Radeony RX 7000 zřejmě podporují PCIe 5.0, dostanou enkodér AV1

Linuxové patche prozrazují první detaily k RDNA 3

Zatím jsou sice nepotvrzené, ale objevily se zprávy, že nová generace herních GPU v grafikách Nvidia GeForce RTX 4000 „Lovelace“ ještě nebude podporovat konektivitu PCI Express 5.0 a stále zůstane u 4.0 s poloviční rychlostí linek. Zdá se, že u konkurence by ale PCIe 5.0 nastat mohlo. Naznačuje to kód přidávající podporu těchto GPU do Linuxu, v němž se objevily i některé další náznaky vlastností grafik generace RDNA 3.

AMD začalo do různých open source projektů okolo Linuxu posílat podporu architektury RDNA 3, z čehož už se vyplynula například informace, že nyní oficiálně oznámené APU Phoenix by už mohlo mít integrované GPU s touto architekturou. Uživatel Twitteru s přezdívkou Kepler, který se v těchto patchích rozhlížel, teď našel kód, který by zřejmě měl ukazovat některé vlastnosti pro změnu samostatných GPU, která mají začít vycházet v druhé polovině letošního roku.

Podle tohoto kódu by Navi 31, tedy nejvýkonnější GPU s architekturou RDNA 3, už mělo podporovat PCI Express 5.0. Highendové grafiky této generace (Radeon RX 7900 XT, pokud se tedy nezmění systém značení) by tedy mohly být prvními kartami, které budou moci využít PCIe 5.0 ×16 na platformě Intel LGA 1700/Alder Lake a později dalších včetně AMD AM5. Rozhraní PCI Express 5.0 dosahuje propustnost 64 GB/s (a to v obou směrech komunikace), zatímco u PCIe 4.0 ×16 je rychlost poloviční.

O ostatních GPU této generace vedle Navi 31 zatím řeč není, takže nevíme, zda o něco slabší, ale stále čipletové 5nm GPU Navi 32 bude také podporovat PCIe 5.0. Mainstreamové GPU Navi 33, které vyjde jako první a je postavené na odlišném základu (jde o nikoliv čipletové, ale monolitické GPU a je celé 6nm), by asi mohlo zůstat jen u PCI Expressu 4.0.

AMD CEO Lisa Su s GPU Navi 21 v roce 2020 (Zdroj: AMD)

PCIe 5.0 u highendových karet asi nemusí udělat nějaký znatelný rozdíl ve výkonu a být kriticky důležitou funkcí (proto možná Nvidia podporu vynechala). U mainstreamové karty s třetinou výpočetních jednotek logicky bude podpora o něco méně potřebná.

Tip: Specifikace Radeonů RX 7000 se změnily, Navi 31 a 32 mají méně výpočetních jednotek

Hardwarové enkódování AV1?

Patche s podporou RDNA 3 také naznačují, že by grafiky RDNA 3 možná mohly podporovat hardwarové kódování videa do formátu AV1, zatímco karty generace RDNA 2 podporují jen dekódování tohoto formátu. Nedávno se objevily informace, že blok VCN4 (Video Core Next 4), který má v těchto GPU být integrován, ještě kompresi AV1 umět nebude. Ale podobně se patche pro Linux od AMD tvářily, že Ryzeny 6000 Rembrandt nepodporují dekódování AV1, aby to pak nakonec bylo jinak.

V patchích pro architekturu RDNA 3 to ale vypadá, že by komprese AV1 měla být přítomná a Navi 31 a snad i ostatní by tedy tuto funkci mohly mít. Ona zdánlivá nepodpora signalizovaná patchi pro VCN4 by tak zase možná mohla být zastírací manévr. Šance na hardwarové enkódování AV1 tedy asi když nic víc, tak zůstává ve hře.

Zdroje: Kepler (1, 2, 3), VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Windows 11 už nepoběží na dalších procesorech, potřebují SSE4.2

Letos Microsoft naplnil mlhavá varování provázející od vydání kompatibilitu Windows 11 se staršími počítači, jejichž procesory nejsou oficiálně podporované, a začal používat instrukci POPCNT, čímž systém přestává fungovat na řadě procesorů. To však nebylo všechno a požadavky se mohou dále zvyšovat. Teď totiž Windows 11 začínají vyžadovat další instrukční rozšíření, které odstaví další skupiny procesorů, mezi nimi i Phenomy a první APU. Celý článok „Windows 11 už nepoběží na dalších procesorech, potřebují SSE4.2“ »

  •  
  •  
  •  

Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6

O Velikonocích se objevily údajné specifikace pro grafické karty Radeon RX 8000, tedy nové grafiky založené na architektuře RDNA 4 pro mainstream a levnější část trhu (zatímco highendový model údajně AMD zrušilo). Teď se k nim objevila další zvěst, dle níž AMD u těchto grafik nepřejde na novou technologii pamětí GDDR7, která se má objevit u Nvidie. Vypadá to však, že ani nevyužije možností rychlejších pamětí GDDR6, které jsou na trhu. Celý článok „Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6“ »

  •  
  •  
  •  

AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5

Jak daleko je přesně chvíle, kdy AMD vydá novou generaci procesorů s chystanou architekturou Zen 5, stále není jasné. Ale zřejmě se ten okamžik přiblížil, protože základní desky už pro ně začínají přidávat podporu v BIOSech, respektive UEFI firmwarech. To je důležité i proto, aby desky koupené v e-shopech nové procesory hned po vydání podporovaly (byť dnes už to s možnostmi flashování z USB není tak kritické). Celý článok „AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *