Súboj generácií 6-jadrových Intel Core i5: 11400F proti 10400F

Záver

V segmente lacnejších procesorov Intel prakticky nemá priamu konkurenciu. Najnižšie Core i5 sú totiž výrazne lacnejšie než Ryzen 5 5600X, s ktorým AMD štartuje túto triedu. Preto atraktívnejšie ako porovnanie procesorov naprieč firmami je bratovražedný duel novej (11400F) so staršou (10400F) Core i5. To bolo i prianie jedného z našich čitateľov a teraz konečne prichádza k jeho plneniu.

Záver

Procesory triedy Core i5 (a tieto najlacnejšie modely obzvlášť) sú určené predovšetkým pre menej náročných používateľov na „bežnými“ nárokmi. Najčastejšie to bude teda asi nejaké hranie, práca na webe či príležitostné úpravy fotiek. Podľa toho tak treba na tieto procesory hodnotiť.

Novší Ci5-11400F je prirodzene rýchlejší, a to i v praxi nenáročného používania. Výsledky z PCMarku, ktoré sú založené na praktických testoch zo skriptov reálnych aplikácií, poukazujú na to, že je Rocket Lake o 10 % svižnejší aj pri spúšťaní aplikácií. Každopádne na tom, či je webový prehliadač alebo nejaký textový, tabuľkový či grafický editor (PCM testuje v Gimpe) pripravený na používanie za 1,2 alebo 1,3 sekundu, samozrejme nezáleží. O trochu väčšie rozdiel v svižnosti je vo webovom prostredí, kde môže byť Ci5-10400F podľa testov Octane a Speedometru pomalší až o 35–38 %, čo pramení najmä z nižšieho jednovláknového výkonu.

Zrejme najviac týchto procesorov funguje a bude fungovať v herných počítačoch. Rozdiel v hernom výkone je v rozmedzí žiadny až 13-percentný. Spodná hranica zodpovedá ojedinelým prípadom hrania vo veľmi vysokom rozlíšení. Napríklad v DOOMe Eternal alebo Shadow of the Tomb Raider v rozlíšení UHD (3840 × 2560 px) s najvyššími grafickými nastaveniami nameriate rozdiel na úrovni pod 0,5 % aj s výkonnou grafikou kartu, ako je GeForce RTX 3080.

Takto vysoké rozlíšenie sa ale väčšiny majiteľov tohto procesora tykať nebudú a relevantnejšie je porovnanie herného výkonu nižších rozlíšeniach 1080p, prípade ešte 1440p. Používanejšie bude ale stále predsa len asi Full HD, kde má Ci5-11400F oproti Ci5-10400F v hrách v priemere navrch zhruba 9 %. Najviac je to 23 % v hre Total War Saga: Troy. Súhra Rocket Lake s monitormi s vysokými obnovovacími frekvenciami tak môže byť lepšie, napríklad daj v F1 2020, Borderlands 3 či v Metre Exodus. V týchto hrách je ešte pomerne veľký rozdiel vo výkone na úrovni približne 10 %. S vyššími rozlíšeniami sa už tieto rozdiely scvrkávajú a v QHD (1440p) je to v priemere už iba 5 % v neprospech Ci5-10400F.

Jedna vec je vyšší výkon Ci5-11400F (Rocket Lake) a druhá jeho vyššia spotreba. Jej percentuálny nárast je podstatne vyšší, než nárast výkonu RL. Ci5-10400F (Comet Lake) môže byť totiž úspornejší až o 59 % a tým pádom má Rocket Lake výrazne horší koeficient herného výkonu na jednotku wattu. A nielen herného, ale i výpočtového výkonu. Aj keď ten v tejto triede asi príliš rozpitvávať nemusíme a v rámci hodnotenia bude stačiť konštatovanie, že priemerný výpočtový výkon Ci5-11400F v pracovných aplikáciách je v porovnaní Ci5-10400F vyšší v priemere zhruba o 20 % (či už pri 3D renderovaní, strihu videa, tvorbe grafických efektov alebo i počas práce s fotkami), ale to za cenu 60–70 % nárastu spotreby.

Pri kódovaní videa je to môže byť ešte viac, ale tam znovu upozorňujeme na to, že Rocket Lake vo východiskových nastaveniach s kodérom x264 využíva AVX-512, ktoré tu výkon príliš nepridávajú, ale naopak výrazne zvyšujú spotrebu a tieto 512-bitové inštrukcie AVX je lepšie manuálne vypnúť. Úpravou parametru a podobne. Tomu sa ale budeme ešte podrobnejšie venovať v rámci samostatného článku.

Výrazne vyššia spotreba je daná viacerými faktormi. Jednak teda tým, že Rocket Lake agresívnejšie tlačí na frekvencie a má i podstatne väčší čip, ktorý bude navyše pravdepodobne z tých slabších, nevyhovujúcich pre Core i7 a Core i9. Starší Core i5-10400F sa hodnotám PL2 (134 W) nikdy ani len nepribližuje a TDP (65 W) so spotrebou do 70 W len zľahka presahuje. Nový Rocket Lake sa už dostáva i na hranicu 154 W a hoci efektivita a koeficienty výkonu na watt sú tu jednoznačne slabšie, tak sa stále jedná o procesor, ktorý je možné bez najmenších ťažkostí prevádzkovať aj s lacnými chladičmi, zahrievanie je pomerne nízke. Je k nemu pribaľovaný aj vylepšený boxovaný chladič, ktorý môžete poznať z Core i7 a Core i9 Comet Lake s uzatvoreným násobičom. Teda ten čierny s medeným jadrom. Chladič dodávaný s Core i5-10400F je slabší, s monolitickým pasívom z hliníku, ale pre nižšiu spotrebu tohto procesora bude ale i zrejme tak tichší aj pri variantoch s teplovodivou pastou pod IHS.

Ukázať na „lepší“ procesor z týchto dvoch je mimoriadne ťažké a závisí na tom, či preferujete vyšší výkon a zvýšená spotreba vám nevadí (to by potom mohol byť zaujímavejší Ci5-11400F) alebo naopak nevadí ten o trochu nižší výkon a dôležitá je pre vás čo najvyššia efektivita Ci5-10400F. Comet Lake je navyše momentálne i trochu lacnejší. To sa ale môže neskôr zmeniť, respektíve sa môže ten aktuálny cenový rozdiel okolo 20 eur zmenšiť a niektorých trhoch môže byť cenový rozdiel medzi týmito procesormi menší už teraz. Odporúčaná cena je v obidvoch prípadoch rovnaká. Po veľmi dlhom uvažovaní tak redakčné ocenenie „Smart buy!“ dávame tak Core i5-11400F ako i Core i5-10400F. Pri Rocket Laku je v pomerne k cene vynikajúci výkon a aj pokiaľ berieme do úvahy súčasné trhové ceny, tak Comet Lake za ním obvykle príliš nezaostáva a navyše je vždy výrazne úspornejší.

Testovacie hry máme z Jamy levovej

Špeciálna vďaka patrí aj firmám Blackmagic Design (za licenciu k DaVinci Resolve Studio), Topaz Labs (za licencie k aplikáciám DeNoise AI, Gigapixel AI a Sharpen AI) a Zoneru (za licenciu k Photo Studio X)


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Padělky CPU naruby. Čínská firma vydává čipy Intelu za vlastní

Asi byste čekali, že když se v džungli čínského počítačového průmyslu budou padělat procesory, nejspíš se budou tvářit jako procesor třeba od Intelu, zatímco uvnitř bude bůhví co. (Post)moderní doba je ale plná překvapení. Vypadá to, že nejnovějším disruptivním obchodním modelem je vzít procesory Intel a dělat, že to procesory Intel vůbec nejsou. Jaký to ale celé má mít smysl, asi ví jen autoři tohoto nápadu. Celý článok „Padělky CPU naruby. Čínská firma vydává čipy Intelu za vlastní“ »

  •  
  •  
  •  

Už pátý čínský výrobce GPU: Zhihui slibuje výkon až jako GTX 1650

V Číně se, zdá se, spustila úplná bublina startupů a jiných firem usilujících o výrobu domácího lokálního GPU nezávislého na „Západu“. Už jsme zde psali o několika různých firmách a pořád to ještě není všechno: teď se vynořil už minimálně pátý vyzyvatel. Firma pojmenovaná Zhihui Microelectronics dokonce už odhalila svůj čip, který slibuje výkon na úrovni GeForce GTX 1650. Otázka samozřejmě je, jak to pak dopadne v praxi. Celý článok „Už pátý čínský výrobce GPU: Zhihui slibuje výkon až jako GTX 1650“ »

  •  
  •  
  •  

Vzácnosť Intel Core i3-10105F: Lacný procesor do lacných dosiek

Výber procesorov do nízkorozpočtových zostáv je čoraz slabší a nevýhodnejší – súčasné ceny Pentií pripomínajú zlý vtip. Človek ale môže byť rád, že v tomto segmente zostalo aspoň niečo dostupné. Core i3-1010x(F) sú momentálne ako jediné v dostatočnom počte a zatiaľ stále za rozumné peniaze. Škoda len, že AMD k nim nemá konkurenciu. Atraktívne je ale i porovnanie Core i3 Comet Lake s Core i5-10400(F). Možno zistíte, že sa vám oplatí ušetriť. Celý článok „Vzácnosť Intel Core i3-10105F: Lacný procesor do lacných dosiek“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (8) Pridať komentár

  1. Zajimavy test. Škoda jen že nebyly porovnány 6ti jádrové procesory AMD. Porovnání s 8mi, resp 12ti jádrovými procesory mi nepřijde relevantní.

    1. Do roviny porovnávania s 8 a 12-jadrovými procesormi tento článok ale nezachádza. V pomerne dlhom texte s nimi 6-jadrové Core i5 nekonfrontujeme ani raz. 🙂 V grafoch samozrejme tieto 8 a 12-jadrové procesory sú, ale to preto, že boli otestované už skôr v porovnaniach, kde dávali zmysel. Výber konkrétnych modelov do jednotlivých článok sa snažíme obsadzovať s ohľadom na atraktivitu každého článku a zároveň tak, aby sme sa úplne nezbláznili z časovej náročnosti.

      Ryzen 5 5600X by tu ako tretí procesor bol síce fajn (ale to už by bola tá časová náročnosť na jeden článok neúnosná), ale pri výbere dvoch sme vyhodnotili za atraktívnejšie porovnanie týchto Core i5, ako to u vysvetľujem i v texte článku. Jednak teda do zmysluplnejšieho porovnanie 10400F s jedným iným procesorom (než s Ci5-11400F) nedáva, jednak tá vyššia cena 5600X.

      Porovnanie Ci5 s R5 by v tomto segmente také praktické a užitočné nebolo a kvôli tej výrazne vyššej cene sa väčšina používateľov asi pri kúpe rozhoduje práve medzi 11400F a 10400F. Ryzen 5 5600X ale samozrejme doplníme, zrejme v rámci sólo testu podobne ako R9 5950X. Aj keď k R5 5600X Intel samozrejme má procesor v porovnateľnej cene a i s porovnateľnou výbavou (bez iGPU a s otvoreným násobičom) – Ci5-11600KF. Ale tie agresívnejšie taktované modely zase až také atraktívne medzi používateľmi nebývajú.

    2. Škoda je spíše toho, že test odhaluje slabinu metodiky respektující pouze PL2, a vychází nepříliš realisticky v neprospěch RL.

      1. Prečo? Takéto správanie sa bude týkať drvivej väčšiny používateľov, takže ten prienik s praxou sa mi zdá naopak o dosť realistickejší, pretože to tak 90 % dosiek (snáď len Asus ten výkon po 56 sekundách zhadzuje a zarovnáva podľa PL1) vo východiskových nastaveniach BIOSu má. Jasné, s obmedzeniami PL1 by tá spotreba RL bola nižšia a tým pádom by efektivita u neho stúpla, ale to by sme to museli merať na dvakrát čo je z časového hľadiska už fakt nereálne a hlavne do praxe užitočné iba pre minoritu.

        V rámci nejakého jedného článku efektivitu procesorov naprieč PL (1/2) skôr či neskôr spracujeme, ale do štandardnej metodiky sa to už jednoducho nezmestí. A zase rešpektovať iba ten časový limit Tau pre PL1… to by tie porovnania s procesormi AMD (a vlastne ani naprieč rôzne výkonnými procesormi Intel) neboli príliš atraktívne ani reálne. Je to skrátka nastavené s ohľadom na to, ako to budú tie procesory fungovať v drvivej väčšine zostáv.

        Aby sme sa nechápali zle, ja by som si asi tiež na RL vo svojej zostave ten PL1 rešpektoval (a v BIOSe si nastavil), ale do takto rozsiahlych testov, čo sa týka aplikácií, si holt človek musí vždy vybrať tú „vhodnejšiu“ (používanejšiu) možnosť. Ale ako som písal, k tomuto sa ešte vrátime a možné i s nejakým prierezovým testom naprieč viacerými generáciami, uvidíme. Teraz máme ale iné priority.

        1. V sestavách to bude asi i jinak. Já teda opatrněji interpretuji výsledky. Chápu, že to obnáší práci, kterou nikdo nezaplatí, Ľubo – zasloužíte díky.

          1. O to, že to nikto nezaplatí, nejde. Skôr ide o to, že tá časová náročnosť v štandardných metodikách CPU ani grafických kariet sa už zvyšovať fakt nedá. Už takto HWC venujem 18 denne a zlé jazyky hovoria o mojej nízkej produktivite. Ale ako vždy platí, kto nevyskúša, tak nevie, koľko úsilia stoja tieto 40 až 50-kapitolové testy. 🙂 A špeciálne s ohľadom na to, keď pre čo najvyššiu presnosť každý test robím na tri priechody…

            Tie testy, čo sa venujú i testom podľa PL1, tak sú obvykle zase chudobnejšie na iné veci a menej komplexné a… porovnanie rozpočtov s akýmkoľvek z týchto zahraničných webov s našim, by bolo asi veľmi, veľmi komické. 🙂

            Tými zostavami som skôr myslel konfigurácie našich čitateľov. To, že nejaké kancelárske OEM počítače budú výkonnostne obmedzované PL1 je dosť možné. To už len preto, že v nich bude zrejme použitý ten stock chladič, ktorý ten procesor musí zvládať (a zrovna pri Ci5-11400F to už bude na hranici PL2 určite pri maximálnych otáčkach a v lete v neklimatizovaných miestnostiach možno i v kombinácii s trojcifernými stupňami Celzia…). Čitateľ HWC si ale zrejme i k takémuto procesoru kúpi lepší chladič, niečo ako SPC Fera 5.

        2. Čtenář HWC, za kterého se taky považuju, může přeci volit i menší formát nebo pasivní chlazení, kde mu výsledky a hodnoty PL1/Tau můžou přijít vhod. Tím se nesnažím říci, Ľubo, že jste něco dlužni, zbývá to dotestovat a metodika není dostatečně vyčerpávající (doslova), nerad bych Vás strhal 🙂

          1. Jasné, rozumiem. 🙂 Všetko bude, ale pekne postupne a týmto veciam sa budeme venovať asi až s Alder Lake. Predsa len s procesormi sme z pohľadu súčasných generácií začali pomerne neskoro (kým sme vyladili základy metodiky), ale na AL budeme pripravenejší a bude i viac času.

            V najbližších dňoch musíme ale konečne rozbehnúť tie testy ventilátorov a ku koncu roka testy termopást, na ktoré už tiež pomaly vyrábame takú jednu redakčnú zostavičku. Toto budú veci, ktoré verím, že môžu HWC nakopnúť (a tešiť sa aj vysokému záujmu zahraničných čitateľov), s čím sa samozrejme zlepšia aj možnosti v iných oblastiach a budeme môcť robiť aj tie aj podrobnejšie a najkompletnejšie rozbory a i rôzne špecifické rozbory. Napríklad k AL máme už pripravený taký doplňujúci test k tomu, aký ma pri kódovaní x265 vplyv na výkon, spotrebu a zahrievanie použitie inštrukcií AVX-512. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *