Akasa AK-CC6606BP01: Výkonnejšia alternatíva k Laminar RM1

Záver

Zbierka výsledkov lacnejších nízkych chladičov CPU sa pomaly rozrastá. Otestovali sme najväčší z top-flow modelov Akasy na platformu Intel LGA 1700. Podľa udávaného TDP 125 W to vyzerá, že by sa nemuselo jednať iba o náhradu Laminar RM1 a RS1 pribaľovaným k úspornejším procesorom, ale aj o riešenie pre modely s otvoreným násobičom, ku ktorým sa chladič nedodáva.

Záver

Chladič Akasa konkurenciu (vrátane Alpine 17 CO) poráža aj pre rýchlejší a hlučnejší ventilátor. Najvýraznejšie zlepšenie oproti Intel Laminar RM1 je tak pri porovnaní maximálneho výkonu, pri ktorom si Akasa na Core i5-12400 (~ 93 W) bez limitov napájania drží náskok tri stupne Celzia. To ale za cenu výrazne vyššej hlučnosti. Oproti  Ventilátor má však široký pracovný rozsah a je možné ho pohodlne spomaliť až k veľmi nízkych otáčkam.

Chladiaci výkon na úrovni 125 W sa vzťahuje na maximálne otáčky a zároveň Akasa počíta s vyšším zahrievaním, ktoré však K procesory Alder Lake znesú bez ujmy na výkone.

Po výraznom znížení otáčok chladič prechádzal už iba testami so spotrebou testovacieho procesora zarovnanou podľa TDP (65 W). Pri stredných otáčkach si chladič Akasa oproti Laminar RM1 stále drží vedúcu pozíciu, aj keď s nižšími otáčkami už o ňu pre jadro s menšou kapacitou prichádza. Prínos medenej zložky je ale pritom stále výrazný – chladiaci výkon AK-CC6606BP01 sa klesajúcim prietokom tak strmo ako hliníkový monolit Arctic Alpine 17 (CO) neprepadáva.

Výhoda chladiča Akasy oproti chladičom Laminar RM1 a RS1 je vždy v efektívnejšom ochladzovaní pätice. To je spoločná črta s celkovo slabším modelom AK-CC6603EP01. Ak ste sa v jeho testoch nazdávali, že lepší odvod tepla z oblasti VRM nejaký súvisí s tunelom okolo rotora, tak nesúvisí. AK-CC6606BP01 ho totiž nemá pritom výsledky v tomto smere dosahuje podobné. Efektívnejšie chladenie v okolí pätice bude tak dobrou súhrou profilu pasívu a rotora.

Rozdiel v chladení CPU medzi chladičmi Akasa (AK-CC6606BP01 a AK-CC6603EP01) je najvýraznejší pri maximálnych otáčkach v kombinácii s vyššou spotrebou (typicky proceosra triedy Core i5 bez limitov napájania), tam je to až okolo 7,5 °C. Po zarovnaní na nižšie hladiny hluku má drahší model k dobru už 1,53 °C, takže pri rovnakom zahrievaní môže byť o trochu tichší. Z tohto pohľadu sa za AK-CC6606BP01 oplatí priplatiť už len pre mechanicky tichší chod motorčeka. Ten už tak ako na AK-CC6603EP01 nevrčí.

Koncová cena AK-CC6606BP01 je však výrazne vyššia, a to aj oproti Arctic Alpine 17 CO. Chladič Arcticu v efektivite síce vždy trochu zaostáva a pritom je aj vyšší, čo zhoršuje jeho kompatibilitu so skrinkami, ale zato sa predáva za menej než polovicu. Na druhú stranu je AK-CC6606BP01 cenovo postavený stále výrazne pod zložitejšími chladičmi s heatpipe. Konkurencia je tu pomerne malá a pokiaľ je reč o najvýkonnejšom chladiči na LGA 1700 do 30 eur s výškou pod 70 mm, tak veľa lepších možností ako AK-CC6606BP01 momentálne neexistuje.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test 14 ventilátorov v prirodzenom prostredí systémových pozícií

Sem-tam sa stretávame s názorom, že je ventilátory vhodné testovať v reálnych podmienkach, čo dokážeme jednoducho vyvrátiť. Zároveň ale rozumieme, že laik sa najlepšie stotožní s rozdielmi teplôt komponentov, ktoré vznikajú práve v dôsledku rôzneho prietoku ventilátorov. Aby ste videli korelácie takýchto testov s výsledkami z „neprirodzeného“ prostredia, na niečo sme si spomenuli. Celý článok „Test 14 ventilátorov v prirodzenom prostredí systémových pozícií“ »

  •  
  •  
  •  

Akasa Gecko Pro: „Inak“ orientovaný chladič SSD

Nástupca chladiča SSD, ktorý vo svojej cenovej relácii nemal príliš veľkú konkurenciu. Aj tak by sa dal uviesť Gecko Pro, ktorý je síce o trochu drahší, ale takisto dokonalejší (aj čo sa týka montáže). A má aj charakteristický znak, ktorým sa od iných chladičov jasne odlišuje – rebrá nemá pozdĺžne (tak, ako to je bežné), ale na šírku. Pomer ceny k chladiacemu výkonu je znovu výborný. Celý článok „Akasa Gecko Pro: „Inak“ orientovaný chladič SSD“ »

  •  
  •  
  •  

Po 10 rokoch prichádza nový dvojvežový chladič Akasa, Soho H7

Pri príležitosti uvedenia chladičov Akasa Alucia H4 a Soho H4 s prívlastkami Plus (t.j. konečne s podporou LGA 1700) sa na jednej snímke objavil aj robustný chladič s dvoma vežami. Známe sú už aj všetky jeho parametre. Po veľmi dlhom čase sa tak doposiaľ najvýkonnejší chladič Akasy – model Venom Medusa – dočká nástupcu. Materiály Akasy uvádzajú, že tento chladič je optimalizovaný na najvýkonnejšie procesory Intel Alder Lake. Celý článok „Po 10 rokoch prichádza nový dvojvežový chladič Akasa, Soho H7“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *