SilentiumPC Fluctus 120 PWM: „Zázračný“ ventilátor z Fera 5

Základ 7 rovnakých hladín hluku...

Fluctus 120 PWM SilentiumPC prezentuje ako svoj najlepší ventilátor. Prekonať vrčiace Sigma Pro 120 PWM a už na pohľad odfláknuté Sigma Pro Corona RGB 120 je ale pomerne jednoduché. Marketing firmy tu ale hovorí o tom, že v rámci vývoja novinky Fluctus 120 PWM prebiehali psychoakustické optimalizácie. A hoci nie je dôvod na úškrny (psychoakustika je legitímny vedný odbor), pri realizácii sa určitým nedokonalostiam Poliaci nevyhli.

Základ 7 rovnakých hladín hluku

Je niekoľko možností, podľa čoho normalizovať testovacie režimy pre ventilátory. V predošlej kapitole sme už písali o tom, že snáď najmenej vhodná možnosť sú rovnaké otáčky.

Na zváženie sú nastavenia podľa rovnakého statického tlaku či prietoku, ale za najrozumnejšie dlhodobo považujeme normalizovať meracie režimy podľa rovnakých hladín hluku. Jednak preto, že decibely sú logaritmická jednotka a všetky ostatné škálujú lineárne, ale hlavne preto, že podľa rovnakých hladín hluku sa zorientujete najrýchlejšie. Najjednoduchšie sa dá porovnať efektivita ventilátorov práve podľa toho, aké dosahuje výkonnostné vlastnosti pri rovnakej úrovni akustického tlaku. To je zo všetkých možností tá, ktorú si dokáže väčšina ľudí najlepšie predstaviť a odraziť sa od nej pri posudzovaní iných veličín.

Jednotlivé režimy hladín hluku sú nastavované od nízkych úrovni plynulo až k vyšším úrovniam. V testoch si tak nájdu svoje výsledky všetci používatelia bez ohľadu na to, či preferujú veľmi tichú prevádzku na hranici počuteľnosti alebo je prvoradý vysoký výkon.

Najtichší režim zodpovedá 31 dBA, za ním nasledujú 33 dBA a pre každý ďalší režim pripočítavame 3 dBA, ktoré hladinu hluku vždy zdvojnásobujú (36, 39, 42 a 45 dBA). Nakoniec ventilátory meriame pri maximálnom výkone. To už má každý trochu inú hladinu hluku, ktorú takisto uvádzame. V prípade, že medzi výsledkami pri niektorom ventilátori chýbajú namerané údaje znamená to, že nebolo možné nastaviť na cieľovú hladinu hluku. Či už preto, že jeho minimálne otáčky presahujú najtichší režim 31 dBA alebo naopak preto, že je ventilátor pri maximálnom výkone tichší než 45 dBA.

Je dôležité dodať, že naše merania hladiny hluku sú neporovnateľné s hodnotami, ktoré uvádzajú výrobcovia ventilátorov v špecifikáciách. To už len z toho dôvodu, že okolo snímača hlukomeru používame goliér v tvare paraboly, ktorá zvyšuje citlivosť. Dôležité je to preto, aby bolo možné rozlíšiť a nastaviť na rovnakú hladinu hluku aj režimy pri veľmi nízkych otáčkach, špeciálne 31 dBA.

Aby bolo rozlíšenie dostatočné, tak je hlukomer vedľa ventilátora pomerne blízko. Vzdialenosť medzi rámčekom a snímačom je 15 centimetrov. Snímač je pritom situovaný tak, aby nedochádzalo ku skresleniu, respektíve aby merania hladín hluku neovplyvňovalo prúdenie vzduchu. Preto je hlukomer nacentrovaný z profilu kolmo na rámček, ktorý definuje hĺbku ventilátora. Všetko je vždy pod rovnakými uhlami a v rovnakej vzdialenosti. Na presné a vždy rovnaké nastavenia vzdialeností používame sklonomer a značky.

Snímač hlukomera je umiestnený vzhľadom na polohu ventilátora z profilu. Nacentrovaný na hĺbku rámčeka je vertikálne i horizontálne.

Na meranie hlučnosti používame hlukomer Reed R8080. Ten v reálnom čase umožňuje priemerovanie vzoriek, čo je dôležité na presné vyladenie jednotlivých režimov. Ventilátory ladíme dovtedy, pokým nie je dosahovaná stanovená hladina hluku s presnosťou na dve desatinné miesta, napríklad teda 31 dBA. Hlukomer je jediný prístroj, ktorý kalibrujeme v rámci nášho testlabu. Ostatné prístroje máme skalibrované príslušnými technickými ústavmi. V prípade hlukomeru sa však vyžaduje kalibrácia pred každým testovaním a preto máme vlastný kalibrátor. Ten je už podľa etalónu skalibrovaný externe.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Psychoakustické optimalizácie chladičov… Vtípky? Fyzika

„Modifikácia“ chladiča výmenou ventilátora za relatívne efektívnejší model nemusí viesť vždy k požadovanému výsledku. Niekedy si polepšíte podstatne menej, ako by ste očakávali, inokedy môže dôjsť dokonca k zhoršeniu. To znamená, že pri rovnakej hlučnosti bude dosahovaný nižší chladiaci výkon a je úplne jedno, aký ventilátor použijete. Niekedy má skrátka hlavné slovo konštrukcia pasívu. Celý článok „Psychoakustické optimalizácie chladičov… Vtípky? Fyzika“ »

  •  
  •  
  •  

Testy SilentiumPC Spartan 5 Max pod vyššou záťažou (125 W)

Procesorový chladič SilentiumPC Spartan 5 Max sme už síce testovali, ale s pomerne úsporným procesorom. Jeho výsledky tak splývali s jednoduchším modelom (Spartan 5) bez „Max“ v názve. Na výkonnejších procesorom s väčším výdajom tepla, sa však situácia trochu mení. Aký je v porovnaní s inými chladičmi Spartan 5 Max na procesore so 125 W, teda na úrovni TDP „K“ modelov Intel? Celý článok „Testy SilentiumPC Spartan 5 Max pod vyššou záťažou (125 W)“ »

  •  
  •  
  •  

Rozhovor: Prečo Endorfy muselo zabiť SilentiumPC

Zmena značky SilentiumPC na Endorfy prebehla len pomerne nedávno. Informovali sme o tom aj v teste kvapalinového chladiča Endorfy Navis 240, aj keď len náznakom. Teraz si však okolnosti tohto rozhodnutia rozoberieme podrobnejšie. So súborom otázok, ktoré do celej situácie vnášajú viac svetla, sme oslovili zastúpenie firmy Cooling, teda vlastníkov licenčných známok SilentiumPC a po novom aj Endorfy. Celý článok „Rozhovor: Prečo Endorfy muselo zabiť SilentiumPC“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (16) Pridať komentár

  1. „A síce silné dunivé frekvencie v rozsahu 130–200 Hz.“
    Poteší. Opravte ma ak sa mýlim, čím nižšie frekvencie, tým lepšie sa šíria v priestore. Čo je najhoršie, hlboké tóny privádzajú ľudí do uzkosti (čím nižšia frekvencia, tým viac koliduje napr. so srdečným pulzom). Dosť blbo sa aj izoluje (prenáša sa aj betónom).

    Vďaka za recenziu. Nedostatok, vďaka ktorému je ten ventilátor nepoužiteľný v priestore s ľudmi. To výrobca nevychytal.

    1. Ako systémový ideálny, keďže tam je hexa mriežka a práve pri nej to dunenie nie je 😀

      Chcelo by to premerať hluk aj na pôvodnom chladiči Fera 5, či sa aj na ňom prejavuje dunenie tak ako na radiátore. Lebo ak nie tak je to napriek výhradám vlastne fajn ventilátor na bežné vzduchové chladenie (bežný chladič, bežná skrinka s hexa mriežkou).

      Už sa teším na naznačené lepšie alternatívy. Žeby Arctic? 🙂

      1. Arctic? Ktorý BioniX si dáme skôr, F120 alebo P120? V dlhom rade stojí aj P12 PWM PST (vrátene zúženej verzie, P12 Slim PWM), ale to je už trochu iná cenová katégoria. Cena je tu oproti Fluctusu polovičná. Za 12–13 eur je ale napríklad aj Noctua NF-P12 redux. Ale možno sa v tejto relácii črtá nejaké úplne iné prekvapenie…

    2. Zase až takto by som to nehrotil, že je nepoužiteľný v priestore s ľudmi. Tie nižšie frekvencie má silnejšie ako iné ventilátory a je dunivejší, ale neskolabuje snáď z neho nikto. Hoci pre ciltivejších ľudí na tieto frekvencie bude asi rozumnejšie siahnuť po nejakom inom ventilátore. Už len pre to príjemnejšie trávenie času pri počítači s príjemnejším zvukom.

      1. To mi znie dosť ako Noctua F12, tie mi vadili už od nejakých 750-800 rpm, keď sa začal objavovať taký ich hlboký barytón. 🙂 Nebolo to veľmi počuť, ale bol to pre mňa silno nepríjemný zvuk. Počítam, že časom sa tiež objavia v teste, bola by to zaujímavá generačná porovnávačka so Sterroxami.

        1. Zvláštní, já používám takřka výhradně „F“. Možná je to tím, že mám case pod stolem, nevím. Nezmiňuješ to poprvé, lámu si nad tím hlavu.

          1. Spod stola sa neprejavuje hlbokým barytónom, ako opisuje Miňo? 🙂
            Aj tu môže teoreticky mriežka v skrinke nižšiu dominantnú frekvenciu rozbíjať a presúvať ju na vyššiu. Na pasíve chladiča (ako NF-F12 možno používa Miňo, neviem…) je ten zvuk pravdepodobne trochu iný.

            1. Ja už ich dávno nepoužívam. 🙂 Mal som ich na pasíve U12P SE2 ako náhradu za pôvodné P12-ky, neskôr ešte 2 ks na VGA chladiči a keď som ich púšťal na otáčky kde mali dobrú efektivitu /tých 850-900 rpm/, tak už mi ten prejav vadil. Do tých 700-750 boli OK, ale chýbal im výkon čo som potreboval. Teraz si púšťam Sterroxy do 1100 rpm a úplná pohoda. Než došli Sterroxy, tak som presedlal hlavne na Noiseblockery, tie mi boli akusticky príjemné. Neviem, možno je to špecifická frekvencia čo vadí presne môjmu uchu alebo čo :D, ale poznám viac ľudí ktorí z F12 nepadli na zadok.

              Celkovo z Noctua fanov okrem Sterroxov veľa obľúbených nemám, ešte tak S12A na aiflow, ale tie sú veľmi jednostranne zamerané.

  2. Vďaka za parádny test.
    Z toho čo bolo otestované vyzerá to tak že pomer vlastností ku cene je dobrý.
    Uvidíme ako zamiešajú karty ďalšie ventilátory 🙂

  3. dobrá „psychoakustická“ optimalizácia, keď frekvenčnú charakteristiku „vyšperkujú“ vyše 10 až 15 dB peakmi na nízkych frekvenciách, zrejme tie zuby to generujú a ako stúpajú otáčky, posúvajú sa aj rezonančné frekvencie. no, Poliaci budú musieť ešte trošku popracovať na vylepšenom modeli o 5 euro drahšom 🙂 podľa mňa keby tie zuby nasekali nepravidelne a rôznej veľkosti, samozrejme rotor musí zostať vyvážený, tak by tie peaky zmizli. no alebo nechať nábežné hrany klasicky hladké (o.i. aby sa človek nemusel obávať o prsty, ak ich tam náhodou strčí) a narobiť výčnelky (jamky) na spôsob golfovej loptičky, to by bol magnet na frikulínov a možno by to aj splnilo účel – upravilo prúdenie okolo lopatiek tak, že klesne hlučnosť a stúpne prietok a stat. tlak…

    1. „narobiť výčnelky (jamky) na spôsob golfovej loptičky“ — to sa mi hneď vybavili ventilátory Zaward ZG, ale podobný povrch lopatiek má aj Sharkoon na Silent Eagle. 🙂

      1. tak som ani neni prvý, čo to vymyslel, no škoda 🙂
        ale v reáli to má opodstatnenie, drobné víry vznikajúce na tých jamkách pri rotácii loptičky stabilizujú jej dráhu a loptička letí s menším zakrivením ďalej.

        1. Tak vymysli čosi efektívne a originálne, dáme to spoločnými silami dokopy a tromfneme aj Noctuu. 🙂
          V stredu vyjde analýza NF-P12-redux a nejdem zatiaľ nič prezrádzať, ale v rámci testov sa poradilo prekuknúť niečo, na čo ani „dokonalí“ Rakušania nie sú učtite hrdí.

          1. všetko efektívne a originálne v oblasti prúdenia tekutín už bolo vymyslené, to mi ver. venovali sa tomu týmy vedcov už snáď od 18. storočia a hlavne v storočí dvadsiatom. aerodynamika nízkych podzvukových rýchlostí je totálne presnorená a aj taká Noctua si urobila meno hlavne na dopilovaní detailov a spoľahlivosti ako na nejakom prevratnejšom princípe fungovania chladičov. určite existujú ďaleko efektívnejšie a originálnejšie riešenia chladenia ako zostava pasív/ventilátor, akurát problém bude v detaile – cene… však za celé tri dekády došlo k jedinému zásadnejšiemu vylepšeniu – heatpipes. ani tie sľubné peltiérove články sa masovejšie neuchytili…

            1. Jasné, že je už vymyslené, ale možno nájdes medzi známymi javmi nejaký, ktorý výrobcovia ventilátorov v rámci svojich návrhov ešte neuplatnili (a zároveň by to nebolo kvôli cene a stačilo by, povedzme, rovnaký materiál len efektívnejšie opracovať). 🙂

              A tebe peltierové články chýbajú?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *