Trojtest dosiek s Intel Z490: Asus, Gigabyte a MSI

Gigabyte Aorus Z490i Ultra

Desiata generácia procesorov Intel Core je spojená s množstvom kontroverzie a nekompatibilita so starými generáciami je jednou z nich. K novému procesoru preto potrebujete aj novú základnú dosku s čipsetom Z490. V tomto článku sa preto pozrieme na trojicu nových dosiek, ktoré sme preverili naprieč širokým spektrom testov a bližšie sa pozreli aj na spotrebu, teploty a správu taktovacích frekvencií.

Základné parametre



Balenie

Začneme najmenšou doskou v porovnaní, ktorou je Z490I Aorus Ultra od Gigabyte. Balenie nesie typickú grafiku Aorus s orlom a na zadnej strane sú vytlačené základné parametre rovnako ako aj opis kľúčových funkcií dosky.

V balení nájdete klasickú dokementáciu, dva káble SATA a odznak aorus. Nechýba ani anténa WiFi, predlžovací kábel RGB alebo zaujímavé adaptéry pre ventilátory a USB, na ktoré sa pozrieme neskôr.

Detaily

Aorus v poslednej dobe prešiel na akýsi „stealthový“ režim a dosky už nekričia oranžovou ako kedysi. Aj Z490I Ultra sa preto nesie v čierno-sivo-striebornej farebnej kombinácii. Môže pôsobiť trochu fádne, no mne sa dizajn páči, nakoľko nijako nekričí a nie je problém ho skombinovať s hocijakými inými komponentami, práve vďaka jeho univerzálnej farebnej schéme.

Formát ITX samozrejme znamená 100 % kompatibilitu so skrinkami, kedže ide o najmenší štandardizovaný desktopový rozmer, aký nájdete. 17 cm na výšku aj šírku je pomerne málo, napriek tomu je doska nabitá konektormi, portami a výbavou. Samozrejme, isté obmedzenia tu sú, a to už tradične len dvojica slotov DIMM pre RAM a takisto len jeden slot PCIe ×16. Chválim predovšetkým vyhotovenie, ktoré je špičkové a zadný backplate tomu veľmi napomáha.

Napriek kompaktným rozmerom doska ponúka dvojicu slotov M.2. Oba sú PCIe 3.0 ×4 a podporujú aj SATA SSD s dĺžkou 60 – 80 mm. Jeden nájdete na zadnej strane. Tu je dôležité, aby SSD nemalo príliš veľký heatsink a nekolidovalo tak so skrinkou.

   

Hlavný slot je samozrejme na prednej strane, hneď nad slotom PCIe ×16. Vyznačuje sa obrovským heatsinkom s logom Aorus. Heatsink je viacvrstvový a na to, aby ste sa dostali k samotnému slotu, musíte odstrániť trojicu skrutiek.

Inštalácia priameho chladiča SSD M.2 a následne aj vrchný heatsink nie je povinná a môžete tak použiť SSD s vlastným chladičom ako je napríklad Patriot Viper VPN100. V každom prípade je ale riešenie dvojitého heatsinku netradičné a bez pochyby zaujímavé. Otázna je reálna efektívnosť takéhoto riešenia, čo by však vyžadovalo podrobnejší pohľad s termálnou kamerou. Možno niekedy nabudúce…

Naľavo od slotu PCIe ×16 je 9-pinový konektor pre predný audio panel.

Ďalšia konektivita je napravo od slotov DIMM, a to menovite štvorica konektorov SATA, interné USB 3.0 a typ C pre predný panel a špeciálny miniatúrny konektor USB 2.0.

Dosky Z490 podporujú výlučne 10. generáciu procesorov Intel Core. Core i9-9900K sem teda nedáte, čomu zabraňuje aj iné rozloženie zúbkov na pätici a výrezov na samotnom procesore.

Napájanie zabezpečuje samozrejme 24-pin a pre CPU je vyhradený 8-pin. Hneď vedľa neho je aj 4-pin na chladič procesora.

Dostávame sa k zadnému panelu, kde nájdete pomerne solídnu konektivitu. Zľava je to dvojica 10-gigabitových konektorov USB 3.2 gen 2 typu A aj C. Ďalej nasleduje dvojica čiernych USB 2.0 a modrých USB 3.2 gen 1 s 5 Gb/s. Videovýstupy zastupuje DisplayPort 1.4 a HDMI 2.0, oba podporujú 4K pri 60 Hz. Tlačidlo Q-Flash Plus oceníte pri inštalovaní BIOSu bez procesora. Ostáva už len druhá dvojica 5-gigabitových USB 3.2 gen 1, 2,5 Gb RJ-45 LAN od Intelu a takisto WiFi 6 AX201 od rovnakého výrobcu. Zakončuje to trojica audio konektorov. Chválim, že kryt I/O je integrovaný. Nestane sa vám preto, že by ste naň zabudli pri inštalácii.

Špecialitou dosky sú miniatúrne konektory pre venitlátory a interné USB, ktoré som ešte nikde inde nevidel, preto som si ich nechal ako chuťovku na záver. Trojica mini 4-pinov je medzi DIMM a VRM a na ich použitie musíte najskôr zapojiť redukcie, ktoré sú v balení. Následne dostanete už klasický štandardný 4-pin.

Podobný scenár sa týka aj interného portu USB 2.0, ktorý je tiež zmenšený a pre jeho použitie je zase v balení rozdvojka na dva konektory.

   

Posledný adaptér v balení je predlžovací kábel RGB.

Keď už hovorím o RGB, doska má podsvietenú pravú stranu a samozrejme ponúka aj synchronizáciu cez aplikáciu, ktorú si tiež ukážeme.

V ďalšej kapitole sa podrobnejšie pozrieme na VRM a chladiče.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *