Test Philips 276C8 – displej na stračej nôžke

Testovanie a záver

Tenký, elegantný a s netradičným štvorcovým stojanom, do ktorého sú vstavané všetky konektory. To je Philips 276C8. Monitor sa chváli aj podporou HDR, USB-C či dokonca 75 Hz a FreeSync. Z parametrov a z fotiek to vyzerá, že by mohlo ísť o prvý takto štíhly monitor, ktorý pekne zapadne i do modernej kancelárie. Jedna vec sú však papierové predpoklady a druhá, ako monitor obstojí v praxi naprieč meraniami.

Gamut, jas a odchýlka

Vlastnosti displeja sme otestovali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Displej je IPS s uhlopriečkou 27″ a pomerom strán 16:9, rozlíšenie má 2560 × 1440 px, antireflexnú úpravu a minimalistické rámčeky z troch strán displeja. Obnovovacia frekvencia je netradičných 75 Hz a podporou FreeSync na rozsahu 48 – 75 Hz. 75 Hz si musíte v nastaveniach zmeniť sami, základná hodnota je bežných 60 Hz. Otestoval som 75 Hz na HDMI aj USB-C, v oboch prípadoch fungoval monitor bez problémov. Naopak G-Sync sa ani v jednom režime nepodarilo aktivovať, v Nvidia Control Panel jednoducho táto možnosť chýba. Monitor tak má FreeSync, no G-Sync na ňom nerozbeháte. Výrobca označuje monitor aj ako HDR, no reálne žiadnu certifikáciu (VESA HDR 400) neponúka.

Kvalitu zobrazenia sme porovnali v základnom režime, teda takom, v akom bude monitor hneď po rozbalení. Druhé meranie bolo v režime sRGB. Monitor sa chváli širokým farebným gamutom so 131 % pokrytím sRGB a 114 % NTSC. Jas by mal byť 350 nitov a kontrast 1000:1. Aké hodnoty sme namerali? V prvom rade je veľkým prekvapením, že lepšie hodnoty vyšli z merania v základnom režime, kde aj gamut bol 100 %, na rozdiel od 97 % v dedikovanom režime sRGB. Z vykreslenia gamutu je vidieť, že v základnom režime je zobrazených viac farieb ako je sRGB spektrum a po aktivovaní sRGB režimu sa počet zobrazených farieb zníži a to až pod hranicu spektra sRGB. To má zmysel vtedy, keď je potreba navodiť a farebne zosynchronizovať farebný priestor s iným zariadením, ktoré takisto pokrýva sRGB. Na bežné použitie je ale pre sýtejšie farby samozrejme vhodnejší továrenský profil.

Pri základnej teplote farieb 6500K je jas 388 nitov, no po prepnutí na režime Native sa dostanete až na 417 nitov, čo je pomerne slušná hodnota. Nameraný kontrast je ale len 750:1, čo je menej ako prezentovaných 1000:1. Meranie sondou tiež potvrdilo odchýlky v uniformite v ľavej časti panelu. Monitor ponúka až päť úrovní gama, pri ktorých sme vždy namerali o 0,1 vyššiu hodnotu akú mal daný režim mať, okrem 2,2, ktorá bola presná. 

Input Lag a Smart Response

Na monitore sme odmerali aj input lag a to vo viacerých režimoch. Podobne ako na predchádzajúcom monitor od Philips, aj tu nájdete funkciu Smart Respone.

Môžete vidieť, že hodnoty 10,0, 9,9, 9,6 a 9,3 ms sú lepšie ako 12,9 12,5, 12,3 a 11,1 ms pri 328E1CA. Zaujímavosťou je, že po vypnutí funkcie HDR sa input lag ešte zníži o 0,1 ms vo všetkých režimoch.

Vplyv Smart Response sme preverili aj v teste UFO, kde rozdiely medzi jednotlivými režimami sú viditeľné aj voľným okom. Ghosting pri vypnutom je viditeľný, za objektom ostáva mierny duch. Po prepnutí na režim Rychlý sa duch stratí a UFO je najostrejšie zo všetkých režimov. V módoch Rychlejší a Nejrychlejší sa objavuje inverse ghosting, ktorý je veľmi viditeľný a rozhodne tak tieto režimy neodporúčam používať.

PiP a PbP

Zásadnou chybou predchádzajúceho 32″ monitoru Philips bola absencia režimov na pripojenie dvoch zariadení. Tento nedostatok už výrobca pri 276C8 neopakoval a nájdeme tu aj PiP, aj PbP.

V režime PiP si viete zvoliť veľkosť okna druhej obrazovky z troch veľkostí aj jej umiestnenie v jednom zo štyroch rohov.

Následne viete prepnúť medzi zdrojmi a to čo bolo minimalizované bude maximalizované a naopak.

PbP zase umožňuje zobraziť dve obrazovky vedľa seba a prepínať medzi nimi.

V každom z režimov viete aj zvoliť, z ktorého zdroja chcete prenášať audio do 3,5 mm konektora pre slúchadlá.

Pre testovaní sme mali zapojení Acer Swift 3 cez HDMI a Asus ROG Zephyrus G14 cez USB-C. G14 sa tak aj nabíjala, čo je jednou z hlavných predností tohto monitora.

Záver

Philips 276C8 je pomerne netradičný monitor vo viacerých ohľadoch. Hneď po rozbalení zaujme prémiovým dizajnom a malou hrúbkou len tesne nad 6 mm. Ďalším prekvapením je stojan, ktorý je integrovaný, čo by nebolo nič zvláštne, keby neukrýval v sebe všetky konektory vrátane joysticku pre ovládanie menu OSD. Dvojica HDMI je doplnená o USB-C, ktoré slúži nielen na prenos obrazu, ale dokáže aj nabíjať váš notebook, čo sme aj vyskúšali. Reálne tak môžete využívať tento monitor v tzv. one cable režime a teda, že k notebooku pripojíte po príchode domov/do práce len jediný kábel a video aj nabíjanie je vyriešené. Je to veľmi pohodlné a elegantné riešenie.

Monitor sa síce pýši označením HDR, no opäť ide len ako akúsi pseudo nálepku, kedy monitor reálne nespĺňa žiadnu certifikáciu ako VESA HDR 400, ale dokáže prehrať obsah HDR, v tomto prípade HDR10. O plnohodnotný zážitok nepôjde, na to jas 388 – 417 nitov nestačí a takisto by ste na to potrebovali aspoň FALD ak nie microLED/OLED. To však nie je prioritou tohto monitora. Čo však rozhodne prekvapením je, je 75 Hz obnovovacia frekvencia, vďaka ktorej bude používanie monitora plynulejšie aj na desktope aj v hrách, ktoré zase využijú AMD FreeSync. Žiaľ, monitor s G-Sync kompatibilný nie je. Aktuálna cena okolo 300 eur je pomerne vysoko nastavená, hlavne, keď sme tu mali herné či 4K monitory v cenách okolo 300 – 400 eur. Platíte sa dizajn, USB-C aj ostatné vychytávky, ktoré sme spomenuli.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

AOC U32P2CA – Známa tvár s nový trikom

Pri pohľade na U32P2CA môžete zažiť mierne deja-vu. Ide totiž o vynovenú verziu U32P2, ktorý sme pred nejakým časom testovali. Novinka navonok neponúka žiadne zmeny a neprináša ani nový panel, ale jedno zásadné zlepšenie, ktoré ocenia najmä používatelia notebookov. Ako už možno podľa modelového označenia tušíte, ide o USB-C konektor. A nie hocijaký, ale s podporou 65 W nabíjania aj DisplayPort 1.2. Celý článok „AOC U32P2CA – Známa tvár s nový trikom“ »

  •  
  •  
  •  

Uperfect UGame K118 – veľký prenosný monitor nielen pre hráčov

Téme prenosný monitorov sme sa už párkrát venovali a teší ma preto fakt, že sa k nám dostal aj ďalší model na test. To od v našich končinách menej známeho výrobcu, ktorý je však špecialistom na prenosné monitory, dvojobrazovkové zostavy či dokonca dotykové tablety a lapdocky. Prvý monitor, ktorý nám výrobca poslal na test, je 18-palcový WQXGA herný model so 144 Hz obnovovacou frekvenciou obrazu. Celý článok „Uperfect UGame K118 – veľký prenosný monitor nielen pre hráčov“ »

  •  
  •  
  •  

Pravá čierna na rýchlom kinoformáte – MSI MEG 342C QD-OLED

Monitory s panelmi OLED sa pomaly dostávajú na trh v rôznych formátoch a rozmeroch. Po masívnom 42-palcovom modeli ROG sa nám do rúk dostal aj širokáč od MSI. Ten ponúka ešte rýchlejší panel so 175 Hz, ale čo je ešte zaujímavejšie, je použitie QD-OLED, ktoré bude mať u nás premiéru. A ako sa na prémiový monitor patrí, nechýba ani rozbočovač s USB-C či osvetlenie RGB LED. Celý článok „Pravá čierna na rýchlom kinoformáte – MSI MEG 342C QD-OLED“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *