Noctua NF-A12x25 PWM: Najdotiahnutejší ventilátor svojho druhu

Hodnotenie

Všetka sláva a rešpekt „sterroxového“ ventilátora Noctua NF-A12x25 sú zaslúžené. S vydaním jeho testov sme dlho čakali najmä preto, že bolo potrebné najprv rozanalyzovať viac podobných konštrukcií. To je totiž nevyhnutné na porozumenie toho, prečo najpopulárnejší ventilátor Noctuy medzi modelmi so štandardnou hrúbkou nemá žiadnu konkurenciu. To môžeme zodpovedne tvrdiť už teraz.

Hodnotenie

Momentálne neexistuje aerodynamicky efektívnejší 120 mm ventilátor s tradičnou hrúbkou 25 mm, ako je Noctua NF-A12x25 (PWM). V tejto fáze „naplnenia“ databázy porovnávaných ventilátorov sa to môže zdať ešte ako odvážne tvrdenie, ale sypať popol na hlavu si neskôr zrejme nebudeme.

Prečo sme si takí istí, hoci máme otestované zatiaľ len malé percento zo všetkých ventilátorov? Noctua sa na špičku výkonnostných grafov nedostala náhodou a je to pre súhru mnohých predpokladov pozostávajúcich z voľby materiálu, tvaru rotora a rôznych nevšedných menších aerodynamických detailov. Základ sú ale pevnosť rotora a jeho tvar. Keď sa zameriame iba na pevnosť, tak je len veľmi málo ventilátorov vyrobených z LCP. Isteže, je tu Phanteks T30 (ale ten ma väčší, hrubší formát), potom ešte napríklad MSI MEG Silent Gale P12 (toho výsledky v testoch vidíte) s menšími medzerami medzi lopatkami alebo i Thermaltake Toughfan 12, ktorý ale pomerne „čistý“ a nezachádza do takých aerodynamických detailov ako Noctua. Tvar lopatiek, ich sklon aj rozstupy, sú pritom veľmi podobné ako u NF-A12x25. Síce to môže pôsobiť povrchne, ale niektoré veci je pri známej pevnosti materiálu možné na základe známej geometrie aj celkom presne odhadnúť. Poriadne hodnotenie Toughfan 12 príde samozrejme neskôr v rámci hĺbkových testov. Výkonnejší zrejme bude, ale za cenu vyššej hlučnosti.

Na prekonanie NF-A12x25 pri rovnakej hlučnosti je nevyhnutný jasne efektívnejší rotor. Toho, samozrejme, je možné dosiahnuť a pri použití pevnejšieho materiálu, by bol „sterroxový“ ventilátor Noctua pravdepodobne vo väčšine situácií porážaný aj BeQuiet! Silent Wings Pro 4. To sa však najmä pre nižšiu pevnosť rotora nestalo a až na veľmi svetlé výnimky je Noctua NF-A12x25 PWM obvykle nad ním. Na druhé miesto (za Silent Wings Pro 4) sa môže dostať pri vyšších rýchlostiach, v situáciách typickým na hustejšom rebrovaní v systéme s vyšším odporom prostredia. To sú, mimochodom, aj dnešné „pretlakované“ skrinky, v ktorých je výrazne vyšší prietok vzduchu na vstupe ako na výstupe. Spôsobené je to väčšími „jalovými“ medzerami medzi lopatkami.

Dôvod, prečo NF-A12x25 nemá lopatky zase až tak natesno tkvie možno aj v negatívnych vedľajších účinkoch na zvukovú charakteristiku. Akusticky je NF-A12x25 na inej úrovni ako Silent Wings (Pro) 4 naprieč celým rýchlostným spektrom. Žiadny iný z doteraz testovaných ventilátorov nie je pri rovnakom prietoku tichší, a  to bez ohľadu an prekážku, na ktorej funguje. Aj to je vizitka tej kopy prvkov, ktoré spolu perfektne hrajú. A síce od efektívnej trajektórie prúdenia (s nízkym trením o rámček), cez mimoriadne pevný materiál (ktorý sa prakticky nevlní, nevibruje, nerezonuje), cez drobné detaily. Tie, čo eliminujú vírivé prúdy tam, kde znižujú efektivitu a podnecujú zase tam, kde ju zvyšujú. Týmto veciam sme sa na teoretickej báze venovali v texte prvej kapitoly a teraz už len na základe výsledkov môžeme konštatovať, že naozaj fungujú. Pri nižších rýchlostiach (pod 1300 ot./min) prakticky neexistuje scenár, v ktorom by NF-A12x25 nedosahoval na špičkové výsledky. A je úplne jedno, či vás zaujíma chladiaci výkon pre radiátor alebo pre systémové chladenie.

Dominancia NF-A12x25 PWM je vždy jednoznačná, a to zároveň pri najvyrovnanejších hladinách hluku naprieč frekvenčným spektrom. Inými slovami, zvuk je pre ľudské naozaj príjemnejší ako u iných ventilátorov s podobným výkonom. O tom, že Noctua všetkých ostatných konštrukčne predbehla o poriadny kus, svedčia aj mimoriadne nízke vibrácie. Nejaké sme namerali, ale iba pri maximálnom výkone a vo veľmi slabej intenzite. Na to, že antivibračné opatrenia sú tu veľmi jednoduché, tak sú vzhľadom na takto vysoký výkon tie vibrácie naozaj zanedbateľné. Lepšie (bez vibrácií) pri porovnateľnom výkone je na tom iba ventilátor Akasa OTTO, ale u toho je to aj najväčšia prednosť. Tá je u NF-A12x25 vo všestrannosti.

Nech je cieľová aplikácia akákoľvek, tak v drvivej väčšine prípadov budú dosahované najlepšie výsledky, a často i so slušným náskokom. Napríklad na radiátoroch s redším rebrovaním (t.j. typicky aj na vežovitých konštrukciách s heatpipe), v skrinke na mriežke či za prachovým filtrom. Je pravda, že nylonový NF-A12x25 sedí o trochu viac než plastový, na ktorom ventilátor Noctua zbiera aj nejaké druhé a tretie miesta. To je ale do značnej miery dané nedokonalosťou plastového filtra ako takého a keď nemá byť efektivita niekde najlepšia, tak asi nech je to práve na ňom. Predsa len plastový filter je kompromisné riešenie, ktoré nároční používatelia hľadajúci najefektívnejšie riešenia obchádzajú. Takže nakoniec tých praktických stretov, kde by sa NF-A12x25 trápil na plastovom filtri, zase toľko nebude.

Pomer cena/výkon je u NF-A12x25 PWM prirodzene slabší, ale zároveň priaznivejší ako u ventilátorov s podobným výkonom (BeQuiet! Silent Wings Pro 4 či MSI MEG Silent Gale P12), ktoré majú v súčte viac nedostatkov. Aerodynamické vlastnosti NF-A12x25 sú vždy nekompromisné, to súčasne pri použití osvedčených robustných ložísk SSO2 a ak je z konštrukčných vecí niečo, kde Noctua nedosahuje najatraktívnejšie výsledky, tak je to energetická efektivita. Pomer prietoku k spotrebe je iba priemerný a obvykle i horší ako u mnohých lacnejších ventilátorov. Spôsobené to je vyššou hmotnosťou rotora, na ktorého otáčanie treba prirodzene pôsobiť väčšou silou. Za negatívum sa to z dôvodu fyzikálnych limitov príliš považovať nedá. Spotreba je s ohľadom na hmotnosť rotora aj tak veľmi nízka a nad NF-A12x25 sú, čo sa týka chladiaceho výkonu na watt, zase iba ľahšie ventilátory.

NF-A12x25 PWM má aj veľmi široký rozsah otáčok a podporovaný je aj pasívny režim, kde pri nižšej intenzite PWM vypína motorček. Veľmi nízka je aj štartovacia (a minimálna) rýchlosť – okolo 230 ot./min. Pri nich je ventilátor prakticky už aerodynamicky bezhlučný a nijako sa neprejavujú ani ložiská. Tie nevytvárajú vôbec žiadny zvuk a nič nebudete počuť ani s uchom na motorčeku. Mimoriadne tiché sú v tomto smere síce aj iné ventilátory s kvapalinovými ložiskami, ale pokiaľ by ste v skúmaní zašli do najväčších hĺbok, pri výraznom zosilnení, Noctua bude končiť ako najtichšia a blížiť sa najviac k dokonalosti. NF-A12x25 PWM sa netýkajú ani rôzne zavádzacie pazvuky pri nábehu, pri vystredovaní rotora (ako napríklad u Asus ROG Strix XF120).

Hoci je tu stále priestor na zlepšovanie (neskôr si dovolíme zverejniť aj zopár tipov na možné úpravy NF-A12x25 PWM), tak napriek tomu sa k prekonaniu tejto konštrukcie nikto ani len neblíži. Pri konkurenčných modeloch je vždy viac či menej vecí, pre ktoré ťahajú za kratší koniec. Aj preto je Noctua NF-A12x25 PWM prvý ventilátor, ktorému udeľujeme najcennejšie redakčné ocenenie „Top-notch“.


Vyhlásenie výhercu Hádanky HWC (2022): Začiatkom mesiaca (2. 9. 2022) sme zverejnili mini článok s fotografiou v záhlaví, ktorá patrila nejakému ventilátoru a vy ste mali prísť na to, akému. Na info@hwcooling.net nám napísať, že s jedná o Gentle Typhoon (Scythe alebo Nidec Servo) a keď ste uviedli Adata XPG Vento Pro, tak aj to je správna odpoveď. Konštrukčne sa síce tento ventilátor (Vento Pro) od Gentle Typhoon trochu odlišuje, ale časť, ktorú bolo vidieť na fotke, majú spoločnú. Zo všetkých správnych odpovedí, ktoré ste nám zaslali do 13. 9. 2022 (23:59 CEST) sme vyžrebovali jednu, ktorá nám prišla z e-mailu jimek15o2@******.com. To je výherca, ktorému posielame dva kusy ventilátorov Noctua NF-A12x25 LS-PWM, ktoré boli čiastočne inšpirované ventilátorom Gentle Typhoon.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua

Pre používateľov, ktorý nesympatizujú s tradičnou hnedo-béžovou farebnou schémou Noctuy, chladič NH-D12L vychádza vo variante chromax.black. Ten sa od väčšiny konkurenčných modelov odlišuje nižšou výškou (pritom rebier má stále dosť). A ako jeden z mála dvojvežových procesorových chladičov NH-D12L chromax.black pri vertikálnej orientácii nikdy nekoliduje s pamäťovými modulmi na základnej doske. Celý článok „Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua“ »

  •  
  •  
  •  

Vydanie 140 mm next-gen ventilátorov Noctua sa drží plánu

Do nadpisu sa už nezmestil dovetok „aj napriek komplikáciám s rámčekom“. Hoci v pokročilejšej fáze prototypov Noctua prišla na to, že lopatky ventilátorov môžu za nepriaznivých okolností vplyvom deformácie rámčeka kolidovať, zdá sa, že opravy tejto nepríjemnosti neboli na dlho. Znovu sme v bode, keď to vyzerá, že 140-milimetrové LCP ventilátory Noctua sú za dverami maloobchodného trhu. Celý článok „Vydanie 140 mm next-gen ventilátorov Noctua sa drží plánu“ »

  •  
  •  
  •  

Novinka, ktorú by ste nemali počuť – Asus RTX 4080 Super Noctua

Najnovšiu spoločnú grafickú kartu Asusu a Noctuy sa tentokrát podarilo uviesť skôr ako kedykoľvek predtým. Asus RTX 4080 Super Noctua Edition vychádza súbežne s ostatnými modelmi. Noctua svoj chladič evidentne už k spokojnosti optimalizovala na staršom variante RTX 4080 a situácia na RTX 4080 Super sa nezmenila natoľko, aby bol potrebný zásah do konštrukcie. Všetko je pripravené na produkciu. Celý článok „Novinka, ktorú by ste nemali počuť – Asus RTX 4080 Super Noctua“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (37) Pridať komentár

  1. Vďaka za parádny test.
    Nad jednou vecou som sa zamýšľal. Keď si pozriem efektivitu podľa orientácie tak napr. pre 33dBA táto Noctua má koeficient 1,857 a Arctic P120 má 0,778. Takže viem odhadnúť že keď dám ventilátr za nylonový filter (nasávanie v skrinke) tak pre 33dBA mám statícký tlak pre Noctuu 0,56/1,857=0,302mm WC a pre P120 0,36/0,778=0,463mm WC?

    1. Je to trochu zložitejšie. Na lepšie chápanie niektorých meraní (a celkovo meraní ventilátorov ako takých) a mnohých konštrukčných detailov, sa budeme výhľadovo venovať v rôznych vzdelávacích článkoch. Trochu sa vrátime aj témam, ktoré boli rozoberané v rámci seriálu statický tlak vs. prietok, ale trochu podrobnejšie.

      Na základne spätnej väzby a niektorých reakcií uznávam, že niektoré veci treba pre ľudí, ktorí do problematiky nemajú až taký vhľad vysvetliť lepšie s dôrazom na väčšiu podrobnosť a jednoduchosť. Všetky tie veci okolo ventilátorov sú veĺmi, veľmi zložité a budeme mať ešte veľa práce okolo toho, aby všetkému ľudia rozumeli na dostatočnej úrovni. Stačí pre teraz takáto reakcia s tým, že aj túto problematiku neskôr podrobne rozoberieme s potrebnými súvislosťami, ktoré musia porozumeniu niektorých vecí predchádzať? Ten vyššie odkazovaný seriál, zdá sa, účel veľmi nesplnil. Možno aj preto, že bol trochu uponáhľaný…

      1. Zatiaľ stačí 🙂
        Úprimne priznávam že som stále zmätený čo je dôležitešie napr. na nylonovom filtre tlak či prietok? Je pre mňa správny pohľad že sa na to pozerám ako na ohmov zákon? ( I=U/R -> prietok = tlak / odpor prekážky) Určite by nejaký článok alebo séria článkov pomohla, ideálne aj s nejakými príkladmy/ukážkami.

        1. Určujúci a jediný dôležitý je tu prietok, jeho výsledky zohladňujú už aj statický tlak. So slovom „tlak“ treba narábať opatrne a rozlišovať, či je ním mienený statický, dynamický alebo celkový tlak. V kontexte filtrov a mriežkok, kde nemá zmysel sledovať intenzitu celkového tlaku v mieste prekážky, sú merania statického tlaku prakticky nepodstatné (a o efektivite hovorí vyšší/nižší prietok) Na úplnosť tieto merania ale archivujeme, možno sa niekedy na niečo budú hodiť, pri skúmaní nejakých závislostí a tak.

          Viem, že je to náročnejšie na pozorumenie. No, budeme sa tomu ešte venovať. Len si potrebujem na to dokázať vyhradiť dostatok času, voľnú hlavu a tak, pretože písať zložité veci jednoducho, populárne a úplne (nič nepreskakovať, aj keď to považujeme za samozrejmé), vyžaduje určitý kumšt. A hlavne musí byť človek svieži a ja som z toho obrovského množstva testov naprieč všetkými komponentami permanentne vyčerpaný. 🙂

  2. Úžasný detailný test ako vždy. Doteraz som používal Noctua AF14 (140mm) 7ks na starej zostave a pri dvoch nzxt 360mm Aio (na cpu aj gpu) som bol maximálne spokojný. Práve idem buildovať novú zostavu v skrini O11 Dynamic Evo a docela ma lákajú LianLi Unifan SL120. Veľmi rád by som v budúcnosti videl ich porovnanie vo vašich výsledkových tabuľkách vs tieto NF12x25. Neplánujete ich testovať? Prípadne SL12 INF.

    1. Postupne plánujeme otestovať a navzájom porovnať všetky ventilátory, ktoré sa predávajú.

      SL120 môžeme dať prioritu, ale nesľubujem, že ich testy stihneme odpublikovať ešte tento rok. Jeseň bude naŕočná. Všetky tie nové procesory, dosky, grafiky… 🙂

  3. Tak sme sa dočkali. 🙂 Nie je veľmi k tomu čo dodať, ani vytýkať. Som rád, že Sterroxy obhájili svoju povesť aj vo vašej metodike a že nevyskočili žiadne negatívne prekvapenia. Pred A12x25 som priznám sa nemal žiadnu superobľúbenú Noctuu čo sa fanov týka, možno S12A čo sa týka akustiky, ale s týmto sa naozaj trafili do čierneho. Som zvedavý čo predvedú s novou generáciou 140-tok.

    Jedna vec predsa len, ten pasívny režim. U mňa na Aquaere to ide polopasívne, rozbiehajú sa pri 10% PWM a vypínajú pri 5%, takže sa s tým dá pracovať, ak SW, resp. regulátor dokáže pracovať v tom rozpätí. Ale toto asi bude problém pri rozsahu s ktorým pracujú bežne dosky. Ani neviem, lebo reguláciu cez MB už roky nepoužívam.

    1. A vieš ty Miňo, že sa nemýliš s tým pasívnym režimom? Fakt neviem, kde som to zobral, ale mám to tak dlhodobo zafixované, že NF-A12x25 PWM pri nižšej intenzite PWM nevypína. A pritom to nie je vôbec pravda (v roku 2018 som to pritom ešte vedel správne :)) a evidnetne som to dokázal nemožné, prehliadnuť to aj pri testovaní rozbehových otáčok, kde musel ventilátor začínať z pasívneho režimu. Určite som túto blbosť už niekde písal, ale snáď zostala len na úrovni komentárov (a nedostala sa do žiadneho článku). Sakra, už som mal rozpísaný správu do Noctuy ohľadne toho, „čo urobíme“ s tým nevypínaním.. no ešteže si ma zastavil. 🙂

      Horšie je, že teraz nemáme žiadne negatívum. Jasné, je x vecí, ktoré sa dajú vylepšiť (ale bolo by nespravodlivé ich zrovna pri tomto ventilátore ich vyťahovať, keď to pri iných nerobíme). Vzhľadom na to, kam ceny vyhnali aj vystrelili aj niektoré výrazne menej efektívne (a celkovo konštrukčne horšie) ventilátory mi dokonca príde pomerne atraktívna dokonca aj ta cena NF-A12x25.

      1. Hehe, píšem si zásluhy! 😀 Ja som to mal dlho zafixované tak, že PWM Noctuy všetky štartujú pri 17% PWM. Minimálne všetky čo mi prešli cez ruky a bolo ich dosť. Zdalo sa mi to trochu čudné, ale asi to bola „štábna kultúra“, lebo fakt všetky presne na 17% sa roztočili. To bolo v dobe keď Noctua konečne prestala ignorovať PWM reguláciu a prakticky všetky modely v krátkom čase dostali PWM verzie.

        Až pri Sterroxoch sa to percento rozbehu zmenilo. Neviem či to platí všeobecne, lebo nevidím do toho s akým štandardom PWM pracuje Aquaero a či sa to nejak líši od toho ako sa chovajú na doskách. Ale som, v tom, že by to malo byť všade rovnaké. Len si vybavujem, že nejaký čas mali Aquaero s Noctuáckym PWM režimom nejaké problémy, ale to sa fixlo updatom SW.

        Ináč som zvedavý na ten Phanteks, lebo rozhodne to nie je zlý fan. Videl som pár porovnávačiek s Noctuou kde-kade, ale prišlo mi, že si to tých 5 mm hrúbky dostatočne neobhájilo a subjektívne som tiež rozdiel nezbadal, čo som ich mal v rukách. Ale to ja neviem presne odhadnúť. Som zvedavý na tvoje čísla.

        1. Jasné, vzorky T30 prišli do testlabu pomerne nedávno (konečne sa mi po veľmi dlhej dobe podarilo znovu obnoviť kontakt s Phanteksom), ale najprv si dáme ako predkrm Gentle Typhoon (a možno aj NF-S12A/B… tie sú síce zase trochu od veci, ale zase aby to po tomto teste NF-A12x25 nevyzeralo, že nám Noctua snáď niečo platí ;)), súhlasíš? 🙂

          1. Ja do toho nemám čo kecať. 😀 Ale isto, pôvodné GT bude zaujímavé vidieť, že kam ten koncept Noctua posunula.

    2. Ano aano konecne 🙂 Super test ako vzdy!

      Kazdopadne ked uz teraz vieme co sme asi tusili, a sice ze tato Noctua je fakt TOPka, by bolo jednoznacne dobre prihodit aspon 1-2 kusky podobnych vetrakov, nech mame poriadne s cim porovnavat. Pretoze zatial otestovane kusky niesu pre tuto Noctuu priama konkurencia. Idealne T30 ktory ma v rukave zopar slusnych vychytaviek.

      1. Priama konkurencia je minimálne v Silent Gale P12, BeQuiet! Silent Wings Pro 4 a CM MasterFan SF120M (dokonca sú to všetky drahšie ventilátory) a považoval by som za ňu z aktuálnych modelov aj Corsair AF120 či Asus Strix ROG XF120. Jasné, porovnanie NF-A12x25 s Phanteks T30 je atraktívne, ale pre ten iný formát (T30) ho vnímam ako samostanú kategóriu (pre tých, ktorým +5 mm nerozbije kompatibilitu s okolitými komponentmi).

  4. Prazdna sekce negativ v hodnoceni je ponekud divna.
    Miniimalne bych tam chtel videl cenu. 700 za vrtulku je masakr.

    1. Pred piatimi rokmi by som tam tú vyššiu cenu napísal, teraz už mi to príde nespravodlivé. Za rovnaké i vyššie ceny sa predáva veľmi veľa ventilátorov, ktoré kvalitatívnych vlastností NF-A12x25 nedosahujú v ničom a dodávajú sa v podstate bez príslušenstva. Odhliadnuc od väčších investícií do vývoja (neviem o nikom inom, kto by do nejakého svojho ventilátora projektoval toľko praktických aerodynamických originalít) je drahšia aj výroba pre drahší materiál, prísnejšie výrobné tolerancie a podobne. Vyčítať tak Noctue cenu práve za tento ventilátora fakt nedokážem, dokonca aby mi to skoro prišlo až ako pohŕadie správnym prístupom. A fakt za tým, že je to v tej tabuľke bez negatív nehľadajte nič iné než to, čo opisujem. S Noctuou máme taký zvláštny vzťah. Trochu sme sa pochytili už začiatkom roka (pri nejakých nezhodách k P12-redux) a príde čas, keď tak, ako teraz veľa vecí chválime, budeme v kontexte s ďalšími ventilátormi Noctua aj kritizovať. Po rozbore NF-S12 bude zrejme oheň na streche, ale holt niektoré veci sú také, aké sú (a našou úlohou je ich čo najpresnejšie zachytiť). 🙂

  5. SUPER vrtule, jak vyšla Noctua edice rtx 3070 měl jsem jasno. Po všech těch letech vrčení, cvakání a šustění všech vrtulí na nízký chod je tu něco, co je prostě inaudible a tečka.
    Za mě cena naprosto cajk. Člověk tuhle vrtuli musí chtít. Už bych neměnil, pokud jde o 120mm.
    Možná bych vyměnil 140mm case noctuy za posledni BeQuiet, nějak mi z nich rezonuje bedna od 450-600ot. A nejsem sám.

    1. Jasné no, to je tou kombinaćiou dlhých lopatiek z materiálu (PBT) nielen s nižšou pevnosťou, ale aj s príliš malou hrúbkou v najtenších miestach. Na základe vašej skúsenosti je teda dobre vidieť, ako sú tie naše merania vibrácií pekne replikovateľné do praxe. 🙂

      1. Rozmery lopatiek sú z pohladu celkových vibrácií pomerne dôležité. Ešte donedávna som tomu až takú váhu nedával, ale postupne ako pribúdajú nové a nové merania… na dvojnásovnej dĺžke, by sa, samozrejme, vlnil už krútiaci moment aj na sterroxe a tým by na pevné časti (na rámček) prenášol ovela intentívnejšie vibrácie ako keď sú tie lopatky stále relatívne krátke (ako na NF-A12x25). Jasné, menej pevný materiálu (napríklad i tomu PBT na Silent Wings 4) sa dá pomôcť väčšou hrúbkou alebo šiikovnejším zakrivením lopatky v jej hĺnkovej osi, ale priznám sa, že žiadne „ľahké“ riešenie mi nenapadá. Nejaké bizardnosti k tomu, ako odizolovať skrinku od vibrácií ventilátora sa vynárajú… nejaké hrubé valcové vložky z mäkkej peny s uzavretou bunkovou štruktúrou situácia čiastočne zachránia. 🙂

          1. Ahaaa, sakra, už v redakčáku vidím (tiež som si to mohol pozrieť skôr :)), na aký príspevok tá reakcia bola. To je nevýhoda tohto užšieho stromu diskusie s menším počtom úrovní. Je to síce asi lepšie, ako keď sa okno s príspevkom zužuje do tak úzkeho stĺpčeka, že okraje presahujú už i dlhšie slová, ale… no, zreteľná informácia o tom, ktorému príspevku ktorá reakcia patrí, by snaď mohla fungovať ja na automatickej báze, bez zbytočnej záťaže na prispievateľa (vypisovaním to ručne). Zistím, vylepšíme. Škoda len, že som to tu zaplevelil tým OT a epidot ten dotaz môže ľahko prehliadnuť. 🙂

            1. Neřekl bych, že Vaše reakce je ot, Ľubo. Snadno rozvedu 🙂 Vibrace by imho dobře řešil pěnový upínací úhelník, L profil, připojený k boku rámečku, kdyby se nehledělo na celkový prostor a upínací rozměry. NF-A14 mám ve skříni taky, podložený v rozích samolepícím pěnovým (dveřním) těsněním a připásaný měkkou gumou. Ale spíše než s vibracemi jsem měl při jeho použití potíže se skládáním vln. Musel jsem nějakou dobu všechny ventilátory ladit (nebo spíše rozlazovat), abych se vyhnul harmonickému projevu a docílil šumu nepoutajícího mou pozornost.

  6. Díky za super test, hezky to potvrzuje moje dlouhodobé dojmy a taky je to důvod, proč mám osm těchto ventilátorů ve své sestavě 😀

  7. Super test 😉 Potvrdil kvality ventilátora. Bude recenzia aj na Phanteks T30 alebo Noctua NF-F12 3k Industrial? To porovnanie menovaných by bolo zaujímavé pri 2k aj pri max otáčkach, aj keď by Ti testovacie prostredie asi levitovať začalo…

    1. Testovacím prostredím neotrasie ani 4000-otáčkový Alphacool ES 120mm, ktorý vibruje naozaj dosť. 🙂 Máme to ošefované a vibrácie sú tam, kde majú byť a kde byť nemajú, sú úplne odizolované. Cez držiak na konštrukciu tunela neprejde nič, tam ú vibrácie nulové (a skresľujú potom merania sekundárnym hlukom, ktorý je u každého ventilátora iný v závislosti od kvalitatívnych vlastností aplikačného prostredia, napríklad konkrétnej skrinky). Phanteks T30, samozrejme, bude. To je jasné. Ale ako som už viackrát spomínal, musíme to stavať s ohľadom na to, aby sa atraktivita tých testov zvyšovala z článku na článok čo najviac. Tak to je a inak to nemôže byť, aby sme sa tomu mohli venovať v takomto rozsahu a v takejto intenzite. Jasné, že keby to nestálo a nepadalo na týchto psychologických veciach, tak bude T30 v najbližšom článku. To si ale, žiaľ, dovoliť zatiaľ stále nemôžeme. NF-F12 je takisto v pláne (postupne chceme vzájomne porovnať všetky ventilátory, čo existujú :)), ale asi začneme štandardným, neindustriálnym variantom.

  8. super recenzia, ďakujem.
    nikde inde som nedokázal najsť niečo tak detailné.
    Zvažujem kúpu dvoch Noctua NF-A12x25 PWM, ktoré by som dal na FUMA 2 od scythe, ktorú už mám asi 2-3 roky.
    Rozmýšlal som, že by som týmto krokom mohol posunúť chladenie trochu „ďalej“.
    Neviem, či to je dobrý nápad ale v jednej recenzii som našiel, že to dokázalo s noctuou posunúť chladenie o pár stupňov.
    Ešte som uvažoval nad silent wing 4 PWM high-speed.
    možno to zariskujem a kúpim noctua a uvidím, čo to spraví 🙂

    1. Jasné, po nahradení pôvodných ventilátorov spomínanými určite zvýšite chladiaci výkon alebo súčasný chladiaci výkon udržíte pri výrazne nižšej hlučnosti. Ventilátory Noctua NF-A12x25 PWM a BeQuiet! Silent Wings 4 sú na úplne inej úrovni ako Kaze Flex II 120 (Slim).

      1. Môžem sa spýtať?
        Má zmyslel dávať na dual heatsink 3 ventilátory? či to už nemá zmyseľ a stačia dva.

        1. Chladiaci výkon tým zvýšite. Ten bude oproti dvom ventilátorom vyšší aj pri rovnakej hlučnosti (na dosiahnutie porovnateľného prietoku budú pri vyššom počte ventilátorov stačiť nižšie otáčky). Ale či to má zmysel je už otázka. Ani prítomnosť druhého ventilátora na krajnej veži obyčajne nerobí zázraky (nárast chladiacej efektivity zvýši, ale nebýva to dramatické) a tretí ventilátor na pasíve s pomerne úzkymi vežami… a navyše keď použijete ventilátory s vysokým statickým tlakom, aký majú Noctua NF-A12x25 PWM a BeQuiet! Silent Wings 4…

          No, s troma ventilátormi budeme výhľadovo testovať Fuma 3 a tam uvidíte, akým smerom sa to asi uberá.

          1. Kúpil som si teda 2x Noctua. A musím uznať, že je FAKT tichý ventilátor 🙂
            upravil som si krivky a trošku sa pohral. Nelutujem kúpu. Aj vdaka vašej recenzie som si ho vybral. 😉
            takže Noctua NF-A12x25 PWM a Fuma 2 heatsink idú k sebe 🙂

            1. Vďaka za správu o tejto skúsenosti. Aj ventilátor, ktorý vychádza v mnohých modelových situáciách výborne, môže vo vzácnych prípadoch „naraziť“. Typicky z dôvodu, že vplyvom konštrukcie pasívu vzniká výraznejšia rezonančná frekvencia spôsobovaná veľmi špecifickým obtekaním vzduchu cez rebrá chladiča a je hlučnejší.

  9. Stále čakám na recenziu T30tky, verím, že raz sa dočkám. Ale v každom prípade som už voľbu učinil, prvý raz od roku 2009 som sa odklonil od Noctuy. Uvidíme, ako obstoja vekom.

  10. zaujimave ze hlucnost pri max otackach bez prekazok sa znizila zaradenim prekazky radiatora, ale ine typy prekazok hlucnost zvysili

    1. To, do akej miery má daná prekážka vplyv na hlučnosť je dané tým, ako mení charakter prúdenia vzduchu. Ventilátory počujeme hlavne kvôli turbulenciám. Pokiaľ prekážka dokáže potlačiť mikroturbulencie, tak sa môže stať, že sa hlučnosť znížiť. A na úrovni radiátorov sa to stáva. Vďaka hrubšiemu profilu je priechod vzduchu v niektorých situáciách menej turbulentný (ako bez neho) a teda tichší. Rozhodne to ale neplatí vždy, skôr je to vzácnosť závislá od samotného ventilátora a konkrétneho radiátora. Aj pokiaľ radiátor trochu skrotí mikroturbulencie, tak môže byť chod vo finále hlučnejší pre nejakú agresívnu rezonančnú frekvenciu, ktorú u daného ventilátora podnecuje. Je to zložitejšia téma, ktorú mám poznačenú v poznámkach na „hlbší rozbor so spektrografmi“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *