Veľký test CPU: 3× AMD Ryzen 3000 vs. 3× Intel Coffee Lake

Parametre a detaily

Tretia generácia procesorov AMD Ryzen je tu a s ňou aj 7nm výrobný proces a výrazný nárast IPC. S touto prelomovou sériou Intel dostáva naozaj plnohodnotného konkurenta a to už nie je len cenovou politikou, ale aj reálnym výkonom. Trh počítačov už dlho nebol tak zaujímavý, ako je v tomto roku. Nové modely sme otestovali naprieč všetkými triedami, od Ryzen 5 po Ryzen 9, a to v porovnaní s ekvivaletnými Core i5/7/9.

Hodnotenie

Ryzen 3. generácie je rozhodne krok vpred a AMD prinieslo na trh veľmi schopnú platfomu. Kým prvá a druhá generácia strácali na Intel zhruba 10–15 % výkonu predovšetkým v single-core testoch, tretia generácia toto manko úplne zmazala a v niektorých testoch dokonca Intel poráža. Na prácu sú nové Ryzeny bezpochyby lepšie ako čokoľvek Intel momentálne ponúka. S hrami je to trochu diskutabilné, nemali sme zatiaľ možnosť otestovať náš tradičný zoznam hier, no Far Cry 5 ukazuje, že Intel asi stále bude o pár percent lepší. Musím však otestovať viac hier, aby sme si spravili širší pohľad.

Prevádzkové vlastnosti nových procesorov AMD sú oveľa lepšie a predpokladáme, že je ešte priestor na zlepšenia pomocou nových BIOSov a ovládačov čipsetu. Launch Ryzen 3000 sa totiž nezaobišiel bez problémov a práve vysoká voltáž a zvláštne správanie taktov boli jedným z problémov, ktoré sme aj my zaregistrovali. Musíme dať AMD aj výrobcom dosiek trochu čas na optimalizáciu, nakoľko to vyzerá tak, že celý launch bol uponáhľaný a nie všetko sa podarilo do vydania odladiť.

Nová generácia procesorov AMD prináša na trh čerstvý vietor a ozajstného konkurenta a ani najväčší fanúšikovia Intelu už nemôžu povedať, že AMD nepredstavuje žiadnu konkurenciu. Za prelomový bod pokladáme predovšetkým dotiahnutie a prekonanie singe-core výkonu, nakoľko multi-core mala lepší prvá aj druhá generácia.

Novým procesorom Ryzen sa budeme venovať aj v ďalších článkoch, rozoberieme si architektúru, zmeny oproti predchádzajúcej generácii, pozrieme sa na pretaktovanie a testovať budeme aj viacero základných dosiek X570. No, máte sa skrátka na čo tešiť!


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

MSI přestává prodávat grafiky Radeon. Soustředí na GeForce

Vypadá to, že se opět zmenší výběr grafických karet AMD Radeon. Ty výrobci obvykle nabízejí v menším počtu variant proti grafikám Nvidia GeForce, ale je i o dost více výrobců, od nichž se dá koupit grafika Nvidie, proti těm, kteří vyrábějí Radeony. Mezi těmi teď ubude společnost MSI, která podobně jako Asus nebo Gigabyte dlouho vyráběla grafiky obou značek, ale nyní se přeorientovává čistě na Nvidii. A prakticky s okamžitou platností. Celý článok „MSI přestává prodávat grafiky Radeon. Soustředí na GeForce“ »

  •  
  •  
  •  

Windows 11 už nepoběží na dalších procesorech, potřebují SSE4.2

Letos Microsoft naplnil mlhavá varování provázející od vydání kompatibilitu Windows 11 se staršími počítači, jejichž procesory nejsou oficiálně podporované, a začal používat instrukci POPCNT, čímž systém přestává fungovat na řadě procesorů. To však nebylo všechno a požadavky se mohou dále zvyšovat. Teď totiž Windows 11 začínají vyžadovat další instrukční rozšíření, které odstaví další skupiny procesorů, mezi nimi i Phenomy a první APU. Celý článok „Windows 11 už nepoběží na dalších procesorech, potřebují SSE4.2“ »

  •  
  •  
  •  

Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6

O Velikonocích se objevily údajné specifikace pro grafické karty Radeon RX 8000, tedy nové grafiky založené na architektuře RDNA 4 pro mainstream a levnější část trhu (zatímco highendový model údajně AMD zrušilo). Teď se k nim objevila další zvěst, dle níž AMD u těchto grafik nepřejde na novou technologii pamětí GDDR7, která se má objevit u Nvidie. Vypadá to však, že ani nevyužije možností rychlejších pamětí GDDR6, které jsou na trhu. Celý článok „Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (4) Pridať komentár

  1. Nějak sem nikde nenašel info na jaké grafice byl proveden herní test – jen z obrázků to byl evidentně Gigabyte. V každém případě z jedné hry lze těžko dělat závěry. Těším se jestli uděláte nějaké podrobnější přímé srovnání herního výkonu.

    1. Ahoj, máš pravdu, v tabuľke testovacej konfigurácie som zabudol uviesť grafickú kartu. Ide o Gigabyte RTX 2080 Ti Gaming OC a tabuľka už je doplnená. Viac testov hier je v pláne, no vzhľadom na časovú náročnosť nebolo možné otestovať 5-6 hier už do tohto článku. Taktiež bude rozumnejšie hry otestovať teraz, keď vyšli nové čipset ovládače a nová AGESA a tým pádom aj BIOSy. Sami sme zvedaví, aký bude praktický výkon, keď AMD odladí všetky detaily. V pláne je teda viacero článkov a test hier je medzi nimi 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *