Monitor AOC Agon 4 Pro AG324UX: Konečne v prvej lige

Obrazové vlastnosti

AOC v našich testoch zvyčajne chválim za skvelý pomer ceny a výkonu, nakoľko doteraz testované monitory boli zamerané skôr na nižší až stredný segment. Zvyčajne sa tak dalo nájsť zopár kompromisov, ktoré výrobca spravil, aby mohol poskytnúť atraktívnu cenu. Novinka AG324UX je ale z úplne iného cesta. Ide o prvý, naozaj high-endový herný monitor AOC v našich testoch, ktorý ponúka 4K pri 144 Hz, Adaptive Sync, HDR a USB-C.

Obrazové vlastnosti

Vlastnosti displeja sme otestovali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Displej má matricu IPS s uhlopriečkou 31,5″ a tradičným pomerom strán 16:9, rozlíšenie má 3840 × 2160 px, antireflexnú úpravu a rovnomerné rámčeky z troch strán. Hlavná predajná stránka displeja je 144 Hz obnovovacia frekvencia v kombinácii s FreeSync premium s rozsahom 48–144 Hz. Výrobca udáva 125 % pokrytie spektra sRGB, 107 % pri AdobeRGB, 100 % pri DCI-P3 a 109 % pri NTSC, kontrast 1000:1 a 1 ms dobu odozvy GTG aj MPRT. Displej tiež dostal certifikáciu VESA DisplayHDR 400, výrobca údava jas 350 nitov a 16 stmievateľných zón, čo trošku pomôže obsahu HDR, no na microLED či OLED to samozrejme nemá. V každom prípade ide o prvý high end herný monitor od AOC u nás na test, pričom 4K 144 Hz bolo donedávna výsadou monitorov za 2000 eur, čo ich diskvalifikovalo z výberu pre mnohých zákazníkov a  mňa osobne tiež. Takisto ide aj o dôvod, prečo LG OLED televízory nabrali na veľkej popularite v PC komunite, ale o tom niekedy inokedy, poďme späť k AGONu.

Papierové parametre, ktoré uvádza výrobca vyzerali viac než dobre, sondou sme však namerali o niečo nižšie čísla. Kvalitu zobrazenia sme porovnali v základnom režime, teda takom, v akom bude monitor hneď po rozbalení. V ňom sme namerali 100 % sRGB, 84 % AdobeRGB, 90 % DCI-P3 a 80 % NTSC. Ide o pomerne dobré hodnoty v porovnaní s inými hernými displejmi, no po prečítaní produktovej stránky som čakal o niečo lepší výsledok. Naopak, pomerne dobre obstál monitor v teste farebnej odchýlky Delta E s hodnotou 1,81, pričom hodnoty pod 2,0 sú považované za veľmi dobré.

Maximálny jas dosiahol 325 nitov pri farebnom režime normal, čo nie je tak ďaleko od prezentovaných 350. Stále platí, že monitor neponúka dedikované AdobeRGB či DCI-P3 režimy a sRGB je ponúkaný ako režim pri výbere farebnej teploty, pričom pri jeho zvolení dramaticky klesne jas. Na nejakú profesionálnu grafickú prácu by som teda monitor neodporúčal, no pre bežných používateľov na úpravu fotografií a videí bude stačiť. Monitor už tradične ponúka tri režimy Gamma a to s hodnotami 2,1, 2,0 a 2,3 s pomerne presnými hodnotami a len minimálnymi odchýlkami o hodnote 0,01 pri prvých dvoch. Uniformita je pomerne dobrá, hoci sonda nám odhalila mierne odchýlky, ktoré sme voľným okom nevideli pri teste zobrazenia čiernej farby. Štandarne som otestoval aj kompatilitu s Nvidia grafikou kartou a hoci monitor nepatrí medzi oficiálne Nvidia Compatible ani Ultimate monitory, G-Sync funguje pri zapnutom AdaptiveSync a povolení cez Nvidia Control panel.

Výrobca s monitorom dodáva aj vlastný kalibračný list, ktorý však merá hodnoty v režime sRGB.

Input Lag a Response Time

Na monitore sme odmerali aj input lag a to vo viacerých režimoch Overdrive.

V základnom nastavení sme namerali 13,1 ms, postupným prepínaním na režimy Slabé, Střední a Silné vidíme mierne zníženia na hodnoty 13,0, 13,0 a 12,7 ms. Ide o priemerné hodnoty, top monitory dosahujú hodnoty pod 10 ms, no videli sme už aj horšie s číslami okolo 15 ms a viac. Z nejasného dôvodu monitor nedovolil zapnúť Low input lag režim pri pripojení testovacieho zariadenia, takže je pravdepodobé, že hodnoty môžu byť ešte nižšie.

Na stránke výrobcu nájdete informáciu 1 ms response time, teda rýchlosti obnovy pixelov. Táto hodnota však platí pre GTG aj MPRT, pri ktorom sa veľmi znižuje jas. Ostatné režimy Overdrive ponúkajú rovnaký jas. Vzhľadom na to že pri zapnutom MBR a režime Boost overdrive je výrazne znížený jas, nebude takéto nastavenie zrovna ideálne na používanie. Taktiež treba spomenúť ďalšie obmedzenie a to, že MBR + Boost sú aktívne len pri vypnutom Adaptive-Sync, čo veľmi pripomína situáciu z testu CQ32G2SE. Z tohto dôvodu sa nebudeme zaoberať režimami MBR a Boost a sústredíme sa len na základné hodnoty Overdrive. Tu môžeme vidieť, že režim Medium ponúka najlepšie výsledky bez nežiadúceho inverse ghostingu, ktorý je pri Strong režime veľmi viditeľný. 

Spotreba

Po opakovaných žiadostiach o meranie spotreby som sa pozrel na spotrebu AG324UX v niekoľkých situáciách. Merania zatiaľ prebiehajú cez inteligentnú zásuvku Zeon, no už sa pracuje na lepšej metodike pomocou skalibrovaného multimetra UNI-T UT71E, ktorý použijeme už v ďalšej recenzii. V prvom teste som sa pozrel na spotrebu na Windows ploche po resete nastavení monitora, čiže opäť základný stav v akom monitor vyberiete prvý krát z krabice. Tu mi zásuvka ukázala 40 W, pričom monitor mal nastavený jas na 30 %. Následne som otvoril Eizo monitor test, zobrazil bielu farbu a odmeral spotrebu pri 0 a 100 % jase.

Namerané hodnoty sú 37,6 a 59,3 W. Potom som otvoril Youtube s spustil 4K HDR video Costa Rica na otestovanie spotreby v HDR režime, tu sa hodnoty hýbali medzi 57 – 59 W podľa aktuálnej scény. Poslednou vecou, čo som skúšal, je nabíjanie cez USB-C, pripojil som MacBook Pro 14″, ktorý mal 50 % batérie a počkal, kým sa začne nabíjať. Spotreba skočila na 72,3 W. MacBook však ukazoval, že sa nabíja len 8 W a nabitie z 50 % bude trvať 5 hodín. To je trochu nepomer k reklamovaným 90 W pre USB-C nabíjanie, ktoré deklaruje výrobca.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

AOC U32P2CA – Známa tvár s nový trikom

Pri pohľade na U32P2CA môžete zažiť mierne deja-vu. Ide totiž o vynovenú verziu U32P2, ktorý sme pred nejakým časom testovali. Novinka navonok neponúka žiadne zmeny a neprináša ani nový panel, ale jedno zásadné zlepšenie, ktoré ocenia najmä používatelia notebookov. Ako už možno podľa modelového označenia tušíte, ide o USB-C konektor. A nie hocijaký, ale s podporou 65 W nabíjania aj DisplayPort 1.2. Celý článok „AOC U32P2CA – Známa tvár s nový trikom“ »

  •  
  •  
  •  

Dostupný herní OLED monitor. AOC má 26,5″ a 1440p pod 24 tisíc

Příchod technologie OLED do herních monitorů trval dlouho a šel tak trochu oklikou, kdy nejpočetnější jsou velkoplošné monitory založené na panelech z televizí, kde se OLEDy uchytily dřív. Už se ale konečně objevují i standardní herní modely v obvyklých stolních velikostech a také s rozlišením, které je pro hry dnes asi pořád optimální – 2560 × 1440 bodů. AOC teď vydává takový herní model s úhlopříčkou 26,5 palce a 240Hz frekvencí. Celý článok „Dostupný herní OLED monitor. AOC má 26,5″ a 1440p pod 24 tisíc“ »

  •  
  •  
  •  

Test monitora AOC CU34P2C. Vo výbave konečne aj USB-C

V poslednej dobe sme otestovali dvojicu monitorov AOC zo série P2, ktoré zaujali dobrým pomerom ceny a výkonu. Chýbala im však jedna vec a tou je USB-C. V závere testu U28P2A sme ale spomenuli, že výrobca začal ponúkať aj verzie s absentujúcim konektorom a dnes sa preto pozrieme na jeden z nich. Konkrétne ide o novinku CU34P2C s 34″ zahnutým panelom LCD. Celý článok „Test monitora AOC CU34P2C. Vo výbave konečne aj USB-C“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. Ak mám pravdu povedať nevidím absolútne žiadny zmysel v týchto drahých monitoroch, všetko sú to z môjho pohľadu v podstate pozlátené predražené sračky, papierové prakticky neviditeľné HDR „iba“ za 1000€, „úžasných“ 16 zón k IPS panelu s biednym kontrastom a jasom. Kedysi nemysliteľná vec, aktuálne krutá realita, za tú istú cenu kúpim obrazovo omnoho lepšie TV, či už OLED s neprekonateľným kontrastom a odozvou alebo LED s výrazne vyšším kontrastom, jasom a omnoho lepším zážitkom z HDR, nechápem čo je na tých monitoroch také výnimočné že pýtajú doslova za menej muziky viac peňazí. Je tu síce ochota tzv. novodobých „gejmerov“ platiť horibilné sumy za RGB osvetlenie, ale aj to má napr. Philips TV lepšie poriešené s Ambilightom 😀

    1. Ahoj, na túto problematiku sa dá pozrieť z viacerých pohľadov.
      1. ide o monitor, ktorý ponúka funkcie, ktoré v TV nie sú – jednak portovú konektivitu (USB hub, DisplayPort, USB-C…), kompaktnejšie rozmery, keďže nie každý môže mať 40+ palcovú obrazovku na stole, a potom rôzne herné vychytávky, nastavenia farieb, KVM switch a pod, ktoré v TV nenájdeme, alebo aspoň nie sú štandardom
      2. ako si sám spomenul, na trhu je množstvo LED a OLED TV, ktoré za rovnaký alebo menší peniaz ponúknu lepší HDR zážitok aj niektoré ďalšie parametre ako kontrast a jas a prípadne aj Ambilight alebo aj špeciálne herné režimy, Ai úpravu obrazu, výrazne lepší zvuk a vstavaný OS pre streamovanie filmov, videí či zrkadlenie obrazu – teda plnohodnotné zariadenie mimo PC využitia. Na druhej strane majú zvyčajne TV výrazne vyšší input lag ako monitory, odkázaný budeme len na HDMI, a pri 4K 120 Hz na HDMI 2.1, na čo treba novú grafiku, takže TV majú svoje výhody ale aj nevýhody, ktorých by si mal záujemca byť vedomý.

      K téme poviem ešte toľko, že keď vyšli prvé 4K 144 Hz monitory s HDR 1000 za 2000 eur ani mi nenapadlo nad nimi uvažovať a radšej som kúpil druhý LG OLED55B9, ktorý používam doteraz ako monitor a plánujem upgrade na 65″. Treba si ale dávať pozor na burn in, mám všetko v čiernej téme a prakticky nepoužívam fullscreen, aby sa mi nevypálili statické ikony. Musím však povedať, že momentálne pozorujem burn in na IPS monitore, ktorý má asi 5 rokov, takže „zničiť“ sa dajú aj bežné panely, nie len OLED.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *