Trojtest dosiek s Intel Z490: Asus, Gigabyte a MSI

Asus ROG Maximus XII Hero WiFi

Desiata generácia procesorov Intel Core je spojená s množstvom kontroverzie a nekompatibilita so starými generáciami je jednou z nich. K novému procesoru preto potrebujete aj novú základnú dosku s čipsetom Z490. V tomto článku sa preto pozrieme na trojicu nových dosiek, ktoré sme preverili naprieč širokým spektrom testov a bližšie sa pozreli aj na spotrebu, teploty a správu taktovacích frekvencií.

Základné parametre



Balenie

Druhá doska v teste je už v tradičnejšom formáte ATX a ide o jedenástu iteráciu ikonickej ROG Maximus vo verzii Hero. Balenie sa nijako neodlišuje od iných základných dosiek ROG, grafika aj zobrazenie špecifikácií je podobné.

   

Obsah je bohatý ako vždy, no už som pri doske Asus videl aj viac vecí. Kopec dokumentácie, nálepky ale aj kľúčenka potešia. Z praktických vecí nechýbajú štyri káble SATA, dva RGB, držiak na ventilátor pre VRM, ktorý je tiež v balení a zopár skrutiek či adaptér pre konektory zo skrinky. Samozrejmosťou je tiež anténa WiFi.

Detaily

Dizajn dosiek ROG sa časom mení ale isté veci zostávajú. Čierna téma, lesklé plochy, RGB a agresívny dizajn s diagonálnymi čiarami sú okamžite rozoznateľné a ťažko si dosky ROG zmýlite s iným výrobcom. Farebná neutrálnosť podobne ako pri predchádzajúcej doske Aorus je vhodná na kombináciu s praktickými akýmikoľvek komponentami, možno teda len okrem čisto bielej zostavy.

Konfigurácia slotov PCIe je typická pre mainstreamovú platformu a teda trojica slotov PCIe ×16 a takisto trojica ×1. Všetky sú vo verzii 3.0, na rozdiel od konkurečného AMD, ktoré už prešlo na PCIe 4.0. Intel procesory nový štandard zatiaľ neponúkajú. Ako už býva pri Asus zvykom, hlavné dva sloty ×16 sú spevnené a označené ako SafeSlot.

S väčšími rozmermi prichádza aj miesto na viac portov a Hero tak na rozdiel od Aorus ponúka až tri sloty M.2. Tie sú prekryté heatsinkami, ktoré je však možné odmontovať, ak máte SSD s integrovaným chladičom. Horný a spodný pojmú až 110 mm M.2 disky, stredný „len“ 80 mm, no ako som už viac krát spomínal, s 22110 SSD som sa osobne ešte nestretol. Najvyšší a najnižší slot tiež podporujú SSD SATA, stredný len PCIe.

Páči sa mi ako Asus zapracoval na skrutkách v heatsinkoch a tie tak samé od seba nevypadnú. Za to dávam palec hore.

Pri klasickom formáte dosky nebolo nutné používať nejaké zmenšené verzie konektorov ako pri Aorus, preto má Asus na hornej strane tri 4-piny, dvojicu headerov RGB, displej POST a tlačidlá pre Power a Reset. Okrem displeja POST sú tu aj LED na debugovanie BIOSu s názvom Q-Code.

Pod 24-pinom vidíme header na 10-gigabitové USB 3.2 gen 2 typ C pre predný panel na skrinke. Taktiež je tu ďalší 4-pin a aj konektor USB 3.2 gen 1.

Nasleduje šestica SATA konektorov a dostávame sa k spodne strane. Tam vidíte header pre audio, dvojicu konektorov RGB, tlačidlo Retry, Thunderbolt 3, dva USB 2.0 a tri 4-piny na pripojenie ventilátorov.

Bohatšia je aj portová výbava na zadnom paneli. Zľava sú tu dve tlačidlá – BIOS FlashBack a Clear CMOS, dve USB 2.0, HDMI 1.4, štyri modré 5 Gb USB 3.2 gen 1 typ A, tri červené 10 Gb USB 3.2 gen 2 typ A a jedno typ C, antény WiFi a kompletné audio konektory. Nájdete tu tiež dvojicu portov RJ-45, pričom jeden je 1 Gb a druhý 5 Gb.

WiFi spolu s BT sú skvelým doplnkom pre bezkáblovú konektivitu. Vďaka WiFi 6 môžete dosiahnuť aj vyššie rýchlosti ako klasickým 1 Gb eternetom, ale tu máme aj 5 Gb LAN, takže ten je ešte rýchlejší.

Výhoda dosky Asus je v kombinácií 4+8 pinového napájania pre procesor a konektory s označením ProCool II. Doska by tak mala lepšie zvládať OC ako Aorus a z predchádzajúcich testov sa tiež dá očakávať, že vďaka napájaniu cez dva konektory sa budú menej zahrievať a aj spotreba by mohla byť o čosi nižšia.

Doske nesmie chýbať ani podsvietenie a to hneď v niekoľkých častiach. Hlavnou je nadpis Hero na krytie I/O a VRM.

Ďalej tu máme podsvietené logo ROG na čipsete.

Na záver ešte detail na displej POST a tlačidlá.

Zabudnúť nesmieme ani na audio. ROG SupremeFX 7.1 Audio Codec S1220A podľa výrobcu ponúka lepšie výsledky ako štandardný ALC1220.

V ďalšej časti sa pozrieme na dosku po rozobratí.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *