Aorus RTX 4080 Super Master 16G: Problém RX 7900 XTX

Testovacia zostava

Nové RTX 4080 vo variante Super konkurenčné Radeony (RX 7900 XTX) tvrdo atakujú vo všetkých smeroch. K ich posunu došlo nielen pre rýchlejšie GPU (oproti neSuper RTX 4080), ale aj pre vyššiu priepustnosť pamätí. Tie má RTX 4080 Super spomedzi všetkých GeForce postavených na architektúre Nvidia Ada Lovelace najrýchlejšie. RTX 4080 Super v testovanom variante Aorus Master 16G je pritom naozaj extrémna grafická karta.

Testovacia zostava

Procesor AMD Ryzen 9 5900X
Chladič Noctua NH-U14S
Základná doska MSI MEG X570 Ace
Pamäte Patriot Blackout (4× 8 GB, 3600 MHz/CL18)
2× SSD Patriot Viper VPN100 (512 GB + 2 TB)
Napájací zdroj BeQuiet! Dark Power Pro 12 s 1200 W

Poznámka.: V čase testovania sú použité grafické ovládače Nvidia GeForce 551.22 Game Ready, zostavenie OS Windows 10 Enterprise je 19043.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Gigabyte B760I Aorus Pro DDR4: Malá, silná, cenou atraktívna

V testoch sme sa venovali základnej doske Mini-ITX. Nad tento formát sa zvykne v súvislosti s výkonnými procesormi dávať varovný prst, ale často neopodstatnene. To by bolo dokonca aj v prípade jedného z najlacnejších modelov pre platformu LGA 1700 – B760I Aorus Pro DDR4. „Odrezané“ je predovšetkým to, čo nemusíte potrebovať napríklad preto, že väčší počet slotov nielenže nevyužijete, ale ani nezapadá do vízie priestorovo úspornej PC zostavy. Celý článok „Gigabyte B760I Aorus Pro DDR4: Malá, silná, cenou atraktívna“ »

  •  
  •  
  •  

Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20

Už v průběhu loňska se objevil první monitor (od Samsungu) využívající připojení přes DisplayPort 2.1, které je již podporováno na grafikách Intelu a AMD (u Nvidie, jak známo, ne). Ten ovšem ještě nejede na úplně maximální kapacitě tohoto rozhraní. Na CES 2024 se ale objevil první monitor, který toto nové rozhraní ždímá naplno a využije propustnost až 77 GB/s, kterou DisplayPort 2.1 nabízí. Díky tomu se vyhne dnes všudypřítomné kompresi. Celý článok „Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20“ »

  •  
  •  
  •  

Gigabyte Z790 Aorus Pro X: Biela k Raptor Lake Refresh

Otestovali sme prvú základnú dosku Z790, ktorá je primárne určená na použitie so 14. generáciou procesorov Intel Core (Raptor Lake). Výbava čipsetu sa nezmenila, ale okolo neho je veľa nového, pozoruhodného. To vrátane modernizovanej sieťovej konektivity v čele z WiFi 7 a konečne 5-gigabitovým ethernetom. A za ten rok, ktorý na to bol, Gigabyte pracoval aj na mnohých detailoch. Niektoré sa podarili viac, iné menej. Celý článok „Gigabyte Z790 Aorus Pro X: Biela k Raptor Lake Refresh“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (21) Pridať komentár

  1. Příplatek 200E za chladič a RGB LED oproti doporučené ceně není teda zrovna malý.
    Jinak občas podivné výsledky ve 4K, kdy je RTX 4080 od MSI rychlejší a k tomu není žádný důvod, leda blbé chlazení, ale to by neměl být problém této karty.
    Obecně na GN říkal Steve, že RTX 4080 Super = RTX 4080 + 1 až 3%, ve všech herních testech.

    Za recenzi děkuji, přínos výkonu oproti RTX 3070 Ti Super je docela velký, ale teda nekradu. Dejme tomu, kdyby se něco rozumného dalo sehnat za ten základ 1100E, tak možná v létě bych do toho mohl jít. No budu o tom přemýšlet, ale stojí to opravdu ranec, ikdyž provávat se to narozdíl od dražší původní RTX 4080 bude. Tu by mohli hodit do výprodeje za 50%, stačila by mi. 😉

    1. — … není žádný důvod…

      Môže to byť dané tým, okolo čoho sa záver mihol: RTX 4080 Super Master má nižšie frekvencie GPU (pri rovnakom limite napájania to s +4 SM to inak skrátka nevychádza…) ako RTX 4080 Suprim X. Takže v prípadoch, kde rýchlosť lepšie než s počtom shaderov škáluje s frekvenciami GPU, môže mať nakoniec o jedine navrch aj RTX 4080.

      PS: Veľa dôvodom, prečo niekedy vyhládza papierovo silenejšia karta pomladšie, sa nedá úplne rozumieť, pretože sa to neodvíja od základných parametrov. A nemusí to byť závislé ani od BIOSu či ovládača. Som presvedčený, že napríklad miestami slabšie výsledky RX 7600 XT v porovnaním s RX 7600 sú dané nižšou priepustnosťou pamätí, aj keď podľa parametrov sa zdá byť rovnaká. Pamäťové testy však vychádzajú horšie, pri RTX 4080S v porovnaní s RTX 4080 zase lepšie (a vzhľadom na rýchlejšie pamäťové moduly to dáva zmysel), do mínusu variant Super môžu ale zase ťahať tie nižšie frekvencie GPU.

      Niektoré veci sa môžu zdať nelogické, ale keď sa k nejakej situácii znovu vrátite, premeriate ju a všetko škáluje, tak v tom nejaký technický dôvod bude. Pri RTX 4070 Ti Ventus 3X by ste tiež nepovedali, že môže niekomu (TPU) vychádzať 5 % pod iné RTX 4070 Ti a horšie výsledky sú dosahované aj pri rovnakých frekvenciách GPU. Nie v našich testoch, ale inde. Iba na základe vedomosti o parametroch sa podľa mojich skúseností nedá konštatovať, či k takému alebo onakému výsledku je alebo nie je dôvod.

      PS: Viac než v UHD/2160p u výkonnejších grafických kariet pomery v nízkom rozlíšení, akým je FHD/1080p. Je vidieť, že Nvidia v priebehu času u ovládačov znižuje „overhead“. Nemyslím si ale, že sa jedná o také dramatické rozdiely, aby stálo za to dávať prednosť malým databázam výsledkov so vždy aktuálnymi ovládačmi nad veľkými databázami, kde síce nejaké skreslenie je, ale pomerne zanedbateľné. Niekto má väčšiu chybu merania už len tým, že testuje na benchtable v prakticky nekontrolovanom prostredí, vždy pri trochu iných termálnych podmienkach a navyše bez airflow, teda s nedostatočne ochladzovanými pamäťami a VRM, čo má tiež vplyv na výsledky. Zdá sa, že na YT budú populárne testy viacerých kusov hardvéru, ale to, čo je teraz prezentované der8baureom a Linusom, je analýza toho, v ako nekonzistentnom prostredí pracujú. Keby namiesto 10 procesorov otestovali jeden desaťkrát, tak sa pravdepodobne dostanú k porovnateľným dátam. To ale divák vedieť nechce. 🙂

      1. Ale Linus každý z tých 12 CPU otestoval 10x, aj to vo videu spomína, aj graf ukázal 🙂

        Ono celkovo rozplývať sa nad drobnými rozdielmi je znak fanatizmu, +-5% je odchýlka ktorá je pre koncového používateľa nepozorovateľná a aj 10% čo sa občas v recenziách uvádza ako „výrazný rozdiel“ nie je v realite nič čo by podstatným spôsobom zmenilo zážitok z hry, väčší vplyv má stabilita FPS a kvality obrazu (napr. dočítavanie textúr ak je málo VRAM…) ako 10% rozdiel v average. Fakt ma netrápi či mám 60 alebo 66fps, zapínam FSR aby bolo aspoň 80.

        1. Ešte dodám aby som nebol zle pochopený – cením si snahu recenzentov o čo najväčšiu konzistentnosť a podporujem ju lebo veľa čiastkových rozdielov sa môže kumulovať, čo mi ale vadí je vyvodzovanie prehnaných záverov z drobných rozdielov na konci všetkých meraní či už recenzentom alebo čitateľmi. Napr. tu je v konečom dôsledku rozdiel medzi 4080 a 4080 Super zanedbateľný a konečné odporúčanie pre kupcu je kúpiť model s lepším chladičom alebo ten lacnejší a je úplne jedno či je to 4080 alebo 4080S, poslúži mu úplne rovnako.

          1. Áno, súhlasím. Vyvodzovanie ostrých záverov z veľmi malých rozdielov v meraní je nezodpovedné. V čo i len trochu inej modelovej situácií sa pravdivostná hodnota tvrdení môže veľmi rýchlo otočiť. Keď veci vychádzajú podobne a je jedno, ktorý produkt v daných testoch vychádza v priemere o percento lepšie či horšie, sú rovnocenné. Skúmať všetky tie malé rozdiely a rozplývať sa nad nimi je síce fascinujúce, ale dôležitá je k tomu i primeraná forma prezentácie. Aj keď jasné, vždy zveličovanie naprieč všetkými témami tiahne ľudí viac ako reálny stav, ale keď už to tak musí byť, tak treba prijať štítky ako „neodborný, zavádzajúci alebo bulvárny“.

          2. Hmm, tak ešte k tomu 10-násobného otestovania rovnakého CPU. Tým nemyslím iba 10× pustiť nejaký test, ale 10× ten procesor fyzicky nainštalovať tak, ako sa desaťkrát nainštaluje aj 10 rôznych kusov. Aj na tejto úrovni vznikajú rozdiely, ktoré sa môžu premietnuť do výsledkov. A potom je niečo iné aj 10 priebehov v rámci 10 minút a 10 hodín, kde bude v horšie kontrolovanom prostredí väčší rozdiel v podmienkach naprieč jednotlivými testami. Je veľmi, veľmi náročné odmerať takéto veci tak, že je z nich možné vyvodiť relevantné závery.

          3. Jsem tu o tom psal taky. Když +-5% nic neznamená a může být dáno dalšími okolnostmi, tak potom proč si připlácet za dražší grafiku.

        2. — každý z tých 12 CPU otestoval 10x

          Hmm, to mi, priznám sa, ušlo. Pri pohľade na nevhodné prostredie pre typ takýchto testov, ktoré vynaloženie mimoriadneho úsilia pre konzistenciu výsledkov, záujem o čokoľvek ďalšie opadá. Pri silno komerčne orientovaných tvorcoch je však vždy otázka, do akej miery je to, čo tvrdia, pravda a do akej miery nástroj populizmu. 🙂

    2. Sice relativně, ale pořád je to povážlivě žíznivá hračka. Proto bych si dvakrát rozmyslel, jestli šetřit na provedení. Kdepak, zlatá 4070S 🙂

      1. To není o šetření, ale o tom, že každý rozpočet má svůj strop a ten můj bude někde na hranici nejlevnějších RTX 4080 Super. Jediná otázka potom je, jestli levnou 4080S nebo vyšperkovanou 4070TiS a můj názor je, že ten výkon se bude počítat o něco víc. 😉

  2. I tak jsem před pár týdny šel právě do 7900 XTX, jako opravdu jsem o nVidia i uvažoval po letech, nicméně prostě ten novej napájecí konektor mě odrazuje a to i přesto, že už mám zdroj co ho umí. Absolutně nevidím důvod proč nepoužít 3x klasiku jako to dělá AMD když ty karty jsou obrovský, že by nebyl problém ani s 4x klasikou. Pokud teda není změna u těchto Super variant, protože ho nevidím v mínusech kam zaslouženě patří.

    1. Od leta 2023 začalo na grafických kartách GeForce dochádzať k nahrádzaniu pôvodného konektora 12VHPWR za 12V-2×6. Hlavná zmena je v tom, že konektor 12V-2×6 na rozdiel od konektora 12VHPWR používa skrátene signálové piny tak, aby nedošlo k nedostatočnému zasunutiu a tým pádom, pokiaľ by sme to chceli gloryfikovať, by malo ísť o najbezpečnejší konektory, aký kedy v osobných počítačoch bol. V mínusoch si ale nezaslúži byť ani ten pôvodný (12VHPWR) s dlhšími pinmi.

      Tragédie, ktoré okolo týchto konektorov vznikali, boli v drvivej väčšine prípadov kvôli neodbornej montáži, ktorej mohlo priťažiť v kombinácii s niektorými adaptérmi poddimenzované systémové chladenie. Niektoré káble (Asus, MSI, BeQuiet!) sa pri 53 A blížia k hraničným hodnotám, pre ktoré je konštruovaná izolácia. So 40 A, čo je približne najvyššia záťaž v praxi zodpovedajúci nejakému OC variantu RTX 4090, bude však pri správnej montáži všetko v poriadku aj pri slabšom chladení. Kauza okolo 12VHPWR bola nafúknutá do nezmyselna, pretože tam bol potenciál vysokých návštevností (a z nej plynúcich príjmov z reklamy) strašením ľudí živelnými pohromami. Všetky konektory, vrátane 8-pinov PCIe sú eventuálne rizikové, pokiaľ sa nenainštalujú správne. Kto nevie, čo robí, nemal by sa v počítači vŕtať.

      1. Nemyslím si, že jde o nafouknutí, proč je celkem klid a ne moře problémů je jen z toho důvodu, že se nevyužívá plná specifikace toho konektoru bo nikdo soudnej nechce mít 600W trvalej odběr na grafice + špičky do aleluja … když přes 8PIN co má 150W protočíš 225W při overclocku nic se nestane (50% navíc) a může to tak běžet roky. Na tom 12PINu prostě není rezerva a že je vše v klidu je jen z toho důvodu, že se nevyužívá plný potenciál. Prostě jde to opačným směrem, místo toho aby byla rezerva, tak se digitálně nějak snaží hlídat aby to nepřekračovalo odběry, nedej bože do toho pustit více šťávy. Nevidím v tom prostě plus u zařízení které musí odvádět stejně teplotu přes chladič takže je obrovský. Chápal bych to u případů kde je důležitější miniaturizace než spolehlivost ale ne prostě u grafik který pokud můžou mít 600W prostě budou obrovský.

        1. Na základe čoho tvrdíte, že tie konektory nemajú rezervu? Keď zoberieme do že väčšina adaptérov 12VHPWR na izolácii nepresahuje 70 °C ani pri 53 A, tak je tam veľká rezerva. A to aj keď zohľadníme, že jadro môže byť +20 °C. 53 A sa najhoršiemu scenáru v praxi ani len neblíži a realita končieva na 37,5 A (450 W RTX 4090).

          Menší konektor neznamená horší, klúčová z pohľadu prechodového odporu a jeho zahrievanie je styčná plocha medzi pinmi a dutinkami. Tá môže byť väčšia aj pri celkovo menších fyzických rozmeroch konektora.

          1. Myslím si to, prostě z fyzického hlediska to nemůže být tak flexibilní pro přetížení jako větší konektor, nicméně já jsem hodně konzervativní, takže pokud se i v další generaci ukáže, že je vše OK už ho nebudu cíleně ignorovat.

            1. Sú veci, ktoré treba vedieť s istotou, „myslieť si“/dávať na pocit nestačí. Neberte to prosím zle, samozrejme Vás za nič nekritizujem, tlak bulvárnych médií bol v tejto téme eneromný a zanechal sa sebou veľmi zdeformovanú verejnú mienku.

              1. neberu to zle, pokud s tím konektorem problémy dále nejsou, je to jen dobře, místo to ušetří a pokud výrobce nezvolí špatné umístění nebo úhel aby se svazky nelámaly o bočnici tak proč ne, kvalitně vedená kabeláž v menších skříních to určitě ocení, asi je to tedy jako vždy, dávat si pozor a vědět co dělám … mě šlo jen o to, že ve většině případů se tam prostě v pohodě vlezou staré konektory protože karty jsou obří a jde se k tomu chovat více nepořádně, ale v malých skříních kde si člověk dá pozor aby nic nezalamoval a nezakrucoval a měl to prostě v pořádku, pak asi i ten menší konektor ocení, pokud je pečlivý

                1. — pokud s tím konektorem problémy dále nejsou

                  Nikdy s tým konektorom neboli väčšie problémy ako so 6+2-pinmi. Rozdiel je hlavne v čom, že zatiaľ čo ohorené konektory 12VHPWR sa vystavovali na obdiv (marketingovo atraktívne, senzácia, keď je to novinka… a útoky na korporáty sa tešia popularite), tak podobné situácie u 6+2-pinov sa neukazovali. Schválne, koľko tak historicky „zhorelo“ starých 4-pinových molexov v pomerne k 12VHPWR? Stopercentene neporovnateľne viac. Jasné, mali na to dlhší čas, ale zase dnes zase počítače skladá viac ľudí, ktorí nevedia dotlačiť konektor na doraz.

                  1. Tak super, ATX3.0 zdroj uz mam takze i ten potencialne problematicky meziclanek s redukci tim padem pro budouci grafiky pada. (bral jsem ho az po grafice bo se mi nechtelo rucne nastavovat omezeni na spotrebu – starej 750W i kdyz platinum uz dnes proste nestaci pro highend, tedy na 2 kompech zadny problem, ale u me uz pri Starfield proste vypadky kvuli spickam, tzn na kompech kde je „65W“ procesor jako treba 3600 s 32GB RAM – kam sla moje stara 6800XT nebo 58003DX s 32GB RAM kde kamos ma taky 7900XTX vse OK, nemuseli kupovat novej zdroj a to grafiky maji spicky kolem 560W, ale u me s 16 jadrem, 64GB RAM a Intel Optane, coz byl/je peknej permanentni zrout wattu uz zacla pracovat ochrana proti pretizeni) a to jsem pred lety myslel, jak 750W bude future proof 😀

                    1. Jasné, zbaviť sa chobotnice (adaptéra 12VHPWR) a mať v prípade potreby priamy kábel má iba výhody.

                      Tak snáď bude RX 7900 XTX slúžiť ešte dlho a k spokojnosti. 🙂

            2. Mnohem zrádnější je konstrukce 6+2pin, která je hojně rozšířená a v kombinaci s nepoddajnými svazky a menšími skříněmi krajně nespolehlivá.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *