktorý sa v tichších režimoch ventilátor Prisma od Aspectu už pomerne vzdialil. Totižto, čím nižšie otáčky, tým tvorí väčší podiel v rovnakej hladine hluku práve nežiaduci zvuk motorčeka a na aerodynamickú zložku zostáva čoraz menej priestoru. Toto rapkanie je pomerne nepríjemné, ale stále o poznanie slabšie ako u Cooler Master SickleFlow 120 ARGB, ktorý v tejto disciplíne nestráca vedenie.

Vrčanie je vlastnosť použitého motorčeka. Rovnaký sa používal v ranných várkach (z roku 2019) ako i teraz, aktuálne. Asi sa nedá vylúčiť, že niektoré kusy majú iný motorček (napríklad z Aspectov) a nevrčia, no nám sa na taký natrafiť nepodarilo a všetkých sedem kusov, ktoré sme mali k dispozícii na testovanie, sa správali rovnako. To je trochu škoda a najväčšia slabina inak atraktívneho ventilátora. Nepríjemnejší zvuk motorčeka utícha až pri veľmi nízkych rýchlostiach (od zhruba 450 ot./min nižšie, k 155 ot./min predstavujúce prevádzkové minimum), ktoré sú pod rozsahom PWM, takže na ich dosiahnutie je nevyhnutná DC regulácia.

Výhoda motorčeka v Prisma AL-14 PWM je v tom, že je oproti tomu v Aspect 14 RGB PWM podstatne výkonnejší. To znamená hlavne to, že dokáže lepšie kompenzovať aerodynamický odpor prekážky a nastavenú rýchlosť drží stabilnejšie. A mimo iné sa od jeho použitia možno odvíja aj vyššia stanovená hodnota MTBF, ktorá je u ventilátora Prisma o 10 000 hodín vyššia. Klzné ložiská majú v podstate oba ventilátory FD, ale zatiaľ, čo Aspect 14 RGB PWM bude už dávno zadretý, tak Prisma AL-14 PWM Prisma ešte nejakým spôsobom fungovať bude. Isteže, chod už nebude optimálny, ale vzduch ešte ventilátor naháňať bude aj po výraznejšom opotrebení (typicky tvrdnutím maziva).

Tak či onak ale z porovnania s Aspect 14 RGB PWM viacero prvkov poukazuje na to, ako v priebehu času Fractal Design lokalizoval slabé miesta ventilátorov Prisma a do Aspectov ich už nepreniesol a iné veci zase vylepšil. To napríklad aj čo sa týka osvetlenia, ktorého jas je pri rovnakej spotrebe výrazne vyšší. Dosahované je to aj efektívnejším vedením svetla konštrukciou ventilátora. A to súčasne pri jeho elegantnejšom rozptýlení, bez bodových stôp jednotlivých LED, ktoré sú okolo motorčeka pri ventilátor Prisma pomerne viditeľné.

Prisma AL-14 je výrobne drahší ventilátor (to mimo iné ja pre dvojdielny tunel), ale pre väčšinu používateľov budú atraktívnejšie už Aspecty. Stále však platí, že pri vyšších otáčkach (kde vrčanie motorčeka prebíja aerodynamický hluk) pri rovnakej hlučnosti Prisma AL-14 s prehľadom i na radiátore, kde tento ventilátor ktovieako nedominuje, poráža i Aorus 140 RGB. V porovnaní so 140 mm BeQuiet! Light Wings zase s výnimkou aplikácie na radiátoroch akusticky neruší rezonovaním na nižších frekvenciách zvuku. Dôvody, pre ktoré Prisma AL-14 môže byť pre niekoho dobrá voľba i v súčasnosti existujú, ale treba ich poriadne zvážiť, najmä v porovnaní s Aspect 14 RGB PWM.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia

Jednu skrinku charakteristickú dreveným predným panelom sme tu už mali. Pre niekoho potreby ale nemusela byť „dosť veľká“, čo však teraz rieši variant XL. Okrem iného v tomto článku nájdete aj testy s dvoma rôznymi konfiguráciami ventilátorov. A tiež porovnanie chladenia s menším modelom North Mesh. A  nielen s ním, vo výsledkovej databáze máme už na porovnanie celkom 25 iných skriniek. Celý článok „Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia“ »

  •  
  •  
  •  

Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie

Ventilátory Venturi majú jedny z najmäkších montážnych rohov. Prenos vibrácií z pohyblivých častí ďalej na čokoľvek (plechy skrinky, rebrá pasívu, …) je tak veľmi výrazne tlmený. Oproti iným (aj modernejším modelom Fractal Design) tieto ventilátory majú robustnejšie lopatky, tie sú hrubšie i širšie a vo výsledku je pri porovnateľnej rýchlosti dosahovaný takisto vyšší statický tlak. Čo by na tieto ventilátory povedal fyzik Venturi, po ktorom sú pomenované? Celý článok „Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie“ »

  •  
  •  
  •  

Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy

Vzhľadom na to, že pre držiaky Flex 2 z nedávnej recenzie nemáme žiadne redakčné využitie a zároveň Fractal Design ich nechce naspäť, sme sa rozhodli, že ich podarujeme. Tým čitateľom, ktorí využijú vertikálnu montáž grafickej karty. K dispozícii sú iba dva (čierny a biely), takže rozhodujúca je tu rýchlosť. Prvý, kto na túto výzvu zareaguje, si môže vybrať farbu, druhému v prípade záujmu pošleme tú, čo zostala a tretí v poradí už píše neskoro. Celý článok „Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *