AMD Ryzen 5 7600X: Deklasátor najpopulárnejšej Core i5

AMD Ryzen 5 7600X v detailoch

Agresívnejšie napájacie limity? Dobre, ale pri vyššej efektivite, než to dokáže Intel, povedalo si AMD pri prácach na procesoroch Ryzen 7000. A takto to aj naozaj je, a to aj napriek rekordne vysokým frekvenciám, ktoré sú pre nový, nevyladený výrobný postup naozaj neobvyklé. Pokiaľ je toto len začiatok… každopádne nie je všetko ružové a nové procesory AMD majú aj tienisté stránky, na ktoré sa bude treba v budúcnosti zamerať.

Záver

V strednej triede špičkový procesor do herného počítača. Tak by sa dal stručne charakterizovať Ryzen 5 7600X. Prečo je až taký dobrý? Pretože má pri nižšej spotrebe vyšší herný výkon ako Core i5-12400 (teda herne to najefektívnejšie, čo má Intel s výkonnejších procesorov v ponuke), a to je poriadny skalp.

Ryzen 5 7600X má herný výkon na rovnakej úrovni ako Ryzen 9 7900X. Menší počet jadier dobiehajú o 150–200 MHz vyššie „herné“ frekvencie tak, že sú výsledky nakoniec veľmi vyrovnané a v niektorých hrách má Ryzen 5 dokonca navrch. Na vyšších frekvenciách viac záleží napríklad v Assassin’s Creed: Valhalla, v DOOMe Eternal, v F1 2020 či v Total War Saga: Troy. Z väčšieho počtu jadier (R9 7900X) zase viac profituje Microsoft Flight Simulator, Shadow of the Tomb Raider alebo Cyberpunk 2077.

Pri výsledkoch Cyberpunk 2077 si spravíme zastávku. Ryzenom 7000 celkovo v tejto hre niečo nesedí, pretože je dosahovaný nižší výkon ako u Ryzen 5000. Väčšina testov to síce prezentuje opačne. Nejdeme na nikoho ukazovať prstom a určite, že aj z vlastnej skúsenosti viete, že len zopár ľudí robí veci naozaj poriadne a čestne. Keď niečo tvrdí väčšina, neznamená to, že je to pravda. Čo už však väčšina potrebuje, vystupovať suverénne za každú cenu a prezentovať veci tak, „aby dávali logiku“, čo je tak trochu v rozpore s horšími výsledkami Ryzen 7000. Tie ale také naozaj sú a rovnako ako my ich nemusí prefarbovať ani Overclock3D, v ktorých testoch Ryzeny 7000 v Cypeberpunk 2077 takisto enormne zaostávajú za procesormi Intel Alder Lake

… a to OC3D používa slabšiu grafickú kartu než my a na rozdiel od našej vlastnej scény testujú v vstavanom benchmarku (teda za výrazne odlišnej situácie). Viac k tomu dodávať netreba, snáď len to, že CP77 je jedna z mála hier, v ktorej sa Ryzen 5 7600X nechytá. Z celkového pohľadu priemerných výsledkov už ale vo svojej triede nemá momentálne žiadnu poriadnu konkurenciu.

Hrubý výkon medzigeneračne vzrástol v podobnom pomere ako u Ryzen 9 7900X. Aj Ryzen 5 7600X má oproti Ryzen 5 5600X nárast viacvláknového výkonu takmer 40 % (či už ide o 3D rendering alebo napríklad kódovanie videa). Efektivita je to už ale slabšia, pod Ryzenmi 5 Vermeer (5600X a 5600). Ryzen 5 7600X je vhodný do herných a multimediálnych počítačov. Vo webovom priestore a celkovo pri „bežnom“ nenáročnom používaní je pre svoj vysoký jednovláknový výkon mimoriadne svižný. A efektívny. Keď už sme pri tom jednovláknovom výkone, tak  R5 7600X i tu robí s Core i5-12400 presne to, čo hovorí titulok tohto článku. Pri kódovaní zvukovej nahrávky (čo je typicky jednovláknová úloha) Ryzen 5 7600X dosahuje o 20 % vyšší výpočtový výkon pri spotrebe nižšej o viac než 20 %, čo sa dá považovať za markantný rozdiel.

Šesťjadrový Raphael sa dobre hodí aj do produktívnych počítačov, kde záleží na rýchlej práci s filtrami bez GPU akcelerácie. Potvrdzujú to špičkové výsledky v Adobe After Effects či v Affinity Photo. Ak R5 7600X v niektorej z čiastkových úloh nekončí prvý, tak ho spravidla predbieha vždy iba niektorý z drahších procesorov. Obrovský skok oproti starším procesorom v rovnakej triede je aj pri reštaurácii fotografií v AI aplikáciách Topaz Labs. Že je viac než dvojnásobný výkon oproti Core i5-12400 nereálny? Nie je, je to vďaka efektívnej implementácii inštrukcií VNNI, ktoré staršie procesory nepoužívajú. Viac sa budeme tejto problematike venovať v článku zvlášť.

Príjemný je aj pokles spotreby mimo záťaže. Tá je už teraz veľmi nízka, medzi Ryzenmi 5 3600 a 5600X. Jediný dôvod, prečo nemôžeme dať Ryzen 5 7600X hodnotnejšie ocenenie ako „Approved“ je jeho vysoká cena. Za ktovieako rozumnú kúpu sa ten procesor označiť naozaj nedá. Technicky je síce oveľa atraktívnejší ako Core i5-12400, ale ten nárast ceny po zohľadnení celej platformy je veľmi výrazný. Okrem drahších pamätí sú zatiaľ výrazne drahšie aj kompatibilné dosky (čakáme na vydanie modelov s čipsetom B650) a takisto sú tu tie výrazne vyššie nároky na chladenie, s ktorými súvisí výkonnejší a drahší chladič. Taký SilentiumPC Fera 5 je už pre chladenie plného výkonu na hrane. Nad niečím ako „regulácia na tichý chod“ nemusíte vôbec uvažovať. Je dobré, že tie procesory zvládajú dlhodobo aj takéto vysoké teploty, ale trochu to straší tým, že by tiché chladenie mohlo prevyšovať sumy za procesory ako také. A takto ďaleko to zájsť nemôže.

Testovacie hry máme z Jamy levovej

Špeciálna vďaka patrí aj firmám Blackmagic Design (za licenciu k DaVinci Resolve Studio), Topaz Labs (za licencie k aplikáciám DeNoise AI, Gigapixel AI a Sharpen AI) a Zoneru (za licenciu k Photo Studio X)


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Unikl procesor AMD „Sound Wave“, zřejmě 3nm APU s jádry Zen 6

Pomalu se blíží vydání procesorů AMD s jádry Zen 5. Měli bychom se začít dozvídat o plánech AMD po Zenu 5 a nyní se ven dostala zajímavá věc. Na LinkedIn se objevily informace o asi mobilním procesoru Ryzen s architekturou Zen 6. Protože zde sdílí informace jako součást svého CV přímo inženýři, je to dost zajímavý zdroj informací. Vypadá to z něj, že AMD nasadí čiplety i do notebooků a může to nastat už u APU „Strix Point“ se Zenem 5. Celý článok „Unikl procesor AMD „Sound Wave“, zřejmě 3nm APU s jádry Zen 6“ »

  •  
  •  
  •  

Radeon RX 7900 GRE vychází globálně. S nižší cenou a víc modely

Do nabídky grafik Radeon se zařadí další model stojící mezi Radeonem RX 7800 XT a Radeonem RX 7900 XT. Do této mezery AMD loni ještě před vydáním samotného Radeonu RX 7800 XT pustilo Radeon RX 7900 GRE, který zpočátku vypadaly jako speciální model pro Čínu. Poté se ale stejně jako Ryzen 5 7500F začaly objevovat na běžném trhu. Teď to AMD celé zoficializovalo – Radeon RX 7900 GRE vychází globálně a s větším výběrem modelů. Celý článok „Radeon RX 7900 GRE vychází globálně. S nižší cenou a víc modely“ »

  •  
  •  
  •  

Zlevnění Radeonů RX 7900 XT a RX 7900 GRE proti refreshi Nvidie

Tento týden Nvidia vydala GeForce RTX 4070 Super a v následujících dvou týdnech ji budou následovat další dva modely „Super“ refreshe generace Ada Lovelace. Zatím nevíme o tom, že by podobný refresh chystalo také AMD (které teď ovšem vydává Radeon RX 7600 XT 16GB), ale firma na modely Super od Nvidie zareagovala slevami existujících grafik Radeon RX 7000, takže i konkurenční grafické karty teď budou výhodnější. Celý článok „Zlevnění Radeonů RX 7900 XT a RX 7900 GRE proti refreshi Nvidie“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (9) Pridať komentár

  1. Važena redakcia
    neviem koľko vám za to intel platí alebo mate neschopných redaktorov ktory nepoznaju fakty

    avšak na vašom webe su falošne FAKE informacie
    na vašom webe uvádzate klamlivé informácie v recencii noveho AMD 7600x

    intel I5 12400 nie je vyrobeno na 7nm ale na 10nm !!!

    1. Pozor pri vynášaní týchto odvážnych tvrdení. Hoci sme to už viackrát písali, tak kolega vám vysvetlí podrobnejšie, prečo je to v tej tabuľke uvádzané takto. A Intel nám neplatí nič, my platíme jemu (vzorky na testy si obvykle kupujeme normálne z obchodu). Ale teda som si myslel, že po tomto teste budeme skôr obviňovaní z toho, že sa nechávame podplácať AMD. 🙂

    2. Dobrý den, jde o proces, který Intel označuje jako „Intel 7“, což ho má charakterizovat jako proces 7nm třídy nebo jak to říct.
      Dříve se to označovalo jako „10nm proces Enhanced SuperFin“, ale po přejmenování tomu Intel říká „Intel 7“. Proto zjednodušeně píšeme 7nm proces.
      Viz:
      https://www.hwcooling.net/intel-plan-vyrobni-procesx-7nm-4nm-3nm-20a-18a-ribbonfet-powervia-precislovani/

      Podle mého názoru, podle toho, co ty čipy předvádí (a myslím i podle názorů o dost větších odborníků) ten proces Intel 7 opravdu je srovnatelný se 7nm procesem TSMC. Předtím totiž procesy Intelu byly skoro o generaci napřed před stejně číslovaným procesem TSMC (v případě toho 10nm procesu ve verzi SuperFin a Enhanced SuperFin – předchozí verze 10nmm procesu použitá u Ice Lake srovnatelná nebyla).
      Tudíž přejmenování na 7nm proces dosáhlo toho, že má ten „Intel 7“ zhruba stejné nanometrové číslo jako 7nm proces TSMC, s kterým je ale skutečně +- konkurenceschopný. Ten proces se nedá srovnávat s 10nm procesem TSMC, kdybyste ho ctěli přiřadit k tomu, tak bude vycházet výrazně lépe, bude tam ten rozdíl odhadem 3/4 až celé generace…

      Kvůli tomuhle jsme pořád museli psát, že to je „10nm proces, ale 10nm technologie Intelu je zhruba srovnatelná se 7nm technologií TSMC“. Teď po přejmenování tohle odpadá, takže podle mě je dobře, že se ten název změnil a i z toho důvodu proti tomu nebudu protestovat.

      Ideální by bylo, kdyby to Intel sladil od začátku a ne až po nějaké době, ale i tak.

      Ten problém také do značné míry nevznikl u Intelu, spíš by se asi dalo říct, že 14nm proces Samsungu/Global Foundries a 16nm proces TSMC se ve skutečnosti měly jmenovat „20nm“ od toho se měly odvíjet ty další. Pak by to asi celkem sedělo a nemusel přejmenovávat Intel teď.

  2. Vďaka za recky nových rezňov. 7600X som mal potenciálne vyhliadnutý ako upgrade/downgrade namiesto 5900X ktorého hlavný potenciál popravde neviem využiť. Pričom jediné kritérium pre mňa je vlastne výkon v FS2020. 😀 Ale v porovnaní s 5800X3D to je bezpredmetné a mám dojem, že to pravé orechové pre hry príde až s 3D verziami 7xxx. 7600X je fajn CPu, ale momentálne ho zabíja cena platformy, chcelo by to lacnejší čipset čím skôr. Aj keď ani B650 dosky už nebudú tak budget-friendly ako by si veľa ľudí želalo.

    K inej veci, začína sa už špekulovať o tom aký efekt na chladenie má ten hrubý rozvádzač, verím Ľubo, že už máš v hlave niečo jak to objektívne porovnať. Lebo zatial po nete vidím, len ničím nepodložené vyhlásenia, že na to 7000 trpí. OK, derbauer s tým delidom má nejaké čísla, ale delid je jedna vec a porovnanie tenkého a hrubého rozvádzača druhá. napadá ma možno vylapovať 7000 IHS na hrúbku predchádzajúcej generácie a porovnať výsledky. Chcelo by to samozrejme premyslieť montáž, lebo s bežným uchytením to nepôjde.

    Takisto sa zdá, že kompatibilita AM4 chladičov na AM5 sa dosť podcenila a mnohé z chladičov, ktoré sa predbežne označili za AM5 kompatibilné môžu mať problém.

    1. Zatiaľ mám k chladeniu R7000 poznačené dve extra témy. Vplyv rôznych techník a množstva pasty na zahrievanie (vlastne to bude niečo na spôsob článku Nanášame termopastu: akou technikou a koľko?, akurát sa to bude vzťahovať na konkrétne rozloženie týchto procesorov) + vplyv rôzneho prítlaku chladiča a robustnosti backplate. Rád by som sa pustil aj do tých fyzických úprav, ale to by sme museli mať najprv obetného baránka. 🙂

      AMD s lapovaním tej možno iba jednej vzorky R9 7950X, čo má na testy pre SR/ČR, súhlasiť nebude (na to sa nejdem ani pýtať). Ale keby niektorý z čitateľov mal zálusk na nejaký ten Ryzen 7000 (a asi to nemusí byť to výhrevne najnáročnejšie a použiť sa bude dať aj R5 7600X) s tým, že mu ho trochu upravíme, tak to by šlo. To by sme už mohli postupne znižovať IHS a testovať, aký má jeho hrúbka vplyv na chladenie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *