Akasa AK-CC6606BP01: Výkonnejšia alternatíva k Laminar RM1

Detaily chladiča Akasa AK-CC6606BP01

Zbierka výsledkov lacnejších nízkych chladičov CPU sa pomaly rozrastá. Otestovali sme najväčší z top-flow modelov Akasy na platformu Intel LGA 1700. Podľa udávaného TDP 125 W to vyzerá, že by sa nemuselo jednať iba o náhradu Laminar RM1 a RS1 pribaľovaným k úspornejším procesorom, ale aj o riešenie pre modely s otvoreným násobičom, ku ktorým sa chladič nedodáva.

Jednoduchý chladič s komplikovaným označením. Akasa AK-CC6606BP01 je z podobnej kategórie ako už otestované chladiče Laminar (RM1RS1), Arctic Alpine 17 CO či Akasa AK-CC6603EP01. Model AK-CC6606BP01, ktorý si v tomto článku podrobne rozanalyzujeme, sľubuje najvyšší chladiaci výkon.

Detaily chladiča Akasa AK-CC6606BP01

Konštrukcia pripomína chladiče Intelu z balení starých Core i7-2700K (Sandy Bridge) a 3770K (Ivy Bridge). Po týchto generáciách sa už vyrábali iba chladiče s výrazne nižšími pasívmi. V tomto prípade (na Akasa AK-CC6606BP01) je ale pasív pomerne vysoký a spolu s ventilátorom chladič Akasa prerastá Intel Laminar RM1 o 16 mm.

Axiálny ventilátor s priemerom 90 mm má iba veľmi nízky rámček, zospodu. Funkciu tunela, ktorý by zvyšoval tlak rotora, tak príliš neplní. Vzhľadom k tomu, že nižší model Akasy tunel na výšku rotora má, je to pomerne zvláštne. Spoločné však tieto ventilátory majú to, že používajú štandardizovanú rozteč dier – 71,5 × 71,5 mm. Vďaka nej môžete pomerne jednoducho ventilátor v prípade poruchy vymeniť za 80 alebo 90 mm ventilátory, ktoré sú v bežnom predaji.

Na rozdiel od lacnejšieho AK-CC6603EP01 (s TDP 77 W) na tomto chladiči už ventilátor nevrčí a má aj trvácnejšie, guľôčkové ložiská.

   

Rebrá pasívu sú usporiadané do kruhu s tým, že na konci sa rozdvojujú do vidličky (to pre dosiahnutie väčšej kontaktnej plochy s obtekajúcim vzduchom). Kruhová je aj veľká základňa, ktorá je v kontakte s celou plochou tepelných rozvádzačov procesorov, čo nebýva zvykom (obvykle je prekrytá iba plocha nad kremíkovým jadrom a rohy IHS sú už mimo os).

Prierez medeného jadra je ale naprieč telom menší a vlastne ide o jadro bez výplne. Nad procesorom je síce zhruba 10 mm vrstva, ale hrúbku bočnej steny nameriate už medzi 1–1,5 mm. Aj tak je ale celková hmotnosť chladiča oproti Intel Laminar RM1 (s plným jadrom naprieč výškou pasívu) vyššia o 19 % (412 g). To ale hlavne pre väčší objem hliníkových rebier.

   

Ešte nejaké detaily poznámky, na ktoré by ste mohli hľadať odpovede: Termopasta je na základni predaplikovaná, vrecúško na druhé použitie príslušenstvo neobsahuje. Inštalácia je cez push-piny, idisťovacie zámky pre skrutkovač majú praktický vzor v tvare presýpadích hodín. Napájací káblik je pomerne krátky (14 cm), ale na konektor CPU_fan dočiahne vždy a prebytok aspoň nikde neplantá. Konektor je 4-pinový, s podporou regulácie PWM.

Metodika

Chladiče testujeme pri maximálnom výkone a pri nižších rýchlostiach, ktoré zodpovedajú fixným hladinám hluku 45, 42, 39, 36, 33 a 31 dBA. Hladiny hluku snímame hlukomerom Reed R8080 (s parabolickým golierom na zvýšenie citlivosti) so vzdialenosti 15 centimetrov od zdroja zvuku (ventilátora).

Merania prebiehajú tradične vo veternom tuneli, s dvoma 500-otáčkovými Noctua NF-S12A PWM na vstupe a s rovnakým počtom týchto ventilátorov na výstupe. Teplota vzduchu (21–21,1 °C) na vstupe je stála, riadne kontrolovaná počas celého priebehu testovania. Testy prebiehajú na procesore Intel Core i5-12400 stepping H0 (t.j. variant s menším jadrom, ktoré majú aj Core i3, Pentiá a Celerony). To v režime bez napájacích limitov (priemerná spotreba CPU je vtedy okolo 93 W) a s PL2 obmedzeným na úroveň TDP (65 W). Záťaž simulujeme v Cinebench R23, testovacia základná doska je MSI MAG Z690 Tomahawk WiFi DDR4. Z logu okrem zahrievania CPU vyťahujeme do grafov aj teploty snímačov MOS a CPU socket. Výsledky teda ukazujú i to, ako ventilátor okrem pasívu ochladzuje aj okolie pätice so súčiastkami, ktoré sa zahrievajú na kritické hodnoty.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Akasa OTTO SF12: Antivibračná membrána, zvlnené lopatky a IP68

Ventilátory Akasa OTTO s predispozíciami do náročnejších priemyselných podmienok „bežné“ použitie v domácich počítačoch výrazne presahujú. Úplná odolnosť voči vode a prachu, trojfázový krútiaci moment a najmä unikátny systém eliminácie vibrácií. Efektivita osvedčeného rotora „S-Flow“ je pritom vysoká, ale napriek tomu jednu vec Akasa trochu prestrelila. Teda pokiaľ má byť ventilátor OTTO SF12 naozaj určený na systémové chladenie. Celý článok „Akasa OTTO SF12: Antivibračná membrána, zvlnené lopatky a IP68“ »

 •  
 •  
 •  

Test 77 W chladiča Akasa (AK-CC6603EP01) pre Intel LGA 1700

Akasa sa dlhodobo venuje malým a jednoduchým chladičom, ktoré majú slúžiť ako lacná náhrada boxovaných riešení. S podporou na Intel LGA 1700 táto firma prišla medzi prvými a dokonca s viacerými možnosťami. V tomto teste prevetráme stredne výkonný model AK-CC6603EP01, ktorý sa popasuje nielen s konkurenčným Arctic Alpine CO, ale aj s oboma chladičmi Intel Laminar (RM1 a RS1). Celý článok „Test 77 W chladiča Akasa (AK-CC6603EP01) pre Intel LGA 1700“ »

 •  
 •  
 •  

Medzi novými ventilátormi Akasa je aj nebezpečný Alucia SC

Hoci to tak najprv nevyzeralo, tak Akasa predsa len bude ventilátor z chladiča Alucia H4 predávať aj samostatne. Ten sme nakrátko mali aj vo veternom tuneli a predpoklady na úspech v strednej triede rozhodne má. Na jeho základne sú potom ešte osvetlené ventilátory Soho AR a Vegas A, ktoré sa predávajú aj v netradičných variantoch „siamských dvojčat či trojčat“ so spoločným rámčekom pre dva alebo tri rotory. Celý článok „Medzi novými ventilátormi Akasa je aj nebezpečný Alucia SC“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *