Trojtest dosiek s Intel Z490: Asus, Gigabyte a MSI

MSI MEG Z490 Ace

Desiata generácia procesorov Intel Core je spojená s množstvom kontroverzie a nekompatibilita so starými generáciami je jednou z nich. K novému procesoru preto potrebujete aj novú základnú dosku s čipsetom Z490. V tomto článku sa preto pozrieme na trojicu nových dosiek, ktoré sme preverili naprieč širokým spektrom testov a bližšie sa pozreli aj na spotrebu, teploty a správu taktovacích frekvencií.

Základné parametre



Balenie

Poslednou, treťou doskou v teste je MSI MEG Z490 Ace. Výrazný rozdiel v dizajne je vidieť už na škatuli, ktorej dominuje čierno-zlatá téma. Na zadnej strane sú opäť dostupné základné informácie a špecifikácie.

   

Balenie Ace je prekvapivo najbohatšie. Nájdete v ňom kopec dokumentácie, nálepiek aj odznak ako pri Asus. K tomu je tu aj anténa WiFi, štyri káble SATA a káble RGB na predĺženie, pripojenie ku Corsair príslušenstvu ale aj Y splitter z jedného na dva. Ventilátor v balení nie je, nakoľko už je priamo integrovaný v chladení VRM.

Detaily

Séria MEG Ace je našim čiateľom určite známa, kolega Pavel testoval už verzie s čipsetmi Z390 a X570. Podobne ako Asus, aj MSI iteruje dizajn svojich radov a Ace vo verzii Z490 tak posúva latku opäť o niečo vyššie. Isté dizajnové prvky z predchodcov tu môžeme vidieť a to hlavne z verzie X570. So Z390 toho novinka veľa spoločného okrem názvu nemá. Naopak, na X570 sa už objavili zlaté akcenty, ktorých je Z490 plná. Na rozdiel od oboch predchodcov ale novinka úplne vynechala zrkadlový efekt RGB na kryte I/O, ktorý bol podľa mňa trochu gýčový. Novinkou je tiež backplate na zadnej strane, ktorý väčšinou býva naozaj len na najvyšších modeloch.

Konfigurácia slotov PCIe je podobná doske Asus, no isté rozdiely tu nájdeme. Opäť je tu trojica slotov PCIe 3.0 ×16, no na rozdiel od Asus sú všetky vystužené, čo v MSI označujú ako Steel Armor. Ubralo sa však na  jednotkových slotoch, ktorých je tu oproti Hero o jeden menej.

Konfigurácia slotov M.2 je taktiež veľmi podobná ako na doske Asus. Rovnako sú tu tri, no každý má samostatný odnímateľný heatsink. Jeden môže byť až 110 mm dlhý ostatné sú maximálne 80 mm. Opäť dva z troch podporujú aj SATA, konkrétne prvý a druhý.

Podobne ako pri Asuse sú skrutky v chladičoch MSI napevno, pri (de)montáži držia a nevypadnú, čo je skvelý detail. Opäť teda palec hore.

Podobne ako Asus, aj MSI má na hornej strane tri 4-piny na ventilátory a dvojicu RGB, z čoho jeden je určený pre Corsair RGB. Na pravom boku hore môžete vidieť ďalší 4-pin a takisto EZ Debug LED na jednoduchú analýzu chýb pri POSTe.

Pod 24-pinom je header 10 Gb USB 3.2 gen 2 typu C pre predný panel na doske. Hneď pod ním je klasický 5 Gb header  USB 3.2 gen 1. Všimnite si aj ďalší 4-pin vľavo pri VRM.

Na pravom boku dole je klasicky šestica SATA. Ďalšia záplava konektorov je na spodnej hrane, kde je zľava audio, dvojica RGB, trojica 4-pinov, Thunderbolt 3, dva USB 2.0 a takisto tlačidlá a spínače. Konkrétne Power, Reset, display POST a vypínač RGB podsvietenia.

Ďalšie rozdiely nájdete v portovej výbave na zadnom paneli. Celkovo je tu menej portov USB, iné zloženie LAN a chýba video výstup. Reálne sa však nedá povedať, že by šlo o zlé vybavenie. Poďme postupne. Rovnako ako na Asus sú tu dve tlačidlá – Clear CMOS a Flash BIOS. Taktiež sú tu dve USB 2.0 a tri 10 Gb USB 3.2 gen 2 typu A. Rozdielom je počet 5 Gb modrých USB 3.2 gen 1, kde MSI má len dve a Asus mal štyri. Naopak, MSI ponúka rýchlejší USB typ C a to až 20 Gb vďaka použitiu USB 3.2 gen 2×2, na rozdiel od Asus s 10 Gb 3.2 gen 2. Istou nevýhodou MSI dosky je „len“ 2,5 Gb LAN v porovnaní s 5 Gb na Asus. Druhý 1 Gb LAN, WiFi a audio konektory sú zhodné. Ako už bolo spomenuté, MSI neponúka video výstup v podobe HDMI či DisplayPort, čo môže byť pre niekoho nevýhodou. Na zadnom kryte možno vidieť perforáciu, čo naznačuje aktívnu ventiláciu, na ktorú sa o chvíľu pozrieme.

WiFi 6 je štandardom na doskách Z490 a nechýba tak ani na Ace. Vďaka integrovanej WiFi nemusíte nutne k PC ťahať eternetový kábel, ale väčšie využitie vidím v možnosti pripojiť k počítaču príslušenstvo cez Bluetooth, nakoľko karta WiFi má samozrejme aj BT.

Výhoda dosky MSI je v kombinácií 8+8 pinového napájania pre procesor. Vďaka tomu je napájanie rovnomerne rozložené a konektory sa budú menej zahrievať, čo sa odrazí aj na lepšej účinnosti.

Ešte jeden detail na tlačidlá na spodnej hrane spolu s displejom POST.

Kde Ace zahviezdi je rozhodne podsvietenie RGB. Kryt I/O je matný a LED pomerne silné, vďaka čomu je vzor dobre viditeľný.

Rovnako dobré je aj podsvietenie čipsetu, ktoré je tiež viac viditeľné ako na Hero.

V ďalšej časti sa pozrieme na dosku po rozobratí.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *