Intel Core i7-10700K: nižšie číslo, lepšia cena, vyšší výkon?

Vyladená Core i9-9900K

V poslednom teste Core i9-10900K sme zistili, že je síce skvelý na hry vo vysokých fps, no spotreba, cena a pracovný výkon nie sú také dobré, ako ponúka konkurenčné AMD. Intel si tak stále udržal náskok v hrách, no 10900K rozhodne nie je ideálny procesor. Ak sú vašou prioritou hry, alternatívou môže byť Core i7-10700K, ktorý je vlastne len preznačený a mierne upravený Core i9-9900K.

Nový na povrchu, starý vo vnútri?

Core i7-10700K je prakticky náhradou za Core i9-9900K, s ktorým zdieľa veľa podobného. Má rovnako 8 jadier a 16 vlákien, 16 MB cache, 14 nm výrobný proces, dá sa taktovať a má integrovanú grafiku. Podľa vzoru novej i9-10900K však oficiálne podporuje rýchlejšie 2933 MHz pamäte a má aj vyššie 125 W TDP. Ako iste viete, 9900K s 95 W TDP bola terčom kritiky, tak pre tentokrát už Intel hodnotu TDP dvihol, no nič sa nezmenilo na tom, že už o reálnej spotrebe dlho nevypovedá a ide tak len o pseudo hodnotu. 

Príslušnosť k 10. generácii Comet Lake-S taktiež znamená zmenu pätice na LGA1200, teda 9900K a 10700K sú navzájom kompatibilné. 9900K neosadíte do novej dosky Z490 a 10700K zase do staršej Z390. Podobne ako pri 10900K aj tu boli navýšené takty a taktiež použité nové technológie Turba. Nenájdeme tu však Thermal Velocity Boost, ktorý je rezervovaný len pre nové i9. 10700K tak má „len“ štyri hodnoty taktov. Základný 3,8 GHz, Turbo Boost 2.0 jedného jadra 5,0 a všetkých 4,7 GHz. Turbo Boost Max 3.0 pre vybrané jadro je nastavený na 5,1 GHz. V praxi to teda znamená nárast base clock o 200 MHz a 100 MHz pre jedno jadro za predpokladu optimálnych tepelných podmienok.

Rozdiel v balení i9 a i7 je po dizajnovej stránke veľký. Obsah balenia je však totožný, opäť len dokumentácia a procesor, ako už je zvykom.

Základné parametre



Porovnávať budeme predovšetkým 10700K s 9900K, no v grafoch na lepší prehľad uvidíte aj 10900K a 3900X.

Podobne ako pri 10. generácii aj staršia i9 má prémiovejšie balenie. V oboch prípadoch však ide len o efekt a žiadnu inú pridanú hodnotu v tom nehľadajte.

Pri pohľade na porovnávané procesory můžete vidieť, že sú na prvý pohľad takmer zhodné, no líšia sa v niekoľkých detailoch. Hlavným sú predovšetkým výrezy na uchytenie v pätici. 10700K ich má v spodnej časti, 9900K v hornej. Je preto fyzicky nemožné procesory osadiť do nesprávnej pätice.

Rozdiel medzi 9. a 10. generáciou je tiež v hrúbke kremíka vnútri procesora. Vďaka tomu môže byť IHS na odvod tepla väčšie a malo by to byť aspoň čiastočné riešenie veľkej spotreby, akú ste videli pri 10900K. Tejto problematike sme sa venovali v samostatnom článku, v ktorom nájdete k tejto téme viac informácií.

Metodika testovania

Procesory sme testovali v domácom, nie laboratórnom prostredí. Napriek tomu bola snaha o čo najpresnejšie výsledky. Tie sú preto priemerom nameraných hodnôt z opakovaných testov. Snažili sme sa eliminovať faktory, ktoré by ovplyvnili výkon okrem samotného procesora a základnej dosky. Použili sme tak v oboch prípadoch rovnaké komponenty. Idea všetkých testov bola základné nastavenia a zapnúť XMP, žiadne iné úpravy neboli spravené. Takto bude totiž väčšina používateľov aj reálne fungovať.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Windows 11 už nepoběží na dalších procesorech, potřebují SSE4.2

Letos Microsoft naplnil mlhavá varování provázející od vydání kompatibilitu Windows 11 se staršími počítači, jejichž procesory nejsou oficiálně podporované, a začal používat instrukci POPCNT, čímž systém přestává fungovat na řadě procesorů. To však nebylo všechno a požadavky se mohou dále zvyšovat. Teď totiž Windows 11 začínají vyžadovat další instrukční rozšíření, které odstaví další skupiny procesorů, mezi nimi i Phenomy a první APU. Celý článok „Windows 11 už nepoběží na dalších procesorech, potřebují SSE4.2“ »

  •  
  •  
  •  

Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6

O Velikonocích se objevily údajné specifikace pro grafické karty Radeon RX 8000, tedy nové grafiky založené na architektuře RDNA 4 pro mainstream a levnější část trhu (zatímco highendový model údajně AMD zrušilo). Teď se k nim objevila další zvěst, dle níž AMD u těchto grafik nepřejde na novou technologii pamětí GDDR7, která se má objevit u Nvidie. Vypadá to však, že ani nevyužije možností rychlejších pamětí GDDR6, které jsou na trhu. Celý článok „Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6“ »

  •  
  •  
  •  

AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5

Jak daleko je přesně chvíle, kdy AMD vydá novou generaci procesorů s chystanou architekturou Zen 5, stále není jasné. Ale zřejmě se ten okamžik přiblížil, protože základní desky už pro ně začínají přidávat podporu v BIOSech, respektive UEFI firmwarech. To je důležité i proto, aby desky koupené v e-shopech nové procesory hned po vydání podporovaly (byť dnes už to s možnostmi flashování z USB není tak kritické). Celý článok „AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (10) Pridať komentár

  1. Škoda, že v testu není i slabší, ale velmi zajímavý Ryzen 3700X, což je podle mě procesor pro běžného smrtelníka (protože dát 12k za procesor už mi přijde zbytečně moc).

    1. Nevím proč, totiž zbežně z testu vyplývá, že oproti 9900K (výkonový ekvivalent 3700X) je 10700 celkově horší (s výjimkou teplot) – je to i dostatečně osvětleno v závěru, zbytečnější kousek křemíku aby pomalu pohledal 😉

      1. Ano, Intel 10700 je nejzbytečnější kousek křemíku, ale mě osobně by prostě zajímalo přímé srovnání v jednom testu, ne nějaké ekvivalenty ani nic podobného. To je to takový problém???

          1. Tenhle test mi musel uniknout, díky 😉 Tohle bohatě stačí 🙂
            Jen, pokud jsou ty metodiky podobné, nebylo by od věci dělat sumář testovaných procesorů, jako to bývalo na PCtuning…

            1. Když sumář, tak snad raději extrahardware (RIP). Jak jsi na to kápl, metodiky nejsou stejné, jen podobné. Změna v herním testu narušila kontinuum a 3700X nemusí být v testlaboratoři s i jinak omezenými prostředky zrovna po ruce, takže lze myslím pochopit, proč jsou věci tak, jak jsou.

              1. Tak třeba dojde k doplnění o verze XT a na stejné metodice pak i test Zen3. Tenhle web se mi líbí, dělá věci poctivě a ty testy mají fakt úroveň. Škoda, že jich není víc, ale jen tak dál 😉

                1. Už test 10700 je v celku plýtvání časem a prostorem, srovnání s XTčky by tomu ale nasadilo korunu 😀 Určitě se ale můžu těšit na zajímavější test lacinějších Intelích dvanáctivláken, které se jako základ do příchodu Rocket Lake/Vermeer jeví velmi životaschopně.

  2. zdavim, diky za recenzi. Mala chybicka – zaverecna tabulka shrnuti je pro AMD Ryzen 3 3300X a ne Intel Core i7-10700K

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *