Hĺbková analýza Asus ROG Strix B760-A Gaming WiFi D4

Asus ROG Strix B760-A Gaming WiFi D4 v detailoch

Po základných doskách Z790 pre platformu Intel LGA 1700 vychádzajú aj modely s lacnejšími čipsetmi B760 a H770. V tomto teste si podrobne rozoberieme dosku Asus ROG Strix B760-A Gaming WiFi D4, ktorá naplno využíva toho, čo nový čipset (B760) prináša. Zároveň získate rámcovú predstavu o tom, ako procesor Core i9-13900K funguje s pamäťami typu DDR4 v porovnaní s rýchlejšími modulmi DDR5.

Záver

Táto doska je zaujímavá najmä pre majiteľov procesorov z vyšších tried, ako sú Core i7-13700(F) a Core i9-13900(F). Pre lacnejšie procesory Core i5 sa už budú mnohí vyberať predsa len medzi lacnejšími modelmi, aby bola celkovo zostava vhodne vyvážená. Strix B760-A Gaming WiFi D4 je jedna z najdrahších dosiek s čipsetom B760, ale pri rovnakej cene ako by ste zaplatili za dosku Z790, má obvykle bohatšiu výbavu interných (vrátane dvoch 19-pinov na zapojenie štyroch portov USB 3.2 gen. 1) aj externých konektorov.

Isteže, oproti doskám Z790 tu „chýba“ možnosť manuálneho pretaktovania CPU zmenou násobiča, ale u modelov Raptor Lake s TDP 65 W ju i tak neoplatíte. Robustnejšia napájacia kaskáda, ktorú táto doska má, sa tu ale zíde. Už i Core i7-13700 má pomerne vysokú hodnotu PL2 (219 W) na dosahovanie maximálnych frekvencií jadier CPU pri vysokej viacvláknovej záťaži.

Zahrievanie VRM sme namerali pomerne vysoké, v najteplejšom bode na puzdre napäťového regulátora 102 °C, v priemere 86,5 °C. To ale s Core i9-13900K bez limitov napájania pri záťaži, ktorá je nad rámec bežnej praxe, s akou táto doska počíta (keď sa použije úspornejší procesor). S osadením chladičom VRM sa teploty na sto stupňov Celzia nevyšplhajú ani s tou Ci9-13900K. Efektivita napájania je slabšia.

V Shadow of the Tomb Raider je spotreba CPU pri podobnom hernom výkone o 19 % vyššia ako u Gigabyte Z790 Aorus Elite AX. V Cinebench je to už po cca 328 W pre obe, ale v neprospech Strix B760-A Gaming WiFi D4 hovorí zase o trochu nižší výpočtový výkon. Najmä preto, že vo vysokej záťaži s inštrukciami AVX je dosahovaná nižšia frekvencia CPU, v priemere o 160 MHz. S úspornejšími procesormi bude rozdiel vo frekvencii nižší až žiadny (doska s nimi vôbec nemusí nastavovať negatívny offset) a budú menšie až zanedbateľné rozdiely v efektivite. Spotreba mimo záťaže je na pomery procesorov Raptor Lake na tejto doske vždy pomerne nízka, pod 20 W.

Rýchlosti slotov M.2 sú nadpriemerné, rovnaké konštatovanie platí aj pre porty USB. Výsledky ethernetového pripojenia sú už v spodnej polovici grafov, ale stále je to nad 280 MB/s v oboch smeroch (sťahovanie aj nahrávanie). O schopnosti chladičov SSD sa obávať nemusíte, oba patria k tomu lepšiemu, čo sme doteraz testovali.

Asus ROG Strix B760-A Gaming WiFi D4 je veľmi solídna základná doska, pri ktorej môžete z pohľadu celej zostavy pomerne ušetriť lacnejšími pamäťami typu DDR4. Či vám to dáva alebo nedáva zmysel (možno aj z hľadiska nákupu pamätí a kratšej aktuálnosti staršieho štandardu) je už na vás. Rozdiel vo výkone medzi priemernými modulmi DDR4 (3600) a DDR5 (6000, s tými mám otestované dosky Asus ROG Strix Z790-E Gaming WiFi a Gigabyte Z790 Aorus Elite AX) je, ako môžete vidieť z výsledkov test, obvykle nevýrazný aj s procesormi Core i9.


Niektoré z testovaných dosiek sú dostupné aj v e-shopu Datacomp

Špeciálna vďaka patrí aj firmám Blackmagic Design (za licenciu k DaVinci Resolve Studio) a Topaz Labs (za licencie k aplikáciám DeNoise AI, Gigapixel AI a Sharpen AI)


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *