Monitor AOC Agon 4 Pro AG324UX: Konečne v prvej lige

Detaily

AOC v našich testoch zvyčajne chválim za skvelý pomer ceny a výkonu, nakoľko doteraz testované monitory boli zamerané skôr na nižší až stredný segment. Zvyčajne sa tak dalo nájsť zopár kompromisov, ktoré výrobca spravil, aby mohol poskytnúť atraktívnu cenu. Novinka AG324UX je ale z úplne iného cesta. Ide o prvý, naozaj high-endový herný monitor AOC v našich testoch, ktorý ponúka 4K pri 144 Hz, Adaptive Sync, HDR a USB-C.

Základné parametre


Balenie a výbava

Balenie nového AOC monitora pokračuje v trende farebných a graficky zaujímavých motívov. Okrem samotného monitora vidieť aj zopár základných parametrov, ako je rozlíšenie UHD, obnovovacia frekvencia 144 Hz či podpora HDR a prítomnosť portu USB-C.

Obsah balenia (teda samotný panel a čiastkové príslušenstvo) je prémiovo uschovaný v samostanej škatuľke, čo sa mi páči viac, ako keď sú káble len tak nahádzané medzi polystyrénom. K monitoru dostanete manuál s CD, káble HDMI a Displayport (na oboch je označenie 8K), kábel s konektormi USB-C na oboch koncoch,a le i redukciu z USB-C na USB-A, ďalej je to masívny napájací adaptér, káblový ovládač v tvave puku na ovládanie menu, dvojicu úchytiek na káble a skrutkovač.

Stojan dostal nový dizajn, čo je vítané, nakoľko staršiu verziu sme vídali pomerne dlho, napríklad pri modeloch CU34G2X a Q27G2U. Nový stojan je tenší a má malý zdvih, čo pôsobí prémiovým dojmom.

Hlavná časť stojanu prešla ešte výraznejšími zmenami, je oveľa robustnejšia. Má kovový povrch a červené detaily, vrátane rúčky, za ktorú môžete monitor prenášať. To sa mi veľmi páči.

Naďalej platí, že na spojenie oboch častí stojana nepotrebujete žiadne nástroje a je to len otázka pár sekúnd.

Nový stojan ukrýva ešte jednu zaujímavosť a tou je projektor pre zobrazenie loga na stole. V praxi si ho ukážeme neskôr v rámci tohto článku.

Zadná strana tiež prešla výraznými zmenami. Naďalej je síce plastová a čierna, no zmizli červené linky a logo AOC bolo nahradené herným emblémom Agon. O to, že by bola zadná strana nenápadná, sa báť nemusíte, nakoľko červené linky nahradili priehľadné línie, ktoré budú ponúkať osvetlenie RGB.

Možno vás zaujali zlaté kontakty vo vnútri VESA úchytu alebo na konci stojana. Slúžia práve na napájanie a prenos dát do projektora, a už sme takéto riešenie videli na monitoroch, ktoré mali podsvietený stojan. Zlatý štvrťkruh nám tiež naznačuje, že pivot bude možný len do jednej strany,

   

Za čo výrobcu pochválim je rýchla inštalácia stojana k monitoru bez nutnosti použiť akékoľvek nástroje alebo skrutky.

Pohľad na prednú stranu ukazuje bezrámikový displej z troch strán s priemerne veľkou bradou, ktorá obsahuje nové červené logo Agon. Taktiež môžeme vidieť nový stojan, ktorý je určite atraktívnejší, ako predchádzajúci model.

Zadná strana, ako už bolo spomenuté, prešla výraznou zmenou, a zatiaľ bez zapojenia do elektrickej siete ju nevidíme v plnej kráse, no aj na to sa pozrieme o chvíľu.

Portová výbava si taktiež výrazne polepšila a ponúka až štyri vstupy, rozbočovač USB aj audio konektory, ale poďme na to postupne. Zľava máme konektor pre napájací adaptér a vypínacie tlačidlo. Nasledujú dva vstupy HDMI 2.1 a jeden vstup DisplayPort 1.4 s DSC. Novinka je konektor USB-C, ktorý podporuje DisplayPort, prenosy dát a aj 90 W nabíjanie, takže ho môžete použiť na pripojenie notebooku jedným káblom. Vedľa konektora USB-C je ružový výstup pre mikrofón. MicroUSB slúži na pripojenie káblového ovládača OSD. Nasleduje USB typu B na oživenie rozbočovača USB so štyrmi konektormi typu A, pričom jeden podporuje rýchle nabíjanie. Zostavu uzatvára dvojica audio konektorov pre vstup mikrofónu a pripojenie slúchadiel.

Za zmienku určite stojí prítomnosť KVM prepínača, ktorým vám umožní pripojiť dva počítače k monitoru a ovládať ich pomocou jednej klávesnice a myši. Presnejšie, oba počítače pripojíte pomocou video káblov a USB k monitoru (jeden cez USB-C a druhý cez USB typu B), následne pripojíte myš a klávesnicu do rozbočovača USB a pri prepínaní video vstupu zmeníte aj to, ktorý počítač práve ovládate.

Na ovládanie menu OSD slúži 5-polohový joystick, čo je výrazný krok vpred oproti 5 tlačidlám, ktoré doteraz výrobca používal. Viac sa joysticku a možnostiam menu budeme venovať na ďalšej strane.

Nový stojan ponúka široké možnosti polohovania na výšku, ako aj náklon či pivot. Konkrétne náklon je možný v rozsahu +23° a – 5°, čo sú štandardné hodnoty.

 Nastaviť si môžete výšku a to od 65 do 195 mm od podložky. Vrchná hrana monitora sa tak hýbe od 488 do 618 mm od stola. Celkový rozsah výškového nastavenia je teda 130 mm.

Rotácia okolo osi stojana je možná v 20 stupňoch do oboch strán.

Stojan ponúka aj možnosť pivotu, teda rotácie do vertikálnej polohy. V úvode sme odhadli, že to bude možné len do jednej strany, čo sa potvrdilo. Monitor je možné rotovať len v smere hodinových ručičiek.

Ďalšou zaujímavosťou je šikovný držiak na odloženie slúchadiel, keď ich práve nepoužívate.

Už sme spomenuli, že AOC konečne implementovalo osvetlenei RGB, ktoré na predchádzajúcich modeloch chýbalo. Podsvietená je tenká lišta na spodku prednej strany.

Na zadnej strane svietia už spomínané priehľadné plastové línie. Na výber máte z množstva farieb a efektov, ktoré si spomenieme pri pohľade na nastavenia. V porovnaní s inými monitormi však podsvietenie nemá práve vysoký jas a  navyše smerom od stredu sa ešte znižuje, takže línie na oboch krajoch sú ledva viditeľné.

Okrem osvetlenia RGB má monitor aj drobný projektor v stojane, ktorý sme si ukázali pri montáži. Ten dokáže zobraziť logo Agon na podložku, čo vyzerá efektne, no praktické využitie asi nájdete len ťažko.

Test backlightbleed dopadol veľmi dobre, okrem mierneho edge bleedu na hornej strane je podsvietenie viac menej rovnomerné a žiadne výrazne chyby nevidno. Ide teda o výrazný krok vpred oproti iným testovaným kúskom výrobcu, a hlavne posledný testovaný zahnutý CQ32G2SE mal v tejto oblasti výrazné nedostatky. Novinka tak opäť potvrdzuje, že má vyššie ambície, než čo sme doteraz od AOC videli. Uniformitu si neskôr premeriame aj kolorimetrickou sondou.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

AOC U32P2CA – Známa tvár s nový trikom

Pri pohľade na U32P2CA môžete zažiť mierne deja-vu. Ide totiž o vynovenú verziu U32P2, ktorý sme pred nejakým časom testovali. Novinka navonok neponúka žiadne zmeny a neprináša ani nový panel, ale jedno zásadné zlepšenie, ktoré ocenia najmä používatelia notebookov. Ako už možno podľa modelového označenia tušíte, ide o USB-C konektor. A nie hocijaký, ale s podporou 65 W nabíjania aj DisplayPort 1.2. Celý článok „AOC U32P2CA – Známa tvár s nový trikom“ »

  •  
  •  
  •  

Dostupný herní OLED monitor. AOC má 26,5″ a 1440p pod 24 tisíc

Příchod technologie OLED do herních monitorů trval dlouho a šel tak trochu oklikou, kdy nejpočetnější jsou velkoplošné monitory založené na panelech z televizí, kde se OLEDy uchytily dřív. Už se ale konečně objevují i standardní herní modely v obvyklých stolních velikostech a také s rozlišením, které je pro hry dnes asi pořád optimální – 2560 × 1440 bodů. AOC teď vydává takový herní model s úhlopříčkou 26,5 palce a 240Hz frekvencí. Celý článok „Dostupný herní OLED monitor. AOC má 26,5″ a 1440p pod 24 tisíc“ »

  •  
  •  
  •  

Test monitora AOC CU34P2C. Vo výbave konečne aj USB-C

V poslednej dobe sme otestovali dvojicu monitorov AOC zo série P2, ktoré zaujali dobrým pomerom ceny a výkonu. Chýbala im však jedna vec a tou je USB-C. V závere testu U28P2A sme ale spomenuli, že výrobca začal ponúkať aj verzie s absentujúcim konektorom a dnes sa preto pozrieme na jeden z nich. Konkrétne ide o novinku CU34P2C s 34″ zahnutým panelom LCD. Celý článok „Test monitora AOC CU34P2C. Vo výbave konečne aj USB-C“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. Ak mám pravdu povedať nevidím absolútne žiadny zmysel v týchto drahých monitoroch, všetko sú to z môjho pohľadu v podstate pozlátené predražené sračky, papierové prakticky neviditeľné HDR „iba“ za 1000€, „úžasných“ 16 zón k IPS panelu s biednym kontrastom a jasom. Kedysi nemysliteľná vec, aktuálne krutá realita, za tú istú cenu kúpim obrazovo omnoho lepšie TV, či už OLED s neprekonateľným kontrastom a odozvou alebo LED s výrazne vyšším kontrastom, jasom a omnoho lepším zážitkom z HDR, nechápem čo je na tých monitoroch také výnimočné že pýtajú doslova za menej muziky viac peňazí. Je tu síce ochota tzv. novodobých „gejmerov“ platiť horibilné sumy za RGB osvetlenie, ale aj to má napr. Philips TV lepšie poriešené s Ambilightom 😀

    1. Ahoj, na túto problematiku sa dá pozrieť z viacerých pohľadov.
      1. ide o monitor, ktorý ponúka funkcie, ktoré v TV nie sú – jednak portovú konektivitu (USB hub, DisplayPort, USB-C…), kompaktnejšie rozmery, keďže nie každý môže mať 40+ palcovú obrazovku na stole, a potom rôzne herné vychytávky, nastavenia farieb, KVM switch a pod, ktoré v TV nenájdeme, alebo aspoň nie sú štandardom
      2. ako si sám spomenul, na trhu je množstvo LED a OLED TV, ktoré za rovnaký alebo menší peniaz ponúknu lepší HDR zážitok aj niektoré ďalšie parametre ako kontrast a jas a prípadne aj Ambilight alebo aj špeciálne herné režimy, Ai úpravu obrazu, výrazne lepší zvuk a vstavaný OS pre streamovanie filmov, videí či zrkadlenie obrazu – teda plnohodnotné zariadenie mimo PC využitia. Na druhej strane majú zvyčajne TV výrazne vyšší input lag ako monitory, odkázaný budeme len na HDMI, a pri 4K 120 Hz na HDMI 2.1, na čo treba novú grafiku, takže TV majú svoje výhody ale aj nevýhody, ktorých by si mal záujemca byť vedomý.

      K téme poviem ešte toľko, že keď vyšli prvé 4K 144 Hz monitory s HDR 1000 za 2000 eur ani mi nenapadlo nad nimi uvažovať a radšej som kúpil druhý LG OLED55B9, ktorý používam doteraz ako monitor a plánujem upgrade na 65″. Treba si ale dávať pozor na burn in, mám všetko v čiernej téme a prakticky nepoužívam fullscreen, aby sa mi nevypálili statické ikony. Musím však povedať, že momentálne pozorujem burn in na IPS monitore, ktorý má asi 5 rokov, takže „zničiť“ sa dajú aj bežné panely, nie len OLED.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *