Intel Core i7-10700K: nižšie číslo, lepšia cena, vyšší výkon?

Hodnotenie

V poslednom teste Core i9-10900K sme zistili, že je síce skvelý na hry vo vysokých fps, no spotreba, cena a pracovný výkon nie sú také dobré, ako ponúka konkurenčné AMD. Intel si tak stále udržal náskok v hrách, no 10900K rozhodne nie je ideálny procesor. Ak sú vašou prioritou hry, alternatívou môže byť Core i7-10700K, ktorý je vlastne len preznačený a mierne upravený Core i9-9900K.

Hodnotenie

Intel Core i7-10700K je zaujímavý procesor pre hráčov, ale potom už pre nikoho iného. Ponúka porovnateľný alebo mierne vyšší výkon ako 9900K, no za výrazne nižšiu cenu. Dalo by sa povedať, že ide o rebrand, no isté zmeny procesor predsa len prináša. Tie sú však v celkovom pohľade zanedbateľné a pre majiteľov 9900K je upgrade na 10700K úplne zbytočný. 10700K je zaujímavý skôr z pohľadu ceny/výkonu pre hranie hier a to najmä pri vysokých fps. Vzhľadom na nižšiu cenu oproti predchodcovi a nie veľké straty na 10900K v hernom využití to nemusí byť úplne zlý deal. Oproti predchodcovi potešia lepšie teploty vďaka prepracovanému zloženiu. Spotreba je však takmer rovnaká.

Na čokoľvek iné okrem hrania je 10700K ťažké odporučiť. Nachádza sa v rovnakej cenovej kategórií ako 3900X, ktorý ho v akýchkoľvek testoch produktivity zadupe pod zem. Jediné, kde môže mať Intel výhodu sú aplikácie, ktoré dokážu využiť integrovanú grafiku na HW akceleráciu. AMD žiaľ iGPU nemá a Intel tak ponúka v tejto oblasti čosi naviac. Aby som to zhrnul, prechod zo staršieho 9900K na 10700K je zbytočný a o 10700K zvažujte len v prípade, že aktuálne hľadáte procesor pre hranie hier pri nadštandardne vysokých fps a plánujete stavať počítač od základu. Reálne však aktuálny čas na zostavenie počítača nepokladám za vhodný, najmä pre blížiace sa nové grafiky od Nvidie ako aj nové Ryzeny, ktoré môžu výrazne zmeniť rozloženie síl na trhu.


Procesor si môžete zakúpiť u nášho partnera czc.cz za 11 341 Kč/425 eur.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Windows 11 už nepoběží na dalších procesorech, potřebují SSE4.2

Letos Microsoft naplnil mlhavá varování provázející od vydání kompatibilitu Windows 11 se staršími počítači, jejichž procesory nejsou oficiálně podporované, a začal používat instrukci POPCNT, čímž systém přestává fungovat na řadě procesorů. To však nebylo všechno a požadavky se mohou dále zvyšovat. Teď totiž Windows 11 začínají vyžadovat další instrukční rozšíření, které odstaví další skupiny procesorů, mezi nimi i Phenomy a první APU. Celý článok „Windows 11 už nepoběží na dalších procesorech, potřebují SSE4.2“ »

  •  
  •  
  •  

Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6

O Velikonocích se objevily údajné specifikace pro grafické karty Radeon RX 8000, tedy nové grafiky založené na architektuře RDNA 4 pro mainstream a levnější část trhu (zatímco highendový model údajně AMD zrušilo). Teď se k nim objevila další zvěst, dle níž AMD u těchto grafik nepřejde na novou technologii pamětí GDDR7, která se má objevit u Nvidie. Vypadá to však, že ani nevyužije možností rychlejších pamětí GDDR6, které jsou na trhu. Celý článok „Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6“ »

  •  
  •  
  •  

AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5

Jak daleko je přesně chvíle, kdy AMD vydá novou generaci procesorů s chystanou architekturou Zen 5, stále není jasné. Ale zřejmě se ten okamžik přiblížil, protože základní desky už pro ně začínají přidávat podporu v BIOSech, respektive UEFI firmwarech. To je důležité i proto, aby desky koupené v e-shopech nové procesory hned po vydání podporovaly (byť dnes už to s možnostmi flashování z USB není tak kritické). Celý článok „AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (10) Pridať komentár

  1. Škoda, že v testu není i slabší, ale velmi zajímavý Ryzen 3700X, což je podle mě procesor pro běžného smrtelníka (protože dát 12k za procesor už mi přijde zbytečně moc).

    1. Nevím proč, totiž zbežně z testu vyplývá, že oproti 9900K (výkonový ekvivalent 3700X) je 10700 celkově horší (s výjimkou teplot) – je to i dostatečně osvětleno v závěru, zbytečnější kousek křemíku aby pomalu pohledal 😉

      1. Ano, Intel 10700 je nejzbytečnější kousek křemíku, ale mě osobně by prostě zajímalo přímé srovnání v jednom testu, ne nějaké ekvivalenty ani nic podobného. To je to takový problém???

          1. Tenhle test mi musel uniknout, díky 😉 Tohle bohatě stačí 🙂
            Jen, pokud jsou ty metodiky podobné, nebylo by od věci dělat sumář testovaných procesorů, jako to bývalo na PCtuning…

            1. Když sumář, tak snad raději extrahardware (RIP). Jak jsi na to kápl, metodiky nejsou stejné, jen podobné. Změna v herním testu narušila kontinuum a 3700X nemusí být v testlaboratoři s i jinak omezenými prostředky zrovna po ruce, takže lze myslím pochopit, proč jsou věci tak, jak jsou.

              1. Tak třeba dojde k doplnění o verze XT a na stejné metodice pak i test Zen3. Tenhle web se mi líbí, dělá věci poctivě a ty testy mají fakt úroveň. Škoda, že jich není víc, ale jen tak dál 😉

                1. Už test 10700 je v celku plýtvání časem a prostorem, srovnání s XTčky by tomu ale nasadilo korunu 😀 Určitě se ale můžu těšit na zajímavější test lacinějších Intelích dvanáctivláken, které se jako základ do příchodu Rocket Lake/Vermeer jeví velmi životaschopně.

  2. zdavim, diky za recenzi. Mala chybicka – zaverecna tabulka shrnuti je pro AMD Ryzen 3 3300X a ne Intel Core i7-10700K

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *