Trojtest dosiek s Intel Z490: Asus, Gigabyte a MSI

Asus – Pohľad pod kapotu

Desiata generácia procesorov Intel Core je spojená s množstvom kontroverzie a nekompatibilita so starými generáciami je jednou z nich. K novému procesoru preto potrebujete aj novú základnú dosku s čipsetom Z490. V tomto článku sa preto pozrieme na trojicu nových dosiek, ktoré sme preverili naprieč širokým spektrom testov a bližšie sa pozreli aj na spotrebu, teploty a správu taktovacích frekvencií.

VRM, čipset a chladenie

Asus na rozdiel od Aorus ponúka výrazne viac fáz a to v konfigurácií 12+2. Celkovo 14 ks 60 A MOSFETov je od Infineon typu TDA21462. Ovládač PWM vlastnej výroby nesie názov Digi+ ASP1405I. Na doske je dvakrát. Nenachádzajú sa tu žiadne zdvojovače, namiesto toho výrobca používa paralelné zapojenie MOSFETov, konkrétne teda dve TDA21462 v paralelnom zapojení na jednú fázu. Na Vcore je tak určených paralelných 7 fáz a SOC paralelná 1 fáza, čo robí výslednú konfiguráciu 12+2. Prúdová kapacita by mala byť až 960 A, z toho čisto pre Vcore 840 A.

Bližší pohľad na VRM ukazuje nerovnomerné rozloženie MOSFETov a to až 8 zvislo a 6 horizontálne.

   

Ako už bolo spomenuté, na doske nájdete 4 a 8-pin napájacie konektory ProCool II.

   

Po odmontovaní M.2 a čipsetového heatsinku sa nám Z490 čipset ukáže v plnej kráse.

Štandardne je prekryté aj audio plastovou krytkou, takto vyzerá bez nej.

Integrovaný zadný kryt na Maximus XII Hero chýba ako na jedinej z testovaných dosiek Z490, čo sa teda dá pokladať ako negatívum.

Heatsink VRM je masívny a skladá sa z troch spojených a jednej samostatnej časti. Hlavná časť heatsinku s tromi hrudami hliníka prepojenými heatpipe-ou váži 389 gramov. Samostatná šedá časť má 34 g.

Chladič heatsinku má 42 gramov a prekrytý je plastovým krytom s logom ROG.

Zadný kryt I/O je intgrovaný, no pri rozoberaní dosky sa vieme naň pozrieť detailnejšie. Tu ho máme v plnej kráse spolu s krytom audia.

Celková hmotnosť dosky 1441 gramov a v obnaženom stave má 764 g. Takže všetky heatsinky a krytky tvoria takmer polovicu jej hmotnosti.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *