Philips 346P: ultraširokouhlý pracovný monitor so zakrivením

Obrazové vlastnosti

Posledné dva testované monitory od Philips boli veľmi rozdielne. Jeden mal ultra širokú obrazovku, druhý sa hodil do kancelárie. Čo sa stane, keď tieto dva skombinujete? Odpoveďou je model 346P, ktorý spája to dobré z oboch predchádzajúcich modelov. Máme tu teda pracovný monitor s kamerou, funkciami KVM, senzorom svetla, USB-C či HDR a to navyše so širokými možnosťami polohovania.

Obrazové vlastnosti

Vlastnosti displeja sme otestovali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Displej má matricu VA s uhlopriečkou 34″ a širokým pomerom strán 21:9, rozlíšenie má 3440 × 1440 px, antireflexnú úpravu a minimálne rámčeky z troch strán. Nechýba ani zahnutie 1500R. Ide teda o klasický ultrawide v tradičnej uhlopriečke aj rozlíšení. Z parametrov na stránke výrobcu nájdeme informácie o 4 ms GtG odozve, 500 nit jase, kontraste 3000:1 či 100 Hz obnovovacej frekvencii. Monitor tiež ponúka Adaptive Sync a môžem potvrdiť, že pri pripojení Nvidia grafiky je možné aktivovať G-Sync, hoci monitor nepatrí medzi oficiálne G-Sync Compatible displeje.

Kvalitu zobrazenia sme porovnali v základnom režime, teda takom, v akom bude monitor hneď po rozbalení. Výrobca udáva 120 % pokrytie sRGB, 88 % AdobeRGB, 90 % DCI-P3, 98 % NTSC a 96 % BT.709 spolu s maximálnym jasom 500 nitov. Nám sonda ukázala 99 % sRGB, 87 % AdobeRGB, 96 % DCI-P3 a 85 % NTSC. Gamu sme odmerali na hodnote 2,2 s malou 0,04 odchýlkou a pomerne slušná je aj priemerná farebná odchýlka Delta E s hodnotou 2,19, ktorá atakuje magickú hranicu 2,0. Po prepnutí do sRGB režimu vidíme, že gamut sa máličko zmenšil a po jednom percente ubudlo v AdobeRGB a NTSC krivkách. Takisto máličko narástla odchýlka gamy na 0,06 a aj priemerná farebná odchýlka na 2,61.

Monitor ponúka štyri režimy Gamma – 1.8, 2.2, 2.4 a 2.6. Namerané boli uvádzané hodnoty a to len s maličkými odchýlkami, teda až na posledný režim, kde sonda ukázala hodnotu 2.5. Maximálny nameraný jas je 374 nitov v základnom režime, čo je niečo menej ako prezentovaných 500 nitov. Po prepnutí do sRGB režimu je však už hodnota 466 nitov, takže vyzerá to tak, že uvádzanú hodnotu môžete dosiahnuť, ale len v správnom nastavení. Uniformita je podľa sondy v poriadku a to farebná aj podsvietenie.

Input Lag a Response Time

Na monitore sme odmerali aj input lag a to vo viacerých režimoch SmartResponse.

Základné nastavenie Vyp. má input lag na úrovni 12,3 ms. Zmenami na režimy Rychlý, Rychlejší a Nejrychlejší viete túto hodnotu znížiť na 12,1, 11,9 a 11,3 ms. Ide o veľmi slušné výsledky na ultrawide monitor, hoci úplne najrýchlejšie monitory mali v tomto teste aj pod.

Na stránke výrobcu nájdete informáciu o 4 ms response time GTG, teda rýchlosti obnovy pixelov. SmartResponse mal pozitívny vplyv na zníženie input lagu a aj na redukciu ghostingu. Dokonca až tak, že prvý krát môžem odporučiť najvyšší režim, kde bolo viditeľné zníženie ghostingu, ale čo je hlavné, vôbec sa neprejavil inverse ghosting, ktorý býva takmer pravidlom v najvyššom režime. Takže v tomto ohľade monitor príjemne prekvapil.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED

Ako sa hovorí, do tretice všetko dobré. Tretí OLED u nás v teste je po širokáči MSI a obrovi ROG opäť z dielne MSI a tentokrát konečne tradičnejší 32″ formát so 4K rozlíšením a s obnovovacou frekvenciou obrazu až 240 Hz, čo sú špičkové parametre. Okrem toho prináša MPG 321URX tretiu generáciu QD-OLED s 3-ročnou zárukou a veľkým množstvom funkcií, na ktoré sa pozrieme podrobnejšie. Celý článok „Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED“ »

  •  
  •  
  •  

Monitor Philips 40B1U5601: Veľký, ultraširoký a rovný

Ultraširoké monitory boli dlhé roky dostupné predovšetkým v 34-palcovom vyhotovení. Či už išlo o modely s rovnými alebo zahnutými panelmi, na prácu alebo na hranie. Philips však po novom expanduje a prechádza na 40-palcovú uhlopriečku. Jedným z prvých takýcho zväčšenych prírastkov je WQHD monitor s označením 40B1U5601, sprituálny nástupca Philips 34B1U5600. Ten už z testov poznáte. Celý článok „Monitor Philips 40B1U5601: Veľký, ultraširoký a rovný“ »

  •  
  •  
  •  

AOC U32P2CA – Známa tvár s nový trikom

Pri pohľade na U32P2CA môžete zažiť mierne deja-vu. Ide totiž o vynovenú verziu U32P2, ktorý sme pred nejakým časom testovali. Novinka navonok neponúka žiadne zmeny a neprináša ani nový panel, ale jedno zásadné zlepšenie, ktoré ocenia najmä používatelia notebookov. Ako už možno podľa modelového označenia tušíte, ide o USB-C konektor. A nie hocijaký, ale s podporou 65 W nabíjania aj DisplayPort 1.2. Celý článok „AOC U32P2CA – Známa tvár s nový trikom“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *