Trojtest dosiek s Intel Z490: Asus, Gigabyte a MSI

Aorus – UEFI a obslužná aplikácia

Desiata generácia procesorov Intel Core je spojená s množstvom kontroverzie a nekompatibilita so starými generáciami je jednou z nich. K novému procesoru preto potrebujete aj novú základnú dosku s čipsetom Z490. V tomto článku sa preto pozrieme na trojicu nových dosiek, ktoré sme preverili naprieč širokým spektrom testov a bližšie sa pozreli aj na spotrebu, teploty a správu taktovacích frekvencií.

UEFI a obslužná aplikácia

BIOS v podaní Aorus je prehľadný a jednoduchý na ovládanie. Grafické prostredie je samozrejme v oranžovo-čiernej schéme. Nechýba ani Easy Mode, kde máte rýchlo dostupné základné informácie a možnosti ako zapnutie XMP, ovládanie ventilátorov či zmena bootovateľných zariadení.

Na ovládanie ventilátorov slúži Smart Fan 5, kde si môžete upraviť krivku výkonu, zapnúť upozornenia či zmeniť režim vstupnú meranú teplotu.

Pokročilý režim ponúka širšie možnosti prispôsobenia vrátane taktovania a ďalších nastavení.

Desktopová aplikácia (App Center) slúži na správu jednak samotného počítača, ale aj ďalších Aorus funkcií.

Viete si tu nainštalovať rôzne dodatočné aplikácie pre ovládanie dosky, biosu či pretaktovania ale aj odporúčané aplikácie. Jednou z nich je aj RGB Fusion 2.0.

RGB Fusion 2.0 ako už názov napovedá slúži na synchronizáciu a ovládanie podsvietenia RGB. Ovládať môžete každý komponent samostatne alebo kompatibilné komponenty spolu, no vtedy nemusia byť dostupné všetky efekty.

Toľko k prvej doske Z490 od Gigabyte, poďme sa pozrieť na ďalšiu v poradí.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *