Příští týden je CES 2021. Velké novinky, na které se můžete těšit

Novinky v procesorech, GPU, herních noteboocích a monitorech a televizích, chystané na CES 2021

Na začátku ledna se každoročně v Las Vegas koná veletrh výpočetní techniky, spotřebitelské elektroniky a počítačových technologií CES (Consumer Electronics Show). Letos kvůli stále zuřícímu koronaviru nemůže být pořádán fyzicky, ale o každoroční nálož novinek a odhalení, která se do něj soustředí, nepřijdeme, protože se CES 2021 koná virtuálně. Podíváme se, co se na nás díky tomu v následujícím týdnu chystá.

Portál digitálního CES 2021 je zde. Program hlavních prezentací, mezi kterými bude mimo jiné šéfka AMD Lisa Su je zde.

Intel: procesory 11. generace pro notebooky, nové desky pro Rocket Lake

Co lze od CES 2021 čekat po stránce hardwarových novinek pro PC? Začneme-li u „RGB“, tedy tří hlavních výrobců čipů CPU/GPU, u Intelu dřív prosákly zatím nejisté zvěsti o tom, že by mohly být představené nové základní desky pro desktop, respektive čipsety pro ně: řada 500 neboli čipsety Z590, H510 a B560. Ty jsou určené pro desktopové procesory Rocket Lake, ale zdá se, že samotné procesory ještě Intel nevydá, jelikož mají podle „ubreptnutí“ výrobců desek vyjít až v březnu/marci.

Intel pravděpodobně představí či oznámí i další věci. Zatímco nová CPU pro desktop ještě musí počkat, firma by možná mohla odhalit novinku pro notebooky: 10nm procesory Tiger Lake-H. Ty rozšíří řadu procesorů s novou architekturou Willow Cove, kterou Intel vydal loni, i do výkonnějších CPU. Tyto procesory budou mít až osm jader a také řadič PCIe 4.0 ×16 pro GPU a ×4 pro SSD. Budou tak velmi zajímavé pro herní notebooky. Pro PC by mohla být relevantní prezentace Gregory M. Bryanta, která se bude konat 11. 1. v 22:00 našeho času: odkaz.

AMD Ryzen 5000 pro notebooky

Přímou konkurenci pravděpodobně chystá AMD. V poslední době se objevily úniky až osmijádrových mobilních Ryzenů 5000 s architekturou Zen 3 (jde o APU „Cezanne“) a již i početné úniky herních notebooků osazených těmito CPU. Tyto mobilní procesory tak zřejmě AMD vydá právě během CES 2021, stejně jako to udělalo s mobilními Ryzeny 3000 a Ryzeny 4000. Patrně by měly být odhalené 15W verze Ryzen 5000U i výkonnější 45W modely 5000H. Online prezentace AMD se bude konat 12. 1. v 17:00 našeho času: odkaz.

Mobilní GeForce RTX 3000

A ve znamení herních notebooků to očekáváme i u Nvidie. Jak jsme nedávno psali, Nvidia by měla u příležitosti CES 2021 vydat mobilní verze grafik Ampere pro herní notebooky: GeForce RTX 3080, RTX 3070 a RTX 3060. Je docela dobře možné, že se ale opět přidají i další události a novinky. Nvidia bude pořádat speciální prezentaci rovněž 12. 1. v 18:00 našeho času, sledovat ji bude možné zde.

Vzhledem k předchozímu budou zřejmě jedním z hlavních témat herní notebooky a výrobci logicky představí nové modely založené na těchto procesorech a grafikách (jak se hodí k vrcholící pandemii…).

Asus: nové notebooky TUF a ROG

Notebooky s novými CPU a GPU odhalí na CES 2021 Asus. Měl by to být například stroj řady ROG Strix s osmijádrovým Ryzenem 9 5900H (na taktu 3,3 GHz, jednojádrový boost dosahuje podle úniků až 4,65 GHz) a GeForce RTX 3080, také má být dostupná konfigurace s 300Hz displejem. Konfigurace ale asi budou dostupné i další (nejspíš i s procesory Intel).

Nové notebooky se chystají také v řadě TUF Gaming (firma tweetla, že „upgradujeme TUF“). Také ty zřejmě budou nabízené s procesory Intel i AMD (Ryzen 7 5800H, (Core i7-11370H, osmijádrové Tiger Lake-H s boostem až 4,8 GHz). Asus ale nejspíš odhalí i další produkty mimo oblast herních notebooků.

Asus bude mít prezentaci 13. 1. v 18:00 (odkaz). Zvlášť ale bude pořádat ještě další odhalení pro produkty herní linie ROG, to se bude konat 12.1. v 19:00 (odkaz).

MSI: 360Hz hráčský monitor s Nvidia Reflex

Také MSI by mělo oznámit herní notebooky založené na nových CPU Intel/AMD a grafikách Nvidia GeForce RTX 3000. Firma zatím zřejmě neprozradila vše, co chystá, některé produkty má odhalit až během CES. Virtuální „event“ by měl proběhnout 13. ledna/marca: odkaz.

MSI kromě notebooků bude prezentovat také špičkový hráčský monitor MSI Oculux NXG253R. Jde o 24,5″ monitor s rychlým IPS panelem (má 1ms odezvu pro přechod šedá-šedá), který podporuje Nvidia G-Sync a to s obnovovací frekvencí 360 Hz, což je dnes nejrychlejší možnost na trhu. Navíc také má zabudovanou funkci Nvidia Reflex pro automatické měření celkové latence od vstupu po zobrazení (využívá sledování kliků na myši, pokud ji připojíte přes USB port monitoru).

MSI OCULUX NXG253R

Vedle tohoto LCD ovšem MSI chystá také 34″ model MPG Artymis 343CQR se 165Hz frekvencí, rovněž 1ms odezvou a rozlišením 3440 × 1440 bodů. Tento monitor bude zajímavý extrémním zakřivením – poloměr jeho plochy bude pouhý jeden metr (zakřivení 1000R) proti dnes typické hodnotě 1,8 metru.

Notebooky Gigabyte by mohly být dostupné v našich končinách

Do třetice z výrobců základních desek a grafik, kteří v poslední době přešli i na pole dalšího herního vybavení, máme ještě nějaké informace ke Gigabyte. I tato značka by nejspíš měla vydat herní notebooky s Ryzeny 5000, Intel Tiger Lake-H/Core 11. generace a novými grafikami Nvidia GeForce RTX 3000. Zatím ale drží informace zkrátka, takže víc podrobností asi bude až příští týden.

Notebooky Gigabyte se u nás v SR/ČR dosud moc neprodávaly, ale teď se objevila šuškanda, že by se možná distribuce mohla rozšířit i k nám (herní monitory Gigabyte se snad už prodávat začaly). Uvidíme, zda se to potvrdí, ale pokud ano, nebylo by to na závadu. Gigabyte například má zajímavé laptopy s OLED displejem.

Neo QLED a Micro LED u Samsungu

Na CES 2021 by měly být prezentované i novinky ve světě herních monitorů a televizí – něco už jsme nakousli výš.

Samsung bude představovat obrazovky s technologií Neo QLED (také označeno Quantum Mini LED). Jde o kombinaci technologie kvantových teček a velkého množství zón podsvícení pro lepší HDR obraz, jejich podsvícení bude umožňovat až 4096 úrovní jasu. Tyto televize budou poskytovat rozlišení 4K (model QN90A) a už také 8K neboli 7680 × 4320 bodů (model QN900A).

Televizor Samsung s technologií Neo QLED

Představené ale mají být také nové obrazovky s technologií Micro LED, která již jde za hranice LCD matric s jejich podsvícením – jde o vylepšenou verzi OLED matric, kde již nejsou použité organické diody, ale každý pixel tvoří mikroskopická LED sama generující světlo. Tyto obrazovky budou dostupné ve velikostech 100 a 99 palců, později mají přibýt i menší uhlopříčky. Samsung už první „event“ CES 2021 pořádal včera a prezentoval právě tyto nové technologie TV obrazovek.

Na CES 2021 bude pravděpodobně také odhalen nový vlajkový telefon Samsung Galaxy S21 – mimo jiné první s 5nm procesorem Qualcomm Snapdragon 888 (vedle výrobního procesu je také zajímavý přítomností jader ARM Cortex-X1, což slibuje vyšší jednovláknový výkon).

Nějaké obrazovkové novinky by jinak měl mít i Philips, ale v jeho případě zatím také nebylo nic bližšího prozrazeno. Zde by to mohlo být spíše mimo herní a spotřebitelskou oblast, podle některých zdrojů by firma mohla prezentovat profesionální nebo tzv. digital signage monitory a obrazovky. Vedle toho by samozřejmě mohly bát odhalené nové televize.

LG: OLED monitor s měnitelnou geometrií

Také LG by na CES 2021 mělo představit nejnovější technologie pro televize. Firma chystá televizory s rozlišením 8K (7680 × 4320 bodů) a snad také transparentní OLED displeje. Budou také uvedené OLED televize s úhlopříčkou 48 palců. Firma avizuje začátek prezentace či odhalení na 11. 1. a 15:00 našeho času: odkaz.

Možná nejzajímavější produkt ale bude obrazovka s technologií Bendable CSO (respektive v plném znění Bendable Cinematic Sound OLED). Jde o OLED televizor, který je prohnutý pro větší pocit ponoření při herním použití, ale zároveň se dokáže narovnat, pokud ho chcete použít k sledování filmů nebo jiné televizní zábavy. Pro tu je totiž vhodnější plochá obrazovka, zatímco zakřivení je příjemné pro hráče.

LG Bendable CSO Display

Tento monitor či televizor bude mít mechanismus pro prohnutí nebo narovnání, přepínatelný stiskem tlačítka. Poloměr prohnutí bude v zakřiveném módu hodně agresivní, jen jeden metr. Také půjde o 120Hz panel s adaptivním obnovováním (40–120 Hz) a odezvou 0,1 ms. Bude s ním tedy možné si užít oba světy bez kompromisu, což je umožněno pružnou povahou OLED matricí. Do budoucna by toto možná mohla být zajímavá inovace.

Prezentace LG by se měla odehrávat 11. 1. ve 14:00 našeho času zde.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Windows 11 už nepoběží na dalších procesorech, potřebují SSE4.2

Letos Microsoft naplnil mlhavá varování provázející od vydání kompatibilitu Windows 11 se staršími počítači, jejichž procesory nejsou oficiálně podporované, a začal používat instrukci POPCNT, čímž systém přestává fungovat na řadě procesorů. To však nebylo všechno a požadavky se mohou dále zvyšovat. Teď totiž Windows 11 začínají vyžadovat další instrukční rozšíření, které odstaví další skupiny procesorů, mezi nimi i Phenomy a první APU. Celý článok „Windows 11 už nepoběží na dalších procesorech, potřebují SSE4.2“ »

  •  
  •  
  •  

Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6

O Velikonocích se objevily údajné specifikace pro grafické karty Radeon RX 8000, tedy nové grafiky založené na architektuře RDNA 4 pro mainstream a levnější část trhu (zatímco highendový model údajně AMD zrušilo). Teď se k nim objevila další zvěst, dle níž AMD u těchto grafik nepřejde na novou technologii pamětí GDDR7, která se má objevit u Nvidie. Vypadá to však, že ani nevyužije možností rychlejších pamětí GDDR6, které jsou na trhu. Celý článok „Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6“ »

  •  
  •  
  •  

AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5

Jak daleko je přesně chvíle, kdy AMD vydá novou generaci procesorů s chystanou architekturou Zen 5, stále není jasné. Ale zřejmě se ten okamžik přiblížil, protože základní desky už pro ně začínají přidávat podporu v BIOSech, respektive UEFI firmwarech. To je důležité i proto, aby desky koupené v e-shopech nové procesory hned po vydání podporovaly (byť dnes už to s možnostmi flashování z USB není tak kritické). Celý článok „AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *