Trojtest dosiek s Intel Z490: Asus, Gigabyte a MSI

MSI – UEFI a obslužná aplikácia

Desiata generácia procesorov Intel Core je spojená s množstvom kontroverzie a nekompatibilita so starými generáciami je jednou z nich. K novému procesoru preto potrebujete aj novú základnú dosku s čipsetom Z490. V tomto článku sa preto pozrieme na trojicu nových dosiek, ktoré sme preverili naprieč širokým spektrom testov a bližšie sa pozreli aj na spotrebu, teploty a správu taktovacích frekvencií.

UEFI a obslužná aplikácia

Rovnako ako Aorus a Asus aj MSI má svoj vlastný dizajn a layout BIOSov. Typicky je v čierno-červenej farebnej kombinácii.

V režime Easy máte opäť dostupné základné nastavenia a informácie ako XMP, poradie bootovateľných zariadení a pod. Z testovaných dosiek je tento Easy mode asi najobsiahlejší.

Pokročilí režim sa sústreďuje okolo kariet po oboch bokoch, ktorých obsah sa následne zobrazí v strede. Je to nekonvenčné v porovnaní s Aorus a Asus, ale bez pochyby zaujímavé.

Nechýba nastavenie a monitorovanie ventilátorov a chladenia.

Špecialistou je Board Explorer, kde si viete pozrieť aktívne komponenty na doske a čo je kde zapojené, prípadne akú má daný komponent teplotu. Toto je naozaj skvelá funkcia, na ktorú sa vždy pri MSI doskách teším.

V klasickom menu potom nechýbajú nastavenia.

Možnosti pretaktovania a uloženia profilov.

Desktopová aplikácia MSI Dragon Centre slúži na správu zariadenia, inštaláciu ovládačov a podobne.

Nechýba vytváranie profilov, monitorovanie záťaže či Gaming Mode pre vybrané aplikácie. Upraviť si tiež môžete nastavenia zobrazenia displeja.

Tradične je tu aj ovládanie RGB pod označením Mystic Light.

Dragon Center síce ponúka všetky základné funkcie, ktoré by ste mohli potrebovať, konkurencia však v ich aplikáciách ponúka aj nejakú pridanú hodnotu navyše. DC preto vyzerá v porovnaní trochu chudobne. Toľko k poslednej doske, poďme na testy.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí

V posledních letech Asus i další výrobci desek zkoumají nápad přesunout konektory na základních deskách, do kterých se zastrkávají nejrůznější kabely, na zadní stranu PCB. To by u speciálních skříní s otvory v daných místech umožnilo vést všechny kabely zadním prostorem pro „cable manglement“, primárně asi z estetických důvodů. Asus teď vydal desku řady Advanced BTF, která toto spojuje i s bezkabelovým napájením GPU. Celý článok „Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *