Trojtest dosiek s Intel Z490: Asus, Gigabyte a MSI

Asus – UEFI a obslužná aplikácia

Desiata generácia procesorov Intel Core je spojená s množstvom kontroverzie a nekompatibilita so starými generáciami je jednou z nich. K novému procesoru preto potrebujete aj novú základnú dosku s čipsetom Z490. V tomto článku sa preto pozrieme na trojicu nových dosiek, ktoré sme preverili naprieč širokým spektrom testov a bližšie sa pozreli aj na spotrebu, teploty a správu taktovacích frekvencií.

UEFI a obslužná aplikácia

Osobne som fanušikom BIOSov Asus. Sú dobre prehľadné, ľahko sa v nich orientuje a po chvíľke ste v nich ako doma. Základné zobrazenie EZ Mode ponúka pre väčšinu ľudí všetko, čo potrebujú na základné nastavenie.

Pokročilý režim sa rozdeľuje do niekoľkých sekcií. Pretaktovanie nájdete v sekcii Extreme Tweaker, sledovanie teplôt a iných hodnôt v Monitor, a nechýbajú ani rôzne nástroje v Tool. Dve zaujímavosti, pokiaľ máte pripojenú len pumpu AIO chladiča a doska namieta, že nemáte zapojený ventilátor v konektore CPU_fan, v BIOSe Asus viete monitorovanie ventilátora CPU vypnúť. Druhá vec, čo oceňujem, je zobrazenie aktuálnych zmien pred reštartom.

Ovládanie ventilátorov prebieha cez Q-Fan Control.

Možnosti pretaktovania sú zachytené v Extreme Tweaker, ale použiť môžete aj automatický AI Overclocking. Pri ňom sa napríklad používa aj ohodnotenie potenciálu vášho chladiča.

Problematike Asus MultiCore Enhancement sa budeme venovať pri testoch.

Desktopovú aplikáciu Armoury Crate už určite z našich recenzií poznáte, tak len si rýchlo ukážeme jej možnosti.

Ovládanie a synchronizácia podsvietenia cez Aura Sync.

Vytváranie profilov, inštalácia ovládačov, BIOSu či návody tu tiež nájdete.

Rovnako aj odporúčania na nové tituly či produkty a akcie. Môžete sa taktiež prihlásiť a zdieľať si svoje nastavenia medzi viacerými zariadeniami.

Na záver ešte možnosť prepnúť na tému TUF či aktualizácia samotnej aplikácie a jej komponentov.

Prejdime na poslednú, tretiu dosku Z490. Tentokrát od MSI.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *