Gigabyte B760I Aorus Pro DDR4: Malá, silná, cenou atraktívna

Ako to vyzerá v BIOSe

V testoch sme sa venovali základnej doske Mini-ITX. Nad tento formát sa zvykne v súvislosti s výkonnými procesormi dávať varovný prst, ale často neopodstatnene. To by bolo dokonca aj v prípade jedného z najlacnejších modelov pre platformu LGA 1700 – B760I Aorus Pro DDR4. „Odrezané“ je predovšetkým to, čo nemusíte potrebovať napríklad preto, že väčší počet slotov nielenže nevyužijete, ale ani nezapadá do vízie priestorovo úspornej PC zostavy.

Ako to vyzerá v BIOSe

Používateľské rozhranie „Easy mode“ je pomerne bohaté. V porovnaní s doskami Asus a MSI je plnšie. Teda, stále je reč o Easy mode, teda o tom, čo kto dostal na prvú obrazovku. U Gigabyte (oproti iným) je to napríklad vyvedenie prepínačov „PerfDrive“ na rýchlu zmenu profilu CPU. Napríklad s deaktivovanými E jadrami. Celkovo je tu ale viac prepínačov, aj pokiaľ ide o (de)aktiváciu ReSizable BAR, ktorého nastavenie MSI z prostredia Easy mode nerieši vôbec. Na rozdiel od Asusu tu má Gigabyte aj viac ukazovateľov, napríklad o frekvencii CPU. Ale i rýchlosti RAM, a tu si za uvádzanie MT/s (namiesto MHz) zaslúži malú pochvalu.

Podrobnejšie detaily, napríklad o CPUID či Mac adrese adaptéra LAN nájdete v pokročilom režime (doň prejdete stlačením klávesu F2) na karte System info.

   

Karta pre pokročilejšie, ale často používané voľby (vrátane LLC či napätia DRAM) je „Favorites“ (F11). Vďaka nej vás nemusí zaujímať karta Tweaker, kde je, samozrejme, podstatne viac možností.

Karta Tweaker začína tlačidlom Gigabyte PerfDrive, o ktorom sme už písali – to slúži na nastavenie profilu s preferovanými nastaveniami pre procesor s ohľadom na rôzne očakávania. Maximálny výkon? Max turbo.

   

Správa napájacích limitov je na karte Tweaker v sekcii „Advanced CPU settings, Turbo power limits“. Tie si môžete nastaviť presne podľa toho, ako chcete zastropovať spotrebu. To možno i s ohľadom na obmedzené možnosti použitého chladiča CPU. My vždy v rámci jedného, hlavného režimu (pre všetky testy) limity napájania odomykáme na maximum a potom ich ešte znižujeme na úroveň 125 W pre dlhodobý výkon.

Nastavenia pamätí pre každého nemusia končiť povolením XMP. S niektorými modulmi sa totiž môže pamäťový radič nastaviť na polovičnú priepustnosť, než aká je možná a ľahko dosiahnuteľná. To je aj náš prípad s pamäťami Patriot Blackout (3600 MHz/CL18), s ktorými Gear 1 musíte nastaviť ručne. My to však nemeníme, aby sme zachovali určitú identitu, modelovú situáciu, s ktorou sa stretne väčšina používateľov.

    

Je však dobré vedieť, ako o trochu zvýšiť rýchlosť platformy a aj to, prečo sú na B760I Aorus Pro DDR4 v našich rýchlostných testoch veci o chlp pomalšie ako na iných doskách, ktoré s takto rýchlymi pamäťami obvykle idú na Gear 1 automaticky, po aktivácii XMP. Nejde tu prakticky o nič iné, hoci nižšia rýchlosť býva aj dôsledkom zásahu nastavení násobiča po detekcii aplikácie používajúcej inštrukcie AVX.

Nakoľko sa tu jedná o typicky vyššiu záťaž a B760I Aorus Pro DDR4 má „iba“ priemernú napájaciu kaskádu, pri vysokej AVX záťaži, Gigabyte v továrenských nastaveniach výkonnejšie procesory trochu obmedzuje povolením iba nižších ako maximálnych násobičov. To je aj prípad testovacieho Core i9-13900K. Aj to si môžete na používateľskej úrovni prispôsobiť a v prípade potreby negatívny offset znížiť alebo úplne vypnúť. S úspornejšími procesormi môže byť vypnutý už na „Auto“, je to individuálne.

Rozhranie na správu ventilátorov (Smart Fan 6) je, ak ako to býva u Gigabyte výkon, špičkové. Tým myslíme najdetailnejšie a najpohodlnejšie možnosti nastavenia ventilátorov súčasne. V tomto smere je Gigabyte o trochu ďalej než Asus (kde teplotné zdroje zmeníte až mimo obrazovku s vývojovým grafom) či MSI.

   

Pri Gigabyte je možné percentuálne hodnoty PWM/DC a teplôt, na ktoré sa viažu, vpisovať aj ručne. Systém „drag and drop“ priamo na grafe zmenou polohy jednotlivých bodov je síce skvelý, ale každému vyhovovať nemusí, trebárs kvôli typicky horšiemu rozlíšeniu a senzitivite myši.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Aorus RTX 4080 Super Master 16G: Problém RX 7900 XTX

Nové RTX 4080 vo variante Super konkurenčné Radeony (RX 7900 XTX) tvrdo atakujú vo všetkých smeroch. K ich posunu došlo nielen pre rýchlejšie GPU (oproti neSuper RTX 4080), ale aj pre vyššiu priepustnosť pamätí. Tie má RTX 4080 Super spomedzi všetkých GeForce postavených na architektúre Nvidia Ada Lovelace najrýchlejšie. RTX 4080 Super v testovanom variante Aorus Master 16G je pritom naozaj extrémna grafická karta. Celý článok „Aorus RTX 4080 Super Master 16G: Problém RX 7900 XTX“ »

  •  
  •  
  •  

Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20

Už v průběhu loňska se objevil první monitor (od Samsungu) využívající připojení přes DisplayPort 2.1, které je již podporováno na grafikách Intelu a AMD (u Nvidie, jak známo, ne). Ten ovšem ještě nejede na úplně maximální kapacitě tohoto rozhraní. Na CES 2024 se ale objevil první monitor, který toto nové rozhraní ždímá naplno a využije propustnost až 77 GB/s, kterou DisplayPort 2.1 nabízí. Díky tomu se vyhne dnes všudypřítomné kompresi. Celý článok „Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20“ »

  •  
  •  
  •  

Gigabyte Z790 Aorus Pro X: Biela k Raptor Lake Refresh

Otestovali sme prvú základnú dosku Z790, ktorá je primárne určená na použitie so 14. generáciou procesorov Intel Core (Raptor Lake). Výbava čipsetu sa nezmenila, ale okolo neho je veľa nového, pozoruhodného. To vrátane modernizovanej sieťovej konektivity v čele z WiFi 7 a konečne 5-gigabitovým ethernetom. A za ten rok, ktorý na to bol, Gigabyte pracoval aj na mnohých detailoch. Niektoré sa podarili viac, iné menej. Celý článok „Gigabyte Z790 Aorus Pro X: Biela k Raptor Lake Refresh“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. Pár blech na první straně:
    …(8+1+1) napájaciu kaskáduprevodník
    Prúdová Zaťažiteľnosť na fázu je špecifikovaná…
    …vedľa pasívu na čipset, ale chladenie ej separátne

    Asi by se mi líbilo a přistoupil bych na řešení s použitím backplate a zároveň otočenými konektory.

  2. Vďaka za nálezy! Poopravované. 🙂

    — „… řešení s použitím backplate a zároveň otočenými konektory.“

    Myslím, že bude len otázka času a niekto s takýmto konceptom príde.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *