Trojtest dosiek s Intel Z490: Asus, Gigabyte a MSI

Aorus – Pohľad pod kapotu

Desiata generácia procesorov Intel Core je spojená s množstvom kontroverzie a nekompatibilita so starými generáciami je jednou z nich. K novému procesoru preto potrebujete aj novú základnú dosku s čipsetom Z490. V tomto článku sa preto pozrieme na trojicu nových dosiek, ktoré sme preverili naprieč širokým spektrom testov a bližšie sa pozreli aj na spotrebu, teploty a správu taktovacích frekvencií.

VRM, čipset a chladenie

Doska ponúka 9-fázové VRM v konfigurácii 8+1.  8 fáz je pre CPU, 1 pre SOC. CPU MOSFETy sú 90A Intersil ISL99390 Smart Power Stage od Renesas a SoC používa 50 A Vishay SiC651A. Ovládač PWM jw Intersil ISL69269. 10-vrstvové PCB je taktiež ukážkové. Prúdová kapacita by mala byť až 810 A, z toho čisto pre Vcore 720 A

   

Na napájanie procesora zo zdroja slúži jeden 8-pin, čo by malo na bežné používanie stačiť, no môže byť obmedzením, ak by ste chceli na doske prevádzkovať vysoké OC na procesoroch Core i9-10900K. Na to ale táto doska primárne určená nie je.

Pod slotom M.2 je ukrytý nový čipset Z490.

Na rozobranie dosky je potrebné najskôr odstrániť plastové krytky chladiča VRM.

Heatsink VRM je prekvapivo veľký, kedže spája obe kaskády s čipsetom a samotné kusy hliníka sú prepojené pomocou heatpipe. Celá zostava váži 146 g.

Zadný backplate má 50 g a dotykové plochy so zadnou stranou VRM majú teplovodivú podložku.

Heatsinky SSD sú dva, ako sme si už ukázali. Menší, vnútorný, rebrovaný má 23 gramov a veľký 91 g.

Posledná časť, ktorá sa dá rozobrať je samozrejme kryt I/O, ktorý má vnútornú časť mäkkú, aby dobre priliehal k samotným konektorom.

Samotná doska váži 772 gramov a po odobratí všetkých súčiastok len 412 g.

V ďalšej časti sa pozrieme na BIOS a obslužnú aplikáciu.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí

V posledních letech Asus i další výrobci desek zkoumají nápad přesunout konektory na základních deskách, do kterých se zastrkávají nejrůznější kabely, na zadní stranu PCB. To by u speciálních skříní s otvory v daných místech umožnilo vést všechny kabely zadním prostorem pro „cable manglement“, primárně asi z estetických důvodů. Asus teď vydal desku řady Advanced BTF, která toto spojuje i s bezkabelovým napájením GPU. Celý článok „Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *