Gigatest RTX 4070 Super FE: RX 7800 XT trápi aj vo vlastnej hre

Metodika: výkonnostné testy

Najlacnejšie z nových grafických kariet GeForce RTX 4000 Super – modely RTX 4070 Super – majú oproti neSuper variantom (teda v porovnaní s RTX 4070) najväčší nárast počtu blokov SM, pritom cena, aspoň tá papierová, príliš nestúpla. Pomer ceny k výkonu je tak veľmi atraktívny a konkurenčný Radeon (RX 7800 XT) atakuje aj pokiaľ sa nezoberú do úvahy typicky „nadstavbové“ veci Nvidie, ako sú výrazne rýchlejší ray tracing, DLSS 3 či CUDA.

Herné testy

Najväčšia vzorka testov je z hier. Vzhľadom na to, že sa prevažne budú testovať GeForce a Radeony, teda grafiky primárne určené na herné použitie, je to vcelku prirodzené.

Testovacie hry sme vybrali v prvom rade s ohľadom na to, aby bola rovnováha medzi titulmi lepšie optimalizovanými na GPU jedného (AMD) či druhého výrobcu (Nvidia). Zohľadňovali sme ale takisto popularitu titulov, aby ste si v grafoch našli „tie svoje“ výsledky. Dôraz bol kladený aj na žánrovú pestrosť. Zastúpené sú tak hry typu RTS, FPS, TPS, automobilové závody ako i letecký simulátor, tradičné RPG a športovú zástavu dvíha najhrávanejší futbal. Zoznam testovacích hier nájdete v knižnici kapitol (9–32) s tým, že každá hra má na čo najlepšiu prehľadnosť tú svoju, niekedy i dve (kapitoly), čo má ale svoj dobrý dôvod, o ktorý sa s vami v ďalšom texte podelíme.

Skôr, než sa pustíme do herných testov, tak na zahorenie so zahriatím na prevádzkovú teplotu každá grafická karta prejde testami v 3DMarku. To je na začiatok taká dobrá syntetika.

Výkon v hrách testujeme naprieč troma rozlíšeniami s pomerom strán 16:9 – FHD (1920 × 1080 px), QHD (2560 × 1440 px) a UHD (3840 × 2160 px) a vždy s najvyšším profilom grafických detailov, ktorý je možné nastaviť rovnako na všetkých aktuálnych grafických kartách GeForce a Radeon . Proprietárne detaily na objektívnosť záverov vypíname a nastavenia s ray-tracingovou grafikou sú testované zvlášť, keďže ich nižšia trieda GPU nepodporuje. Ich výsledky nájdete v doplňujúcich kapitolách. Okrem natívneho ray tracingu aj po nasadení Nvidia DLSS (2.0) a AMD FidelityFX CAS.

Ak má hra vstavaný benchmark, tak používame ten (výnimka je iba Forza Horizon 4, kde pre jeho nestabilitu – sem-tam zvykne štrajkovať – jazdíme po svojej trati), v ostatných prípadoch merania prebiehajú na vlastných scénach. Z tých cez OCAT zachytávame časy za sebou idúcich snímok do tabuliek (CSV), ktoré do zrozumiteľnej reči fps interpretuje FLAT. Obe tieto aplikácie sú z dielne kolegov z magazínu gpureport.cz. Okrem priemernej snímkovej frekvencie do grafov zapisujeme aj minimálnu. Tá sa na celkovom zážitku z hrania podieľa významnou mierou. Na čo najvyššiu presnosť sú všetky merania opakované trikrát a konečné výsledky tvoria ich priemernú hodnotu.

Výpočtové testy

Otestovať grafickú kartu komplexne aj z pohľadu výpočtového výkonu je zložitejšie, než urobiť závery z herného prostredia. Už len z toho dôvodu, že sa takéto testy obvykle viažu na drahý softvér, ktorý si „len tak do redakcie“ nekúpite. Na druhej strane sme našli spôsoby, ako vám ten dostupný výpočtový výkon priblížiť. Jednak vďaka dobre stavaným benchmarkom, jednak sú tu aj nejaké voľne dostupné a pritom relevantné aplikácie a do tretice sme i niečo investovali do tých platených.

Testy zahajuje CompuBench, ktorý počíta rôzne simulácie (mimo iné aj z hernej grafiky). Potom prechádzame na populárny benchmark SPECviewperf (2020) , ktorý integruje čiastkové operácie z populárnych 2D a 3D aplikácií, medzi ktorými je 3Ds max či SolidWorks. Detaily o tomto testovacom balíčku nájdete na webe spec.org. Od rovnakého tímu je i SPECworkstation 3, kde je GPU akcelerácia v testoch Caffe a Folding@Home. V grafoch nájdete aj výsledky 3D renderu LuxMark 3.1 a pozoruhodný teoretický test GPGPU obsahuje aj AIDA64 s meraniami FLOPS, IOPS a rýchlostí pamätí.

Najväčšiu porciu testov si z pochopiteľných dôvodov ukrojilo 3D renderovanie. To napríklad aj v rámci praktických testov Blendery (2.91). Okrem Cycles grafiky potrápime aj renderermi Eevee a radeon ProRender (nech má nejaký spriaznený test aj AMD, keď už je väčšina  optimalizovaná na karty Nvidie s proprietárnymi frameworkami CUDA a OptiX). Zaujímavý by bol isteže aj add-on pre V-ray, na ten však momentálne redakčná kasa nestačí, ale možno sa nám podarí časom získať nejakú „press“ licenciu, uvidíme. Aplikačné testy chceme do budúcna  rozvíjať. Výhľadovo určite nejakým pokročilým testovaním AI (zatiaľ sme neprišli na rozumný spôsob) vrátane odšumovania (tam by už nejaké nápady boli, ale pre časovú tieseň sme ich zatiaľ nezapracovali).

Grafické karty sa dajú dobre uchopiť aj pri úpravách fotografií. Na získanie predstavy o výkone v populárnom Photoshope používame naskriptovaný PugetBench, ktorý simuluje reálnu prácu z rôznymi filtrami. Medzi nimi sú i také, ktoré používajú GPU akceleráciu. Komplexný benchmark napovedajúci o výkone rastrovej a vektorovej grafiky je potom i v alternatívnom Affinity Photo. V Lightroome sú zase pozoruhodné farebné korekcie (Enhance Details) surových nekomprimovaných fotiek. Tie aplikujeme dávkovo na 1 GB archív. Všetky tieto úlohy vedia akcelerovať tak GeForce ako i Radeony.

Zase z iného cesta sú potom testy dešifrovania v Hashcate s výberom šifier AES, MD5, NTLMv2, SHA1, SHA2-256/512 a WPA-EAPOL-PBKDF2. Nakoniec ešte v broadcastových aplikáciách OBS a Xsplit meriame, o koľko sa zníži herný výkon počas nahrávania. To už neobstarávajú shadery, ale kodéri (AMD VCE a Nvidia Nvenc). Tieto testy poukazujú na to, akú má ktorá karta približne rezervu typicky na online streamovanie.

Možnosti hardvérovej akcelerácií je, samozrejme, viac, typicky pre strih a prevody videa. To je už však čisto v réžii kodérov, ktoré sú v rámci jednej generácie kariet jedného výrobcu vždy rovnaké, takže nemá zmysel ich testovať na každej grafike. Naprieč generáciami je to už iné a testy tohto typu sa skôr či neskôr objavia. Už len doladiť metriku, kde bude na výstupe vždy rovnaký bitrate a zhoda pixelov. To je na objektívne porovnávania dôležité, pretože kodér jednej firmy/karty síce môže byť v konkrétnom profile s rovnakými nastaveniami rýchlejší, ale na úkor nižšej kvality, ktorú má (ale i nemusí mať, to je len príklad) iný kodér.

Novinka: Od 18. 11. 2022 testujeme všetky grafické karty už iba v režime a aktívnou technológiou Resizable BAR. Dôvody, prečo v meraniach bez ReBARu ďalej nebudeme pokračovať sú tri.

Hlavný dôvod je ten, že nové základné dosky počnúc modelmi s čipsetmi Intel Z790 a AMD X670(E) ho už majú vynútený, čo predtým nebývalo a v nastaveniach PCIe sa vyžadovalo sa ručné zapnutie ReBAR. Kto ho nevypne bude teda fungovať s aktívnym ReBARom, čo je z pohľadu hier, kde pridáva výkon, dobre. Je to do istej miery možno aj preto, že grafické karty Intel bez ReBAR sa, zdá sa, nesprávajú korektne a grafických kariet, ktoré s ním budú počítať, bude do budúcna zrejme pribúdať. Dôvod číslo dva pre testy iba s ReBARom už poznáte.

A nakoniec je pravda i to, že testovať všetky testy na dvakrát (s ReBARom i bez neho) s trojnásobnou opakovateľnosťou, je časovo extrémne náročné. Stále však platí to, čo sme tvrdili viackrát – platforma s ReBARom je, čo sa týka výsledkov meraní, menej stabilná. Naprieč časom sa môžu niektoré veci v procese ladenia (s ovládača na ovládač) meniť a vo vzájomnom porovnaní nemusia „dávať logiku“. Keď teda niekde uvidíte, že v iných testoch pomalšia karta v nejakom konkrétnom prípade predbieha nejakú výkonnejšiu, tak si spomeňte na tieto slová.

Nevýhoda meraní s aktívnym ReBARom je skrátka to, že všetky porovnávajúce testy nemusia byť vždy perfektne konzistentné. A je možné, že sa budú i naďalej objavovať prípady, kde ReBAR výkon skôr znižuje, než by ho pridával. S týmito vecami treba pri štúdiu výsledkov počítať. To neplatí iba pre naše testy, ale pre testy všetkých osttaných, ktorí s každou novou otestovanou grafickou kartou nepretestovávajú  aj všetky staršie modeli v porovnaní.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?

Alan Wake II je prvá hra, v ktorej sú od začiatku podporované Nvidia DLSS 3.5. Okrem technologickej stránky je tu aj vysoká popularita hráčov. Tým máme pokope základné dôvody na to, prečo sa podrobne pozrieť na fungovanie pri rôznych nastaveniach. V prieniku s herným výkonom sa budeme zaujímať nielen o vizuálnu stránku, ale aj spotrebu. Nielen grafickej karty, ale i procesora. Celý článok „Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?“ »

  •  
  •  
  •  

Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet

Veľkú analýzu vplyvu pískania cievok grafických kariet v závislosti od použitého zdroja už máte za sebou. Na to, aby za ňou šlo dať bodku, chýba ešte jedna vec. A tou je doplnenie správania sa lacných zdrojov s nižšou kvalitou súčiastok. V opačnom prípade by sa dalo stále špekulovať o tom, že naprieč triedami sa môže situácia výrazne odlišovať. Môže? Na to sa zameriame v meraniach so zdrojmi „80 Plus“, z ktorých jeden je už aj pomerne starý. Celý článok „Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet“ »

  •  
  •  
  •  

Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…

„Po výmene zdroja prestali pískať cievky grafickej karty“. Mimoriadne časté tvrdenie a pritom zostáva vždy iba na subjektívnej úrovni, čo je škoda. Ale aj preto sa teraz na veci pozrieme exaktným spôsobom, číselne. To otestovaním viacerých grafických kariet, kde sa pri každej sleduje hlučnosti cievok VRM v závislosti od použitého zdroja ATX (3.0). Ako je to s tým „pískaním“? Kedy je silnejšie a kedy slabšie? Celý článok „Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (10) Pridať komentár

  1. Tak koukám, že ty testy nemá smysl vůbec dělat. Chvíli jsem si myslel, že to autor recenze změřil nějak divně = blbě, tak jsem se raději přesvědčil, kdo to recenzoval a asi to změřil dobře? 🙂

    Na 1080p se nekoukám vůbec, koukám na 1440p, ale výsledky byly zcela nesmyslné a když jsem kouknul na souhrný herní výkon, tak tam jsou horší karty podle technických parametrů lepší než karty lepších technických parametrů. Takže jsem šel pořádně prohlížet 2160p. No není to dobrý, ale je to lepší. 🙂
    Pořád tam jsou podivnosti v některých hrách, ale celkové skóre už sedí, tak jak bychom podle technických parametrů očekávali. Zajímavé je, že novější grafiky mají lepší pořadí v minimálních FPS než v průměrných. Že by hry výrobci grafik v ovladačích lépe optimalizovali na nové grafiky?
    A týká se to obou firem i grafik navzájem.

    Vidím to tak, že úplně hledět na výkon grafiky nemá vlastně smysl, protože já nebudu hrát jenom jednu hru, ale když ne všechny, tak určitě třeba polovinu z nich a pokud je rozptyl výkonu mezi jednotlivýma hrama tak velký, jak vidíme, tak abychom si asi na každou hru kupovali jinou grafiku? 😀 Asi ne.
    Takže ve výsledku opravdu jít po tom poměru výkon/cena, kde jsou právě ty RTX 4070 (Super) a RX 7800XT a prostě zvolit tu, která u sebe bude mít nějaký ten herní bundle. 😉

    RDR2 Vulkan jsou jenom staré grafiky. Přehlédl jsem vysvětlení proč nebo je to omyl?

    1. Vulkan v RDR2 je už nejaký čas nepodporovaný. Myslel som, že bol k tomu boxík s vysvetlivkou, ale nejako ho v článku nenachádzam, takže doplníme, nech je to jasné.

      — „koukám na 1440p, ale výsledky byly zcela nesmyslné a když jsem kouknul na souhrný herní výkon, tak tam jsou horší karty podle technických parametrů lepší než karty lepších technických parametrů“

      Prechádzam to odspodu nahor zase a znovu a žiadnu anomáliu nenachádzam. Ale je možné, že niečo prehliadam. Viete prosím vypichnúť nejakú konkrétnu situácie, porovnanie? Nech viem, o čom presne je reč. 🙂

      1. Takhle to je v QuadHD a kam to patří:
        RTX 4090 – ok
        RX 7900 XTX – ok
        RX 7900 XT – výkonem patří pod 4080
        RTX 4080 – nad 7900XT
        RTX 4070 Super – patří pod 4070Ti
        RX 7800 XT – patří pod 6900XT
        RX 6900 XT – nad 7800XT
        RTX 4070 Ti – nad 4070 Super a pod 6900XT
        RX 6800 XT – pod 3080
        RTX 3080 – na úroveň 4070Ti
        RTX 4070 – těsně nad 6800XT
        RX 7700 XT – pod 6800
        RX 6800 – nad 7700XT

        Takhle nějak dle hardwaru, který v tom je:
        RTX 4090
        RX 7900 XTX
        RTX 4080
        RX 7900 XT
        RX 6900 XT
        RTX 4070 Ti
        RTX 3080
        RTX 4070 Super
        RTX 4070
        RX 6800 XT
        RX 7800 XT
        RX 6800
        RX 7700 XT

        A tohle je skutečnost dle průměru v 4K, zjevně to víc odpovídá hardwarovému výkonu, ale taky ne úplně:
        RTX 4090
        RX 7900 XTX
        RTX 4080
        RX 7900 XT
        RTX 4070 Ti
        RX 6900 XT
        RTX 4070 Super
        RX 7800 XT
        RTX 3080
        RTX 4070
        RX 6800 XT
        RX 7700 XT
        RX 6800

        1. A když zkoukneme jednotlivé hry, tak taky vidíme, jak je to výkonové pořadí grafik přeházené různě. To je prostě zvláštní, optimálně by ten žebříček měl být ve všech hrách stejný, zvlášť když většina her je dnes Unreal nebo Unity, jak to může tak skákat?

          1. — žebříček měl být ve všech hrách stejný

            Hmmm… Pokiaľ porovnáme ekvivalentné grafické karty, tak AC: Valhalla ide rýchlejšie na Radoenoch (a snáď to nebude iba v našich testoch :)) a existuje aj x opačných prípadov a potom samozrejme i také, kde sa poradie jednotlivých GK nemení, ako píšete.

        2. „— RX 7900 XT – výkonem patří pod 4080“

          Nie smerom k nižším rozlíšeniam, kde Radeony zvýhodňuje menší driver overhead.

          „— RTX 4070 Super – patří pod 4070Ti“

          Keď bude viac času, ktorý teraz sakramentsky chýba, mrknem, či nemohlo dôjsť k nejakej chybe pri výpočte. Je pravda, že niekedy to do tých tabuliek nahadzujem pri vyčerpaní na rozhraní života a smrti, haha, ale zase tie automatizované vzorce by sa mýliť nemali. Znovu sa ale rozdiel v neprospech RTX 4070 Ti zväčšuje smerom k nižším rozlíšeniam (a v 2160p je RTX 4070 Super už nižšie), čo by mohlo znamenať, že u novších grafických ovládačov Nvidia sa znížil „overhead“.

          „— RX 7800 XT – patří pod 6900XT“

          V iných testoch nachádzam, rozdiely priemerného výkonu úrovni 2 %, pri ktorých sa nedá konštatovať, že „RX 6900 XT je nad alebo pod RX 7800 XT“. Záleží na tom, aké vyhotovenia sa porovnávajú. Inými slovami dvojpercentný a i určite väčší rozdiel je i medzi dvoma rôznymi modelmi RX 7800 XT (či RX 6900 XT). A v tomto duchu by sa dalo pokračovať aj pri rozbore iných poradí, ktoré uvádzate. Záleží na tom, aké dve vyhotovenia konkrétnych grafických kariet sa porovnávajú. Aj v tomto teste nám vychádza menší náskok RTX 4070 Super nad RX 7800 XT, ako je hodnota, ktorá by sa dala označiť za priemer iných testov. Dôvod je do značnej miery v tom, že zatiaľ čo RX 7800 XT máme v jednom z najrýchlejších vyhotovení (Sapphire Nitro+), tak RTX 4070 Super FE patrí naopak k tým s najnižšími frekvenciami GPU.

          A potom je to aj o tom, ako kto tie priemery počíta… mrknite na tento článok a posúďte sám, či ide o viac alebo menej objektívnu metriku oproti „mainstreamovej“.

          1. To ale nebyla kritika hwcoolingu. Já se pozastavuji nad tím, že hry ovlivňují výkon o moc víc než by měly a že rozptyl výkonu grafik je vysoký, ikdyž mají různou cenu.
            Tvrdím, že pokud je nejen tento test správně a já věřím, že ano, je správně, tak se nemá vůbec smysl zabývat highend výkonem, ale prostě koupit to nejlevnější v rámci segmentu výkonných herních grafik, co se namane. Pokud nehrajeme jen jednu hru, na kterou bychom se chtěli specializovat, tak u jakékoli grafiky narazíme na lepší a horší výsledky v součtu námi hraných her, obzvlášť když nehrajeme na 4K, ale na nižším rozlišení.

            1. Jasné, viem, že mierite celoplošne.

              Každopádne áno, nad poradím RTX 4070 Ti a RTX 4070 Super sa treba pozastaviť. Ešte som to teda študoval a určite nedošlo k žiadnej chybe pri vkladaní dát a to, že RTX 4070 Ti v nižších rozlíšeniach končí na úrovni RTX 4070 SUper alebo tesne pod ňou, je, si myslím, celkom určite dané driver overhead. V tomto smere Nvidia ťahá alebo ťahal oproti Radeonom od začiatku RTX 4000 Super za kratší koniec a preto RX 7900 XTX sú v nižších rozlíšeniach často rýchlejšie oproti RTX 4090, pričom vo vyšších to už takmer nikdy neplatí (tam RTX 4090 už drví RX 7900 XT, pretože vplyv driver overhead je už minimálny až prakticky žiadny, určite to v tých nižších rozlíšeniach nie je len o limitoch CPU, vtedy by všetky karty končili na rovnakej úrovni).

              Takže áno, je to veľmi zaujímavý postreh a mnoho testov i potvrdzuje, že Nvidia v tomto smere zlepšila ovládače. V testoch, kde sa všetky karty pretestovávajú s rovnakými, aktuálnymi ovládačmi, sa obvykle nestáva, že by RTX 4070 Ti v nižších rozlíšeniach zaostávala za RTX 4070 Super. V porovnnaí, kde sa miešajú rôzne ovládače, to už však vidieť. Nemusím chodiť ani príliš ďaleko a môžete mrknúť napríklad do výsledkov na PCTuningu, kde v priemere 1080p RTX 4070 Super tiež nevychádza horšie než RTX 4070 Ti. Vždy je otázka, či sú cieľ hutné databázy výsledkov alebo menšie s presnejším porovnaním (pretože rovnaké ovládače). Ale aj keď ide o to prvé (rozsiahle výsledkové databázy, čo je i náš prípad), tak, samozrejme, treba vnímať aj tieto veci, o ktorých sa tu bavíme. Pri hodnotení musia byť zohľadnené a i vďaka vám si ich zase o trochu lepšie všímam. Díky! 🙂

              PS: Nikto nikdy nemôže mať výhrady k tomu, že na takéto správanie v texte k metodike nepoukazujeme. Vyložene je niekde v texte upozornenie, že áno, môže sa to diať. A keby niekto niečomu nedôveroval, tak verejné materiály máme dostaočne detailné (vrátane informácií o tom, ktorá karta je v akom čase testovaná s akými ovládačmi) na to, aby bolo možné testovacie prostredie zrekonštruovať a všetko si overiť.

              1. To mi přijde šílené, že vliv ovladačů je takový, ale asi to bude jediné vysvětlení.
                Abych aktualizoval. 🙂
                Jsem stará škola, když to funguje, na ovladače nesahám, ale asi budu muset. :-/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *