Gigatest RTX 4070 Super FE: RX 7800 XT trápi aj vo vlastnej hre

Metodika: merania hluku a zvuku

Najlacnejšie z nových grafických kariet GeForce RTX 4000 Super – modely RTX 4070 Super – majú oproti neSuper variantom (teda v porovnaní s RTX 4070) najväčší nárast počtu blokov SM, pritom cena, aspoň tá papierová, príliš nestúpla. Pomer ceny k výkonu je tak veľmi atraktívny a konkurenčný Radeon (RX 7800 XT) atakuje aj pokiaľ sa nezoberú do úvahy typicky „nadstavbové“ veci Nvidie, ako sú výrazne rýchlejší ray tracing, DLSS 3 či CUDA.

Merania hluku…

Hlučnosť, tak ako aj ostatné prevádzkové vlastnosti, ktorým, sa budeme ďalej venovať, meriame v rovnakých režimoch ako spotrebu, aby sa jednotlivé veličiny pekne prekrývali. Zaznamenávame v nich okrem hladiny produkovaného hluku aj frekvenčnú charakteristiku zvuku, vývoj frekvencií GPU a jeho zahrievanie.

V tejto časti opisu metodiky si uvedieme niečo k spôsobu merania hlučnosti. Používame Hlukomer Reed R8080, ktorý priebežne kalibrujeme skalibrovaným kalibrátorom Voltcraft SLC-100. Malý prídavok na hlukomeri je goliér v tvare paraboly, ktorý má dve funkcie. Zvyšuje citlivosť, aby bolo možné rozlíšiť produkovaný zvuk aj pri veľmi nízkych otáčkach. Je tak možné medzi sebou lepšie porovnávať aj veľmi tiché karty s čo najväčším pomerovým rozdielom. V opačnom prípade (bez tejto úpravy) by sa mohlo jednoducho stať, že nameriame naprieč viacerými grafickými kartami rovnakú hladinu hluku i napriek tomu, že je v skutočnosti trochu iná. Tento parabolický štít dáva význam ešte i z toho dôvodu, že z vonkajšej vypuklej strany (od chrbta) odráža všetky parazitné zvuky, s ktorými počas testovania bojuje každý, kto to s presnosťou meraní myslí aspoň trochu vážne. Ide o rôzne praskania tela či predmetov v miestnosti pri bežnej ľudskej aktivite.

Na zaistenie vždy rovnakých podmienok pri meraní hladiny hluku (a neskôr aj zvuku) používame okolo bench-wallu akustické panely s penovou plochou. To z dôvodu, aby sa zvuk do snímača hlukomera odrážal vždy rovnako bez ohľadu na momentálnu situáciu predmetov v testroome. Tieto panely sú z troch strán (zvrchu, sprava a zľava) a ich účelom odzvučniť priestor, v ktorom hlučnosť grafických kariet meriame. Odzvučniť znamená zamedziť rôznym odrazom zvuku a kmitaniu vĺn medzi plochými stenami. Nemýľte si to s odhlučnením, to máme v testlabe dlhodobo vyriešené dobre.

Snímač hlukomera je počas meraní umiestnený na statíve vždy pod rovnakým uhlom a v rovnakej vzdialenosti (35 cm) od slotu PCI Express, v ktorom je nainštalovaná grafická karta. Ku karte samotnej je to samozrejme vždy bližšie, záleží od jej hĺbky. Naznačený referenčný bod aj uhly snímača sú nemenné. Okrem „aerodynamickej hlučnosti“ chladičov meriame aj hladinu hluku pískajúcich cievok. Vtedy na moment ventilátory zastavíme. A na úplnosť treba dodať, že pri zvukových meraniach vypíname takisto ventilátor v zdroji ako aj na chladiči CPU. Meraná je tak vždy čisto grafická karta bez akýchkoľvek skreslení inými komponentmi.

… a frekvenčnej charakteristiky zvuku

Z rovnakého miesta meriame aj to, aká je frekvencia produkovaného zvuku. Jedna vec je hladina hluku (alebo úroveň akustického tlaku v decibeloch) a druhá vec jeho frekvenčná charakteristika, zafarbenie.

Podľa údaju o hladine hluku sa síce viete rýchlo zorientovať, či je grafická karta tichšia lebo hlučnejšia, respektíve kde sa na škále nachádza, no stále ide o mix rôznych frekvencií. Nehovorí teda o tom, či je produkovaný zvuk skôr dunivý (s nižšou frekvenciou) alebo piskľavý (s vysokou). Rovnakých 35 dBA vám tak za istých okolností môže byť prijemných, ale i nepríjemných – záleží na každom individuálne, ako vníma rôzne frekvencie. Z toho dôvodu okrem hladiny hluku budeme v aplikácii TrueRTA pri grafických kartách merať aj frekvenčnú charakteristiku zvuku. Výsledky budú interpretované jednak formou spektrografu s rozlíšením 1/24 oktávy a na lepšie porovnanie s ostatnými grafickými kartami do štandardných pruhových grafov vytiahneme dominantnú frekvenciu nižšieho (20–200 Hz), stredného (201–2000 Hz) a vyššieho (2001–20 000 Hz) spektra tónov. Na merania používame skalibrovaný mikrofón miniDSP UMIK-1, ktorým presne kopíruje polohu hlukomeru s tým, že takisto má límček, a to i s rovnakou ohniskovou vzdialenosťou.

Na záver tejto kapitoly treba poznamenať, že merania hluku a frekvenčnej charakteristiky zvuku budú na väčšine kariet prebiehať iba v záťažových testoch, keďže mimo záťaž a pri nižšom zaťažení (vrátane dekódovania videa) je prevádzka obvykle pasívna s odstavenými ventilátormi. Na druhej strane musíme byť pripravení aj na výnimky s aktívnou prevádzkou v idle alebo grafické karty s duálnym BIOSom, z ktorých ten výkonnejší ventilátory nikdy nevypína a tie sa točia aspoň na minimálnych otáčkach. Nakoniec rovnako ako pri meraní hladiny hluku v jednom z testov zaznamenávame aj frekvenčnú charakteristiku pískajúcich cievok. Nejaké dramatické rozdiely tu však neočakávajte. Obvykle pôjde o jednu a tú istú frekvenciu a cieľom je skôr odhaliť nejakú prípadnú anomáliu. Zvuk pískajúcich cievok je samozrejme vzhľadom na scénu premenlivý, no my však meriame vždy na rovnakej (v CS:GO@1080p).


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?

Alan Wake II je prvá hra, v ktorej sú od začiatku podporované Nvidia DLSS 3.5. Okrem technologickej stránky je tu aj vysoká popularita hráčov. Tým máme pokope základné dôvody na to, prečo sa podrobne pozrieť na fungovanie pri rôznych nastaveniach. V prieniku s herným výkonom sa budeme zaujímať nielen o vizuálnu stránku, ale aj spotrebu. Nielen grafickej karty, ale i procesora. Celý článok „Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?“ »

  •  
  •  
  •  

Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet

Veľkú analýzu vplyvu pískania cievok grafických kariet v závislosti od použitého zdroja už máte za sebou. Na to, aby za ňou šlo dať bodku, chýba ešte jedna vec. A tou je doplnenie správania sa lacných zdrojov s nižšou kvalitou súčiastok. V opačnom prípade by sa dalo stále špekulovať o tom, že naprieč triedami sa môže situácia výrazne odlišovať. Môže? Na to sa zameriame v meraniach so zdrojmi „80 Plus“, z ktorých jeden je už aj pomerne starý. Celý článok „Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet“ »

  •  
  •  
  •  

Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…

„Po výmene zdroja prestali pískať cievky grafickej karty“. Mimoriadne časté tvrdenie a pritom zostáva vždy iba na subjektívnej úrovni, čo je škoda. Ale aj preto sa teraz na veci pozrieme exaktným spôsobom, číselne. To otestovaním viacerých grafických kariet, kde sa pri každej sleduje hlučnosti cievok VRM v závislosti od použitého zdroja ATX (3.0). Ako je to s tým „pískaním“? Kedy je silnejšie a kedy slabšie? Celý článok „Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (10) Pridať komentár

  1. Tak koukám, že ty testy nemá smysl vůbec dělat. Chvíli jsem si myslel, že to autor recenze změřil nějak divně = blbě, tak jsem se raději přesvědčil, kdo to recenzoval a asi to změřil dobře? 🙂

    Na 1080p se nekoukám vůbec, koukám na 1440p, ale výsledky byly zcela nesmyslné a když jsem kouknul na souhrný herní výkon, tak tam jsou horší karty podle technických parametrů lepší než karty lepších technických parametrů. Takže jsem šel pořádně prohlížet 2160p. No není to dobrý, ale je to lepší. 🙂
    Pořád tam jsou podivnosti v některých hrách, ale celkové skóre už sedí, tak jak bychom podle technických parametrů očekávali. Zajímavé je, že novější grafiky mají lepší pořadí v minimálních FPS než v průměrných. Že by hry výrobci grafik v ovladačích lépe optimalizovali na nové grafiky?
    A týká se to obou firem i grafik navzájem.

    Vidím to tak, že úplně hledět na výkon grafiky nemá vlastně smysl, protože já nebudu hrát jenom jednu hru, ale když ne všechny, tak určitě třeba polovinu z nich a pokud je rozptyl výkonu mezi jednotlivýma hrama tak velký, jak vidíme, tak abychom si asi na každou hru kupovali jinou grafiku? 😀 Asi ne.
    Takže ve výsledku opravdu jít po tom poměru výkon/cena, kde jsou právě ty RTX 4070 (Super) a RX 7800XT a prostě zvolit tu, která u sebe bude mít nějaký ten herní bundle. 😉

    RDR2 Vulkan jsou jenom staré grafiky. Přehlédl jsem vysvětlení proč nebo je to omyl?

    1. Vulkan v RDR2 je už nejaký čas nepodporovaný. Myslel som, že bol k tomu boxík s vysvetlivkou, ale nejako ho v článku nenachádzam, takže doplníme, nech je to jasné.

      — „koukám na 1440p, ale výsledky byly zcela nesmyslné a když jsem kouknul na souhrný herní výkon, tak tam jsou horší karty podle technických parametrů lepší než karty lepších technických parametrů“

      Prechádzam to odspodu nahor zase a znovu a žiadnu anomáliu nenachádzam. Ale je možné, že niečo prehliadam. Viete prosím vypichnúť nejakú konkrétnu situácie, porovnanie? Nech viem, o čom presne je reč. 🙂

      1. Takhle to je v QuadHD a kam to patří:
        RTX 4090 – ok
        RX 7900 XTX – ok
        RX 7900 XT – výkonem patří pod 4080
        RTX 4080 – nad 7900XT
        RTX 4070 Super – patří pod 4070Ti
        RX 7800 XT – patří pod 6900XT
        RX 6900 XT – nad 7800XT
        RTX 4070 Ti – nad 4070 Super a pod 6900XT
        RX 6800 XT – pod 3080
        RTX 3080 – na úroveň 4070Ti
        RTX 4070 – těsně nad 6800XT
        RX 7700 XT – pod 6800
        RX 6800 – nad 7700XT

        Takhle nějak dle hardwaru, který v tom je:
        RTX 4090
        RX 7900 XTX
        RTX 4080
        RX 7900 XT
        RX 6900 XT
        RTX 4070 Ti
        RTX 3080
        RTX 4070 Super
        RTX 4070
        RX 6800 XT
        RX 7800 XT
        RX 6800
        RX 7700 XT

        A tohle je skutečnost dle průměru v 4K, zjevně to víc odpovídá hardwarovému výkonu, ale taky ne úplně:
        RTX 4090
        RX 7900 XTX
        RTX 4080
        RX 7900 XT
        RTX 4070 Ti
        RX 6900 XT
        RTX 4070 Super
        RX 7800 XT
        RTX 3080
        RTX 4070
        RX 6800 XT
        RX 7700 XT
        RX 6800

        1. A když zkoukneme jednotlivé hry, tak taky vidíme, jak je to výkonové pořadí grafik přeházené různě. To je prostě zvláštní, optimálně by ten žebříček měl být ve všech hrách stejný, zvlášť když většina her je dnes Unreal nebo Unity, jak to může tak skákat?

          1. — žebříček měl být ve všech hrách stejný

            Hmmm… Pokiaľ porovnáme ekvivalentné grafické karty, tak AC: Valhalla ide rýchlejšie na Radoenoch (a snáď to nebude iba v našich testoch :)) a existuje aj x opačných prípadov a potom samozrejme i také, kde sa poradie jednotlivých GK nemení, ako píšete.

        2. „— RX 7900 XT – výkonem patří pod 4080“

          Nie smerom k nižším rozlíšeniam, kde Radeony zvýhodňuje menší driver overhead.

          „— RTX 4070 Super – patří pod 4070Ti“

          Keď bude viac času, ktorý teraz sakramentsky chýba, mrknem, či nemohlo dôjsť k nejakej chybe pri výpočte. Je pravda, že niekedy to do tých tabuliek nahadzujem pri vyčerpaní na rozhraní života a smrti, haha, ale zase tie automatizované vzorce by sa mýliť nemali. Znovu sa ale rozdiel v neprospech RTX 4070 Ti zväčšuje smerom k nižším rozlíšeniam (a v 2160p je RTX 4070 Super už nižšie), čo by mohlo znamenať, že u novších grafických ovládačov Nvidia sa znížil „overhead“.

          „— RX 7800 XT – patří pod 6900XT“

          V iných testoch nachádzam, rozdiely priemerného výkonu úrovni 2 %, pri ktorých sa nedá konštatovať, že „RX 6900 XT je nad alebo pod RX 7800 XT“. Záleží na tom, aké vyhotovenia sa porovnávajú. Inými slovami dvojpercentný a i určite väčší rozdiel je i medzi dvoma rôznymi modelmi RX 7800 XT (či RX 6900 XT). A v tomto duchu by sa dalo pokračovať aj pri rozbore iných poradí, ktoré uvádzate. Záleží na tom, aké dve vyhotovenia konkrétnych grafických kariet sa porovnávajú. Aj v tomto teste nám vychádza menší náskok RTX 4070 Super nad RX 7800 XT, ako je hodnota, ktorá by sa dala označiť za priemer iných testov. Dôvod je do značnej miery v tom, že zatiaľ čo RX 7800 XT máme v jednom z najrýchlejších vyhotovení (Sapphire Nitro+), tak RTX 4070 Super FE patrí naopak k tým s najnižšími frekvenciami GPU.

          A potom je to aj o tom, ako kto tie priemery počíta… mrknite na tento článok a posúďte sám, či ide o viac alebo menej objektívnu metriku oproti „mainstreamovej“.

          1. To ale nebyla kritika hwcoolingu. Já se pozastavuji nad tím, že hry ovlivňují výkon o moc víc než by měly a že rozptyl výkonu grafik je vysoký, ikdyž mají různou cenu.
            Tvrdím, že pokud je nejen tento test správně a já věřím, že ano, je správně, tak se nemá vůbec smysl zabývat highend výkonem, ale prostě koupit to nejlevnější v rámci segmentu výkonných herních grafik, co se namane. Pokud nehrajeme jen jednu hru, na kterou bychom se chtěli specializovat, tak u jakékoli grafiky narazíme na lepší a horší výsledky v součtu námi hraných her, obzvlášť když nehrajeme na 4K, ale na nižším rozlišení.

            1. Jasné, viem, že mierite celoplošne.

              Každopádne áno, nad poradím RTX 4070 Ti a RTX 4070 Super sa treba pozastaviť. Ešte som to teda študoval a určite nedošlo k žiadnej chybe pri vkladaní dát a to, že RTX 4070 Ti v nižších rozlíšeniach končí na úrovni RTX 4070 SUper alebo tesne pod ňou, je, si myslím, celkom určite dané driver overhead. V tomto smere Nvidia ťahá alebo ťahal oproti Radeonom od začiatku RTX 4000 Super za kratší koniec a preto RX 7900 XTX sú v nižších rozlíšeniach často rýchlejšie oproti RTX 4090, pričom vo vyšších to už takmer nikdy neplatí (tam RTX 4090 už drví RX 7900 XT, pretože vplyv driver overhead je už minimálny až prakticky žiadny, určite to v tých nižších rozlíšeniach nie je len o limitoch CPU, vtedy by všetky karty končili na rovnakej úrovni).

              Takže áno, je to veľmi zaujímavý postreh a mnoho testov i potvrdzuje, že Nvidia v tomto smere zlepšila ovládače. V testoch, kde sa všetky karty pretestovávajú s rovnakými, aktuálnymi ovládačmi, sa obvykle nestáva, že by RTX 4070 Ti v nižších rozlíšeniach zaostávala za RTX 4070 Super. V porovnnaí, kde sa miešajú rôzne ovládače, to už však vidieť. Nemusím chodiť ani príliš ďaleko a môžete mrknúť napríklad do výsledkov na PCTuningu, kde v priemere 1080p RTX 4070 Super tiež nevychádza horšie než RTX 4070 Ti. Vždy je otázka, či sú cieľ hutné databázy výsledkov alebo menšie s presnejším porovnaním (pretože rovnaké ovládače). Ale aj keď ide o to prvé (rozsiahle výsledkové databázy, čo je i náš prípad), tak, samozrejme, treba vnímať aj tieto veci, o ktorých sa tu bavíme. Pri hodnotení musia byť zohľadnené a i vďaka vám si ich zase o trochu lepšie všímam. Díky! 🙂

              PS: Nikto nikdy nemôže mať výhrady k tomu, že na takéto správanie v texte k metodike nepoukazujeme. Vyložene je niekde v texte upozornenie, že áno, môže sa to diať. A keby niekto niečomu nedôveroval, tak verejné materiály máme dostaočne detailné (vrátane informácií o tom, ktorá karta je v akom čase testovaná s akými ovládačmi) na to, aby bolo možné testovacie prostredie zrekonštruovať a všetko si overiť.

              1. To mi přijde šílené, že vliv ovladačů je takový, ale asi to bude jediné vysvětlení.
                Abych aktualizoval. 🙂
                Jsem stará škola, když to funguje, na ovladače nesahám, ale asi budu muset. :-/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *